Sowy możesz spotkać zarówno w lasach, jak i na łąkach, polach, a nawet terenach bagiennych. Część gatunków wybiera obszary, gdzie łatwiej da się pozyskać jedzenie. Inne jednak pozostają w konkretnych siedliskach. Dla wielu osób zagadką pozostaje, co jedzą sowy i właściwie nie ma się czemu dziwić. Wszystko dlatego, że te ptaki często nie pozostawiały większych śladów po polowaniu. W jaki sposób można zidentyfikować to, co zjadł ten drapieżnik? Na to pytanie odpowiemy w tekście. Przeczytaj go już teraz i poznaj tajniki sowiej diety!
Sowa to niesamowity łowca!
Sowa jest praktycznie nieomylnym łowcą. Jak to możliwe, że tak świetnie poluje? Te zwierzęta czujnie czatują na ofiarę. Często robią to z wysokich punktów, co pozwala na bezproblemową obserwację. Ptak w czasie oczekiwań jest w pełni nieruchomy, wciąż nasłuchując i wpatrując się w swój cel. Jakikolwiek dźwięk sprawia, że sowa zaczyna specyficznie się poruszać, aby móc zlokalizować jego źródło. Kiedy ma pewność, że polowanie się powiedzie, rozpoczyna lot. Nie więcej niż pół metra od ofiary wyciąga nogi, aby ją zaatakować. Potem wraca do miejsca swojego czatowania.
Co jedzą sowy? Przez lata była to wielka zagadka!
Jak widzisz, ten mądry i czujny ptak jest niemal nieuchwytny. Naukowcy z czasem jednak byli w stanie znaleźć sposób, aby zbadać, co jedzą sowy. Obecnie jest to możliwe za sprawą dokładnej analizy części ciała ofiar tych ptaków. Sowy pozostawiają bowiem szczątki zębów, futra, piór czy zębów, ponieważ nie są w stanie ich strawić. Teraz czas na rozwiązanie zagadki i przybliżenie sowiej diety. Nie jest ona wcale tak monotonna, jak mogłoby się wydawać.
Jak wygląd pokarm sów?
Co jedzą sowy? Są drapieżnikami, więc w ich naturze leży zabijanie innych istot. W ich diecie dominują przede wszystkim bezkręgowce:
- pająki;
- owady;
- ślimaki;
- dżdżownice.
Co jeszcze jedzą sowy?
Nie oznacza to jednak, że stronią od gadów, płazów, ryb, innych ptaków lub niedużych ssaków. Jedzą także myszy i norniki. Niektóre odmiany mają konkretne preferencje. Są choćby takie, które polują wyłącznie na owady. Z kolei największe sowy są w stanie polować na młode lisy czy zające. To, co jedzą sowy, zależy w dużej mierze od miejsca żerowania i „dostępności” zdobyczy.
Czy sowy potrafią trawić?
Jak wszystkie inne ptaki, tak i sowy nie potrafią trawić. Radzą sobie więc w inny sposób. Połykają swoje ofiary w całości. Gdy mają do czynienia z większymi zdobyczami, starają się podzielić je na kawałki. Takie mniejsze części są już w stanie połknąć, dostarczając sobie potężnej dawki energii.
Odpowiedź na pytanie, co je sowa, przez długi czas nie była znana, ponieważ te ptaki połykają swoje ofiary w całości. Wiadomo jednak, że ich częstymi zdobyczami są bezkręgowce, czyli pająki, ślimaki i dżdżownice. Większe gatunki sów polują również na większe zwierzęta, np. ryby, inne ptaki czy myszy. Można zatem powiedzieć, że sowa może mieć dość zróżnicowany jadłospis. Na podziw zasługuje na pewno samo jej przygotowanie do łowów. Ten czujny ptak niepostrzeżenie łapie swoją ofiarę, dlatego inne zwierzęta nie mają wielkich szans na ucieczkę przed nim.