Zapamiętaj!

 • Lemury są endemicznymi naczelnymi z Madagaskaru, co oznacza, że naturalnie występują tylko w tym miejscu na świecie. Dzięki temu zaistniały wyjątkowe gatunki, niespotykane nigdzie indziej.
 • Istnieje wiele różnych gatunków lemura, które różnią się między sobą rozmiarem, dietą i zachowaniem, a ich zaawansowana komunikacja obejmuje sygnały wizualne, wokalne i węchowe.
 • Niestety, wiele gatunków lemura jest obecnie zagrożonych wyginięciem z powodu utraty siedliska oraz ze względu na polowania. To sprawia, że globalne działania ochronne są kluczowe dla ich przetrwania.

Lemury z Madagaskaru – co to za zwierzęta?

Lemurt to ssaki naczelne pochodzące z Madagaskaru i kilku okolicznych wysp. Lemury są wyjątkowe z kilku powodów. Wyróżnia je:

 • endemiczność – lemury są gatunkiem endemicznym dla Madagaskaru, co oznacza, że naturalnie występują tylko w tym miejscu na świecie. Izolacja geograficzna Madagaskaru sprawiła, że wyewoluowały tam niezwykłe gatunki, które nie występują nigdzie indziej;
 • różnorodność – istnieje wiele różnych gatunków lemura, od małych, jak lemur myszowy, do większych (to np. sifaka czy najbardziej znany lemur katta). Każdy gatunek ma swoje unikalne zachowanie, dietę i preferencje siedliskowe;
 • komunikacja – lemury posługują się zaawansowaną komunikacją wizualną, wokalną i węchową. Dzięki temu są w stanie porozumiewać się z innymi członkami grupy, ostrzegać przed drapieżnikami czy określać terytorium;
 • status – niestety wiele gatunków lemura jest obecnie zagrożonych wyginięciem, głównie z powodu utraty siedliska oraz polowania. Wielu ekologów i organizacji prowadzi działania mające na celu ochronę lemura i ich środowiska naturalnego.

Warto dodać, że lemury różnią się od małpiatek, które są bardziej znane z kontynentu azjatyckiego i afrykańskiego. W przeciwieństwie do większości innych naczelnych lemury mają mniej skomplikowaną budowę mózgu. To jednak nie przeszkadza im w prowadzeniu złożonego życia społecznego i wykorzystywaniu zaawansowanych strategii przetrwania.

Wygląd lemura

Lemur, choć jest częścią szerokiej rodziny lemurowatych, której przedstawiciele różnią się między sobą wieloma cechami, ma kilka charakterystycznych cech wyglądu. Przyjrzyjmy się bliżej wyglądowi typowego lemura, mając na uwadze, że pewne cechy mogą się różnić w zależności od gatunku:

 • oczy – duże i okrągłe, które mogą być żółte, czerwone lub brązowe. U wielu gatunków lemura oczy są otoczone czarnym, maskowatym wzorem, co nadaje im wyjątkowego wyglądu. Niektóre gatunki są aktywne nocą i mają duże, jasnowidzące oczy przystosowane do niskiego poziomu światła;
 • ogon – jest długi i puszysty, jednym z najbardziej charakterystycznych cech lemura. Przykładowo, lemur catta ma kończący się pasami kontrastowy ogon, który jest biało-czarno prążkowany;
 • uszy – są małe, okrągłe i często owłosione. U niektórych gatunków uszy są wyraźnie wyodrębnione i stojące;
 • ciało – budowa ciała lemura jest zgrabna i zwrotna, z krótkim, miękkim i gęstym futrem. Barwa futra może różnić się w zależności od gatunku – od szaro-białych odcieni przez brązy po czerń;
 • kończyny – dłonie i stopy lemura są przystosowane do chwytania. Mają długie palce, a niektóre z nich także płaskie pazury lub paznokcie. Dzięki temu lemury są świetnie przystosowane do życia na drzewach, łatwo się wspinając i przemieszczając z gałęzi na gałąź;
 • nos – krótki i spłaszczony, z szerokimi nozdrzami.

Zachowanie i sposób życia lemurów

Większość gatunków lemura prowadzi nadrzewny tryb życia, co oznacza, że zwierzęta te spędzają większość czasu na drzewach w gęstych lasach deszczowych lub suchszych lasach liściastych Madagaskaru. Są doskonałymi wspinaczami, a ich długie, chwytne palce pomagają im łatwo poruszać się po gałęziach. Lemury są zazwyczaj zwierzętami stadnymi. Żyją w grupach, które mogą liczyć od kilku do kilkudziesięciu osobników. Samce i samice mają różne role w stadzie. W wielu gatunkach dominują samice, które mają pierwszeństwo w dostępie do pożywienia czy wyborze miejsca odpoczynku.

Dieta

Dieta zależy od gatunku, ale wiele z nich jest wszechstronnymi roślinożercami, które jedzą owoce, liście, kwiaty, nasiona i nektar. Niektóre gatunki żywią się również owadami, pająkami i małymi zwierzętami (taką dietę mają lemury katta).

Rozmnażanie

Większość lemurów ma określony sezon rozrodczy, który zazwyczaj przypada na czas, gdy jest sucho. Po kilkumiesięcznej ciąży samice rodzą jedno lub dwa młode. Młode lemury spędzają pierwsze tygodnie życia przyczepione do brzucha matki, a następnie przenoszą się na jej plecy.

Dojrzałość płciowa i długość życia

Większość gatunków lemura osiąga dojrzałość płciową między 2. a 3. rokiem życia. W niewoli mogą żyć do 20 lat lub dłużej, ale w warunkach naturalnych ich życie jest krótsze z powodu drapieżników i wyzwań związanych z życiem na wolności.

Lemury w zoo i ogrodzie zoologicznym

W wielu ogrodach zoologicznych na świecie można podziwiać lemury. Zoo oferuje im środowisko zbliżone do naturalnego, choć nic nie zastąpi prawdziwego dzikiego środowiska Madagaskaru. Jednak dzięki zoo wiele osób ma okazję poznać te niezwykłe stworzenia i dowiedzieć się więcej o ich zachowaniu i potrzebach.

Zagrożenia dla lemura

Niestety, wiele gatunków lemura jest na skraju wyginięcia. Przyczyniają się do tego głównie wylesianie, polowania i niszczenie ich naturalnego środowiska. Ochrona lemura jest więc niezwykle ważna, a każdy z nas może się do niej przyczynić, chociażby poprzez wsparcie organizacji zajmujących się ochroną środowiska.

Ssaki z Madagaskaru – podsumowanie

Lemury są wspaniałymi, intrygującymi i jedynymi w swoim rodzaju stworzeniami. Stanowią również żywe przypomnienie o konieczności ochrony środowiska naturalnego. Te niesamowite ssaki są wizytówką Madagaskaru, ale ich przyszłość jest niepewna z powodu działań człowieka. Ochrona lemura wymaga globalnej świadomości i działań na rzecz zachowania ich naturalnego środowiska oraz odbudowy siedlisk. Zrozumienie istotności i docenienie lemurów to pierwszy krok w kierunku ich ochrony. Dzięki edukacji i zaangażowaniu możemy wspólnie pracować nad zapewnieniem przyszłości dla tych niezwykłych naczelnych oraz przyczynić się do zachowania różnorodności biologicznej naszej planety. Dlatego warto popierać inicjatywy ochronne i edukacyjne skierowane na ratowanie lemura i jego unikalnych siedlisk. W ten sposób każdy z nas ma szansę wnieść swój wkład w ochronę tych fascynujących zwierząt i ich domu na Madagaskarze.

Archiwum: wrzesień 2023
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.