Hodowla kanarków kolorowych i innych gatunków nie jest skomplikowana, niemniej jednak, pomimo małych gabarytów tych ptaszków, wymaga ona pewnego wysiłku. Dlatego każdy, kto planuje zakup kanarka, powinien dokładnie zapoznać się z jego potrzebami i nie podejmować pochopnych decyzji o rozpoczęciu hodowli, ponieważ nie są to stworzenia krótkożyjące. W artykule dowiesz się więcej o utrzymaniu tych ozdobnych, rozśpiewanych ptaków.
Hodowla kanarków domowych
To stosunkowo popularne stworzenie do hodowania w domu. Prawdopodobnie wynika to nie tylko z jego pięknego śpiewu, ale również dlatego, że są szeroko dostępne w sklepach zoologicznych. Jako ptak nie ma przesadnie dużych wymagań hodowlanych, ale trzeba mu zapewnić klatkę o konkretnych wymiarach, odpowiednie wyposażenie domku oraz wodę i jedzenie.
Odmiany kanarków
W hodowli kanarków zazwyczaj wyróżnia się trzy główne odmiany:
- kanarki śpiewające – wyróżnia je piękny śpiew; najładniej śpiewają kanarki harceńskie – hodowla została w dużej mierze ukształtowana pod tym kątem;
- kanarki kształtne – o zjawiskowych kształtach;
- kanarki barwne – o charakterystycznych wielokolorowych piórach.
Ponadto wyróżnia się kilka wyjątkowo popularnych ras, oto one:
- kanarek kędzierzawy,
- kanarek zielony,
- kanarek harceński,
- kanarek gloster,
- kanarek belgijski garbaty,
- kanarek wodnotokowy,
- kanarek czerwony.
Jaka klatka dla kanarka będzie najlepsza?
Przy zakupie klatki dla kanarka trzeba wziąć pod uwagę wiele kwestii. Jeżeli dojdzie do zakupu przypadkowej klatki, prawdopodobnie ptaki nie będą szczęśliwe i mogą zacząć chorować. Hodowlę kanarków powinieneś prowadzić w wolierach, jednak mało kto jest w stanie sobie na nią pozwolić. Decydując się na klatkę, należy wybierać możliwie największą, jednak o wymiarach nie mniejszych niż 60 cm x 50 cm x 50 cm. Jeżeli ma w niej mieszkać parka, długość powinna wynosić minimum 80 cm.
Najlepiej wybierać klatkę kształtem zbliżoną do prostokąta, ponieważ pozwala na maksymalne wykorzystanie przestrzeni przez ptaka; kanarki uwielbiają latać i przeskakiwać po żerdziach. Ponadto w narożnikach zwierzę może znaleźć swoje spokojne i bezpieczne miejsce do odpoczynku.
Materiał wykonania
Wielu hodowców zastanawia się, czy wybrać klatkę drewnianą, czy metalową. Drewniane wydają się dużo bardziej klimatyczne i cieplejsze, ale niestety odradza się je m.in. ze względu na to, że ten materiał z łatwością chłonie brud, nasiąka wilgocią i bardzo ciężko je doczyścić. Z tego powodu lepiej wybierać klatki metalowe. W nich w dodatku pręty są cieńsze, więc łatwiej obserwować ptaka.
Hodowla kanarków – jak rozmnażać te ptaki?
Rozmnażanie kanarków w domowej hodowli przede wszystkim wymaga zapewniania odpowiednich warunków parze, a co za tym idzie, poczucia bezpieczeństwa i komfortu. Co to znaczy? Kanarki to ptaki ceniące czystość, dlatego klatka powinna być regularnie sprzątana. Ponadto należy zapewnić im odpowiednią temperaturę pomiędzy 15 a 18°C. W dobrych warunkach okres lęgowy może rozpocząć się z początkiem stycznia. Jeżeli podniesie się temperaturę powietrza powyżej 18°C i wydłuży dzień za pomocą specjalnej lampy do około 15 godzin, to hodowla kanarków może być bardziej efektywna.
Jak zacząć?
Dla początkujących hodowców najlepiej sprawdzi się rozmnażanie ptaków w pełni zdrowych i dorosłych. Samiec powinien mieć przynajmniej 2 lata, natomiast samica – przynajmniej 10 miesięcy. Ważne, aby nie parować ze sobą ptaków spokrewnionych i o takim samym upierzeniu. Po wybraniu przyszłych rodziców w hodowli kanarków należy wprowadzić specjalną dietę. Dobrze jest podawać ptakom:
- kiełki rzepiku;
- jaja ugotowane na twardo;
- pokruszone biszkopty;
- bułkę tartą;
- świeże owoce, warzywa i zioła.
Rozmnażanie kanarków – problemy
Hodowcy bardzo często skarżą się, że ptaki wykazują wobec siebie agresję. Najczęściej ma to miejsce w sytuacji, kiedy samiczkę wpuścisz do klatki samca. Bardzo ważne jest, aby mieć trzecią klatkę przeznaczoną do lęgów – taką, która dla obu kanarków będzie nowym miejscem. Dobrą praktyką jest wcześniejsze ustawienie klatek z ptakami naprzeciwko siebie, tak aby mogły się już zapoznać i oswoić ze swoją obecnością. Jeżeli pan kanarek zacznie wykazywać zainteresowanie wybranką np. poprzez zalotny śpiew, to dobry znak.
Hodowla kanarków – ptasie choroby
Kanarki należą do ptaków, które otoczone dobrą opieką rzadko chorują, niemniej jednak spotyka to hodowców na całym świecie. Najczęściej pojawiającymi się schorzeniami podczas hodowli kanarków w domu są:
- aspergiloza – choroba grzybowa wywołana przez grzyby Aspergilus. Do zarażenia zazwyczaj dochodzi za pośrednictwem nieświeżego pokarmu. Infekcja może być śmiertelna;
- ptasia ospa – pierwsze objawy to dosyć charakterystyczne pęcherzyki na nogach. Niestety w prawie każdym przypadku kończy się śmiercią kanarka;
- salmonelloza – to choroba powszechnie nazywana salmonellą, która objawia się krwią w ptasich odchodach. Bardzo groźna przypadłość jelit, niestety zaraźliwa dla ludzi;
- biegunka – podobnie jak aspergiloza może być wywołana przez złej jakości pożywienie. Schorzenie jest wyczerpujące dla stworzenia i wywołuje odwodnienie organizmu.
Długość życia – ile żyje kanarek?
Na długość życia kanarka ma wpływ wiele czynników. Główne z nich to:
- dieta obejmująca wysokiej jakości ziarno;
- rodzaj klatki;
- aktywność fizyczna;
- towarzystwo.
Oczywiście do tego dochodzą jeszcze takie kwestie jak odpowiednia pielęgnacja śpiewającego towarzysza, czyli czyszczenie klatki, umożliwianie kąpieli w piasku. Kompetentni hodowcy twierdzą, że zazwyczaj kanarki dożywają od 8 do 10 lat. Pierzasty rekordzista przeżył w niewoli aż 20 lat.
Hodowla kanarków obejmuje wiele ras i odmian. Wymaga jednak odpowiedniego przygotowania, a także wiedzy na temat dobrostanu tych radosnych zwierząt. Pamiętaj o tym, zanim się na nią zdecydujesz.