Szacuje się, że zwierzęta domowe mieszkają nawet u co drugiego Polaka. Liczba ta świadczy o zdecydowanej atrakcyjności posiadania zwierzęcia w domu. Co więcej, nie są to tylko gatunki udomowione, ale i egzotyczne zwierzęta. Codzienne towarzystwo zwierząt wiąże się z obowiązkiem spełnienia ich potrzeb i utrzymania warunków do życia, typowych dla danego gatunku. Przeczytaj o najpopularniejszych zwierzętach domowych!
Puszysta kuleczka – chomiczek
Chomiki to małe i urocze gryzonie. Bardzo często wybierane są na pierwsze zwierzątko dla małych dzieci, ze względu na ich łatwość w hodowaniu i niskie koszty utrzymania. Potrzebują stosunkowo niewielkiej klatki, która nie zajmie wiele miejsca. Są samotnikami, więc lepiej nie trzymać ich w grupie, bo będzie dochodzić do walk.
Często lekceważone potrzeby chomików są przyczyną ich zaniedbań – nie dopuść do tego. Te małe zwierzęta domowe prowadzą nocny tryb życia. Hałasujący pupil potrafi utrudniać domownikom spokojny sen. Koniecznie weź to pod uwagę, zanim sprowadzisz go do swojego domu.
Czysty jak królik
Ten sympatyczny ssak jest dość często wybierany na lokatora w mieszkaniu w bloku. Bez problemu kupisz niezbędne akcesoria w niemal każdym sklepie zoologicznym.
Istnieje wiele ras królików dostępnych w sprzedaży. Najpopularniejsze są odmiany miniaturowe. Króliki są czystymi zwierzątkami domowymi, które przy odrobinie czasu poświęconego na przygotowanie otoczenia mogą mieszkać nawet luzem w mieszkaniu! Trzeba pamiętać, że to raczej płochliwi roślinożercy i mogą się czuć niekomfortowo zabierani na spacery czy w odwiedziny do znajomych.
Szynszyla – piękna i niedotykalska
Szynszyla to wyjątkowo urodziwe zwierzę. Ma piękne srebrzyste futerko. Bardzo ważne jest to, że jest stadna, co oznacza, że najlepiej czuje się w kilkuosobowej grupie. Między innymi z tego powodu, decydując się na posiadanie szynszyli, trzeba się liczyć z dużymi kosztami.
Szynszylom należy zapewnić naprawdę dużą klatkę z wybiegiem i dość drogą karmą specjalnie dla nich. Częste wizyty u weterynarza znacząco podwyższają koszty utrzymania tego ślicznego ssaka, który potrafi żyć nawet 20 lat! Szynszyle nie przepadają za głaskaniem. Mimo tego chętnie się uczą np. sztuczek. Aktywne są jedynie w nocy.
Psotnica fretka
Do zwierząt domowych zaliczamy również małego drapieżnika, jakim jest fretka. Nie kupisz tego zwierzęcia w każdym sklepie zoologicznym. Najłatwiej dostać je w specjalnych hodowlach. Trzeba się liczyć z kosztem rzędu kilkuset złotych za samo zwierzątko. Niezbędna będzie też wysoka, przynajmniej na półtora metra, specjalnie wyposażona klatka.
Fretki to bardzo ruchliwe i wesołe ssaki, które uwielbiają się bawić i psocić. Wymagają codziennego wypuszczania z klatki na co najmniej 2 godziny dziennie, podczas których trzeba je stale obserwować, by nie narobiły szkód. Wiele dorosłych fretek szuka nowych domów, bo opiekunowie oczekiwali, że będą one mnie absorbujące.
Świnka morska – kwiczący przyjaciel
Poprawna nazwa tego zwierzaka to tak naprawdę kawia domowa. Niewątpliwą zaletą tego gryzonia jest fakt, że prowadzi dzienny tryb życia. Noce powinna spokojnie przesypiać. Świnka morska jest nieco większa od chomika i lubi być trzymana z innymi świnkami. Będzie więc potrzebna zdecydowanie większa klatka.
Te towarzyskie i przyjazne zwierzęta domowe potrafią mieć niezwykły wygląd. Niektóre są na przykład długowłose i wymagają codziennego szczotkowania. Inne odmiany są zupełnie łyse!
Koszatniczka – nietypowy gryzoń
Koszatniczka jest gryzoniem o przedziwnym wyglądzie. Przypomina trochę krzyżówkę szczura z wiewiórką. Owłosiony ogon jest zakończony pędzelkiem. Ogonek niestety bardzo łatwo może po prostu odpaść! Nigdy nie odrasta.
Koszatniczki dobrze czują się tylko w grupie. Prowadzą dzienny tryb życia i są niezwykle aktywne. Decydując się na tego pupila, musisz pamiętać o jego olbrzymich potrzebach gryzienia. Nie wystarczy regularne dostarczanie gałązek. Koszatniczka zniszczy wszystko, co da radę ugryźć! Zapomnij więc o jakichkolwiek plastikowych elementach w jej akwarium, takich jak np. miseczki czy domki.
Kot – udomowiona wersja dzikiego drapieżnika
Kot domowy jest dla wielu osób prawdziwym zwierzęcym przyjacielem. Jeśli zwierzęta domowe mają zaspokajać nasze potrzeby emocjonalne, to lubiący się przytulać mruczący kot zdecydowanie się w tym sprawdza. Mając olbrzymi wybór kocich ras, możesz dopasować sobie czworonoga temperamentem do swoich warunków mieszkalnych oraz oczekiwań np. co do aktywności.
Pamiętaj, od kogo pochodzi ten domowy pupil. Koty uwielbiają się bawić w polowanie, wspinać i odpoczywać na wysokościach. Uwzględnij to, przygotowując się na przyjęcie zwierzęcia do domu.
Żółw – gad w domu
Przykładem gada trzymanego najczęściej jako zwierzę domowe jest żółw. W sklepach można kupić zarówno gatunki żółwi wodnych, jak i przedstawicieli tej rodziny żyjących głównie na lądzie czy wodno-lądowych. Odpowiednio przygotowane, duże akwarium lub terrarium może być wyjątkową ozdobą mieszkania. Opieka nad żółwiem sprowadza się głównie do karmienia i sprzątania. Należy to robić bardzo regularnie, by uniknąć przykrego zapachu.
Nie jest to zwierzak, do którego można się przytulić, częste nie akceptuje w ogóle dotykania. Mając dobre warunki do życia, potrafi przeżyć kilkadziesiąt lat!
Papugi – latający niszczyciele
Papugi kiedyś były bardziej popularnymi zwierzętami domowymi. Zachęcał do tego niewątpliwie ich egzotyczny wygląd. Okazało się jednak, że nie są one łatwe w utrzymaniu. Szczególnie jeśli wybierzesz gatunek dużej papugi. Tak naprawdę wyjątkowo trudno jest zapewniać tym ptakom wystarczającą ilość miejsca do latania.
Trzeba pamiętać także o tym, że papugi są zazwyczaj hałaśliwe i skutecznie zaśmiecają każdą przestrzeń, do której mają dostęp. Ostrym dziobem potrafią też niszczyć meble i sprzęty domowe. Wyjątkowo źle znoszą samotność.
Ryby – dla lubiących obserwować
Ryby w akwarium są bardzo często wybieraną opcją ozdoby mieszkania. Największą zaletą takiej decyzji jest stosunkowo mała czasochłonność przy zajmowaniu się tymi zwierzakami. Zakładając akwarium, warto zainwestować od początku w dobry sprzęt. Oszczędzi nam to rozczarowania, gdy zbiornik będzie się szybko brudził, a zwierzęta zaczną chorować.
Pamiętaj, że niektóre gatunki mogą wymagać więcej zabiegów pielęgnacyjnych, dlatego na początek lepiej wybrać ryby z pomocą doświadczonego akwarysty. Pięknie urządzone i zadbane akwarium jest fascynującym wycinkiem podwodnego świata w naszym domu.
Najprawdziwsi przyjaciele – psy
O tych zwierzętach domowych napisana została już niejedna książka. Posiadanie psa może być wspaniałą częścią życia lub niesamowitą udręką! Zanim zdecydujesz się na zakup lub przygarnięcie tego czworonoga, dokładnie przeanalizuj, czy w twoim życiu jest czas i chęci na wypełnianie obowiązków, jakie za tym przyjdą.
Oczywiście duża ilość różnych ras daje spore możliwości w dobraniu pupila jak najlepiej pasującego do twojego stylu życia, ale i tak będzie to duże obciążenie na kilkanaście lat. Jeśli masz czas i lubisz długie spacery na świeżym powietrzu, pies może być dla ciebie idealnym towarzyszem.
Zwierzęta egzotyczne – czy to najlepszy wybór?
Coraz częściej jako zwierzęta domowe wybieranie są zwierzęta egzotyczne. Trudno powiedzieć, z czego to wynika. Zazwyczaj ma jednak niewiele wspólnego z dobrem zwierzęcia. Często jest też niebezpieczne dla otoczenia. Poniżej przedstawiamy przykłady najpopularniejszych gatunków egzotycznych zwierząt.
- fenek – niewielki lis ze słodkimi dużymi uszami;
- lori – malutka małpka z dużymi oczkami;
- dzikie koty – np. pumy, gepardy, a nawet tygrysy!
Warto się zastanowić, czy faktycznie powinny pełnić funkcję domowego towarzysza.
Najczęściej mówiąc o zwierzętach domowych, mamy na myśli psy i koty. Jest jednak o wiele więcej gatunków zwierząt, które mogą zamieszkać z ludźmi. Nie wszystkie będą towarzyszem zabaw czy leśnych wędrówek, ale każde jest wyjątkowe i może przynieść wiele radości. Ważne jest, by miały one zapewnione warunki zgodne z ich naturalnymi potrzebami.
Pamiętaj, że mimo najszczerszych chęci nie zawsze uda się spełnić wymagania dla każdego zwierzęcia w twoim domu. Ważny jest mądry wybór. Życie ze zwierzakami przynosi ludziom wiele korzyści. Udowodniono, że opieka nad pupilami obniża stres i poprawia ogólny nastrój. Nie może się to jednak odbywać kosztem komfortu życia naszych pupili.