Z artykułu dowiesz się jak zrobić karmnik dla ptaków z plastiku, tektury oraz drewna. Podpowiemy także, czym karmić różne gatunki latających stworzeń i dlaczego warto dbać o dobrostan dzikich zwierząt. To niezbędne, aby odpowiedzialnie im pomagać!
Jak dokarmiać ptaki, żeby nie zaszkodzić?
Wiele osób zastanawia się nie nad tym, jak zrobić karmnik, ale, czy w ogóle jest potrzeba dokarmiania dziko żyjących ptaków. Przecież należą do świata przyrody i od wieków sobie jakoś radzą. Jednocześnie na skutek działalności człowiek drastycznie zmniejszają się tereny łowne ptaków, wiele gatunków wyginęło, a zimą coraz trudniej o pożywienie.
Odpowiedź jest prosta. Należy pomagać, ale odpowiedzialnie i z głową. Jeśli dokarmiasz dziko żyjące ptaki, powinieneś zapewnić im pokarm najbardziej zbliżony do ich naturalnego pożywienia. Wiąże się to z tym, jak zrobić karmnik. Powinieneś bowiem określić na samym początku, które gatunki chcesz wspomagać, ponieważ od tego uzależniona będzie konstrukcja stołówki oraz jej zawartość.
Bardzo ważną kwestią jest dokarmianie ptaków tylko we właściwym czasie. Jeśli robisz to w okresie, w którym zwierzęta wcale tego nie potrzebują, mogą się rozleniwić i przestać szukać pokarmu samodzielnie. Nieodpowiedzialne dokarmianie zmienia także przyzwyczajenia migracyjne, szczególnie u ptaków wodnych. Przykładem na to są łabędzie, które tracą instynkt przez dokarmianie i zamiast ciepłych krajów, wybierają na przezimowanie miejskie akweny
Jak zrobić karmnik dla ptaków z plastikowej butelki?
Jeśli starasz się zredukować ilość produkowanych śmieci, z pewnością docenisz fakt, że w tej konstrukcji możesz część z nich wykorzystać dla szczytnego celu. Do wykonania projektu potrzebujesz kilku rzeczy, które znajdą się w większości domów. Przygotuj jedną plastikową butelkę o pojemności 5 litrów, może to być baniak po wodzie mineralnej. Butelka będzie szkieletem ptasiej stołówki. Do budowy niezbędne będą także:
- nóż do tapet lub inne ostre narzędzie;
- nożyczki;
- 2 równe kawałki sznurka;
- flamaster;
- gwóźdź;
- taśma izolacyjna;
- kombinerki.
Jak zrobić karmnik z plastiku – instrukcja krok po kroku
Budowa karmnika opartego na butelce zajmie ci dosłownie kilka minut. Pracę rozpocznij od narysowania 3–4 otworów o średnicy 7×7 centymetrów w dolnej części butelki; przez te otwory ptaki będą pobierały pokarm. Następnie wytnij je nożem do tapet lub nożyczkami, a ranty obklej taśmą izolacyjną, żeby zwierzęta nie skaleczyły się o ostre krawędzie. Karmnik już jest prawie gotowy, pozostaje zamocowanie uchwytu na górze pojemnika. W tym celu zrób cztery otwory rozgrzanym gwoździem, przez które przewleczesz dwa kawałki sznurka i to gotowe.
Zalety plastikowego karmnika
Czy w momencie, kiedy zastanawiałeś się jak zrobić karmnik, sądziłeś, że będzie to takie proste? Stołówka z plastiku ma wiele zalet. Przede wszystkim wykorzystujesz śmieci i dajesz im drugie życie. Dodatkowym atutem tej konstrukcji jest fakt, że jedzenie dla zwierząt schowane w środku nie moknie i dłużej zachowuje świeżość. Masz również możliwość indywidualnie dostosować wielkość otworów do konkretnych gatunków, które planujesz dokarmiać.
Jak zrobić karmnik dla sikorek i innych ptaków?
Sikorki przyjmują pożywienie w trochę inny sposób, na pewno słyszałeś o wieszaniu słoniny, do której zwierzę przyczepia się pazurkami. Jak zrobić karmnik dla tego gatunku ptaków? Jest to jedna z prostszych konstrukcji, do której także można wykorzystać plastikową butelkę, najlepiej podłużną o pojemności około 1,5-2 litrów.
Do wykonania tego prostego karmnika poza pojemnikiem potrzebował będziesz:
- sznurka;
- pięciu kawałków drutu;
- noża.
W butelce należy wyciąć niewielkie otwory, przez które sikorki pobierały będą pokarm. Następnie należy poprzebijać butelkę kawałkami drutu, około 2–3 cm poniżej otworów, żeby ptaki miały na czym przysiąść. Ostatnim etapem jest włożenie sznurka do środka pojemnika i zakręcenie butelki, dzięki temu zrobisz uchwyt do powieszenia budki dla ptaków na drzewie.
Prosty domek dla ptaków z kartonu po mleku
Nie jest to konstrukcja trwała, ale możesz ją wykonać wspólnie ze swoimi dziećmi i od małego uczyć ich odpowiedzialności za ich otoczenie. Pracę rozpocznij od wyboru odpowiedniego pojemnika; najlepiej w tej roli sprawdzi się karton po mleku lub soku. Ważne, aby w środku pokryty był aluminiową powłoką odporną na wilgoć. Należy go dokładnie umyć i wysuszyć.
Na jednej z długich ścianek kartonu narysuj otwór o wymiarach 8×8 cm, przez który ptaki będą mogły wchodzić do środka. Wytnij go w taki sposób, żeby utworzyć niewielki daszek chroniący przed opadami i wiatrem. W górnej części kartonu należy zrobić kilka dziurek i przewlec przez nie sznurek lub giętki drucik, który posłuży za mocowanie.
Jeśli uczysz swoje dzieci, jak zrobić karmnik, możesz pozwolić im udekorować go według uznania. Można do tego wykorzystać flamastry, kolorowe ścinki papieru i farby.
Drewniany karmnik z kantówki – jak przygotować poszczególne elementy?
Jeśli lubisz pracę z drewnem lub wykonałeś bezbłędnie wcześniej prezentowane przez nas projekty, to z pewnością poradzisz sobie także z wykonaniem karmnika z drewna. Domek z trwałego materiału ma wiele zalet, przede wszystkim oprze się niesprzyjającym warunkom atmosferycznym i może ci służyć długie lata. Będzie również z powodzeniem pełnił funkcję ozdobną, a do jego wykonania możesz tak samo, jak w poprzednich projektach wykorzystać materiały z odzysku.
Jak zrobić karmnik z drewna? Materiały
Jak zrobić karmnik z drewna? Na początku przygotuj sobie niezbędne elementy konstrukcji. Potrzebujesz:
- drewnianej deski o długości 120 cm i szerokości 25 cm;
- kantówki o długości równej desce, w tym przypadku 120 cm;
- 2 kątowników;
- wkrętarki;
- papieru ściernego;
- wkrętów do drewna;
- piłki ręcznej.
Oczywiście są to wymiary poglądowe, możesz je dowolnie modyfikować.
Jak zrobić karmnik z drewna? Instrukcja krok po kroku
Pracę rozpocznij od przycięcia drewnianych elementów. Deskę potnij na trzy kawałki o wymiarach około 35×25 cm, 42×23, 42×23, a kantówkę na cztery odcinki po 18 cm i dwa po 21 cm. Używając papieru ściernego, wygładź wszystkie miejsca cięć i usuń zadziory. Kątownik posłuży ci do zbudowania daszku z wykorzystaniem połączonych dwóch większych fragmentów deski. Krótsze kantówki przymocuj do dłuższych, aby stworzyć szkielet karmnika, a następnie przytwierdź do deski 35×25, która będzie podłogą karmnika. Dach zamocuj na wcześniej przygotowanych nacięciach i przykręć.
Wiesz już, jak zrobić karmnik, który jest stabilny i trwały. Pozostały już tylko detale. Wygładź wszystkie krawędzie desek i listewek papierem ściernym.Domek możesz zabezpieczyć przed wilgocią specjalnym środkiem lub pomalować ekologiczną farbą. Nasyp do środka ziarno i ciesz oczy pożywiającymi się zwierzętami.
Czy zastanawiając się, jak zrobić karmnik, sądziłeś, że to będzie aż tak proste? Dzięki ludzkiemu wsparciu dzikie ptaki otrzymują niezbędną zimą pomoc i zwiększają się ich szanse na przeżycie. Pamiętaj, aby gotowy karmnik napełnić dobrej jakości pokarmem i regularnie czyścić.