Cechy najlepszej klatki dla szczurów to przede wszystkim różnorodność wyposażenia i odpowiednie wymiary. Niestety, często można spotkać samotne szczury mieszkające w niskich klatkach o bardzo małej powierzchni. Te żywe i bardzo inteligentne gryzonie do szczęścia potrzebują znacznie więcej. Sprawdź, jaka klatka dla szczura będzie najlepsza. Poznaj jej optymalne wymiary i wyposażenie, o którym musisz pamiętać. Z taką wiedzą na pewno będzie ci łatwiej zapewnić zwierzakowi to, czego oczekuje. Czytaj nasz poradnik!
Klatka dla szczura – wymiary
Wymiary klatki dla szczura to kwestia niezwykle istotna. Na początku warto zaznaczyć, że szczur jest zwierzęciem stadnym, dlatego bierzemy pod uwagę wielkość klatki dla minimum dwóch osobników.
Jeśli szukasz klatki dla szczurów (od dwóch do czterech osobników), minimalne wymagania spełnia taka o wymiarach 80 × 50 × 80 cm. Jeżeli jednak będziesz chciał powiększać stado, konieczne będzie także rozszerzenie przestrzeni.
Klatka dla szczura – co jeszcze jest istotne?
Duża klatka dla szczura to nie wszystko, ponieważ ważna jest także jej funkcjonalność. Przed zakupem zwróć uwagę jeszcze na kilka innych kwestii. To przede wszystkim:
- odstęp między prętami – powinien być jak najmniejszy, aby szczupłe i młode osobniki nie mogły się przecisnąć (szczury są wyjątkowo „zdolne” pod tym względem);
- wysokość kuwety (jak najwyższa, aby uniknąć rozsypywania nieczystości);
- materiał (wybieraj klatki malowane proszkowo, a nie ocynkowane);
- możliwość dostosowania liczby platform.
Odpowiednia klatka dla szczura – jak ją urządzić?
Przechodzimy teraz do wyposażenia klatki dla szczura. Jest to miejsce, w którym zwierzaki spędzają większość swojego życia. Idealna, powinno więc być nie tylko przestronne, lecz także bogate we wszelkie udogodnienia i potrzebne akcesoria. O czym koniecznie trzeba pamiętać?
Klatka dla szczura – wyposażenie
Bardzo ważne są platformy, półki i drabinki, po których szczury mogą się wspinać. Wybieraj elementy wykonane z tworzywa sztucznego. Drewniane półeczki i domki są może bardziej ekologiczne, ale za to kompletnie niepraktyczne. Bardzo szybko przesiąkają nieprzyjemnym zapachem, którego nie można się pozbyć. Okazują się też bardzo trudne do dezynfekcji.
Platformy nie powinny także być wyposażone w metalowe pręty, które będą niebezpieczne i bardzo niewygodne dla szczurzych łapek. Jeżeli masz klatkę dla szczura, w której są zamontowane, zabezpiecz je drybedem albo dywanikiem.
Co jeszcze umieścić w klatce dla szczura?
Pozostałe elementy wyposażenia klatki dla szczurów to:
- hamaki – służą jako miejsce wypoczynku i są zamiennikiem półeczek;
- sputniki i domki – zapewniają komfortowe i odosobnione miejsce do spania;
- tunele – służą do zabawy i chowania się (dobrze sprawdzą się rury);
- miski do jedzenia – wybieraj metalowe lub ceramiczne, które nie zostaną pogryzione;
- poidełka.
Wszystkie z nich znajdziesz w ofercie każdego sklepu zoologicznego. Szczury nie korzystają z kołowrotków ani dysków, dlatego w ich klatce będą one całkowicie zbędne.
Starszy lub chory szczur – klatka „chorobówka”
Szczury to gryzonie, które niestety nie żyją długo. Są także podatne na liczne choroby, które ograniczają ich sprawność. Jeśli szczur ma problem ze zdrowiem, musisz wyjść naprzeciw potrzebom zwierzaka i dostosować do nich miejsce zamieszkania, czyli klatkę.
Oprócz głównej klatki dla szczura warto mieć na wyposażeniu także tak zwaną „chorobówkę”. Jest ona mniejsza, a przede wszystkim niższa od standardowej. Najczęściej ma wymiary mniej więcej 60 × 30 cm. Podczas zakupów zwróć jednak uwagę na to, że standardowe „sześćdziesiątki” mogą mieć zbyt szeroki rozstaw prętów.
Pamiętaj, że niektóre popularne klatki nie nadają się jednak dla szczurów mających problemy z oddychaniem.
Kiedy szczur potrzebuje mniejszej klatki?
W „chorobówce” możesz oddzielić szczura od stada i umożliwić mu rekonwalescencję. W przypadku złamań i urazów mechanicznych konieczne jest ograniczenie mobilności zwierzaka. Wówczas taka klatka dla szczura również świetnie się sprawdzi.
Nawet stosunkowo zdrowe szczury, które osiągnęły sędziwy wiek, mogą mieć problemy ze wspinaniem się po prętach i półkach. W tym przypadku także dobre może być przeprowadzenie ich do mniejszej klatki. Ryzyko zrobienia sobie krzywdy czy pogłębienia urazu jest tam znacznie niższe.
Klatka dla szczura – podsumowanie
Jeżeli planujesz zakup lub adopcję szczurów, odpowiednia klatka jest kluczowa dla ich dobrego samopoczucia. Wymiary klatki dla szczura powinny być przede wszystkim dostosowane do liczebności stada. Za absolutne minimum dla dwóch osobników można uznać 80 × 50 × 80 cm.
Pamiętaj także o odpowiednim wyposażeniu. Szczur powinien mieć wygodny i miękki hamaczek do leżenia i platformy, po których będzie się wspinać. Wybieraj elementy wygodne i praktyczne. Dobrze sprawdzą się ceramiczne miseczki i półki z tworzywa sztucznego. Ani miękki plastik, ani drewno nie będą dla szczurów odpowiednim wyposażeniem. Plastik może zostać zjedzony, a drewno szybko stanie się źródłem przykrego zapachu, który czuć w całym pokoju. Pamiętaj o tym, szukając klatki dla szczura.