Istnieje niewiele żab o niewielkich rozmiarach, które sprawdzą się w akwariach, a nie akwaterrariach. Karlik szponiasty jest o tyle wyjątkowy, że z uwagi na niewielki rozmiar łatwiej go hodować nawet w mniejszych zbiornikach. To karłowata wersja żaby szponiastej. Jak wygląda? Jakie ma potrzeby? Sprawdź!
Karlik szponiasty – charakterystyka
Na początku warto zaznaczyć, że karlik szponiasty to nazwa przynajmniej kilku gatunków żab. W tym przypadku mowa o Hymenochirus boettgeri. Drugim popularnym gatunkiem jest Hymenochirus curtipes.
Jest to płaz wodny pochodzący z obszaru zachodniej Afryki. Jego występowanie zostało potwierdzone m.in. w Kongo czy Kamerunie. Nie zamieszkuje rzek, raczej bajora i mokradła na obszarze nizinnych lasów deszczowych.
Wygląd karlika
Karlik szponiasty to niewielka żaba dorastająca zwykle do ok. 4 cm. Jej ciało jest spłaszczone grzbietobrzusznie, a tułów lekko owalny. Kończyny przednie są stosunkowo nieduże i raczej słabsze niż kończyny tylne. Te z kolei są muskularne, a między palcami znajduje się błona pławna. To sprawia, że karliki poruszają się po akwarium bardzo szybko i są w stanie w kilka chwil dotrzeć do powierzchni wody. To ważne, bo oddychają one również powietrzem atmosferycznym.
Ciało karlika szponiastego ma ubarwienie ciała brązowe w dowolnym odcieniu, z jasnym podbrzuszem. Zwykle pokryte jest czarnymi plamkami i kropkami. Występują również odmiany albinotyczne, czyli całkowicie białe, sprawiające miejscami wrażenie przezroczystych. Głowa ozdobiona jest dwoma paskami biegnącymi od czubka nosa do mniej więcej przednich odnóży.
Rozmnażanie żaby
Gatunek ten nie ma wyraźnego dymorfizmu płciowego. Po bacznej obserwacji można zauważyć, że samice są zwykle nieco większe od samców, a także bardziej masywne. W okresie godowym samce wydają z siebie dźwięki podobne do śpiewania, co sprawia, że karlik szponiasty nazywany jest śpiewającą żabą. Karlik szponiasty dojrzałość płciową osiąga w wieku ok. roku. Do rozmnożenia gatunek ten potrzebuje:
- izolacji w parze;
- gęsto zarośniętego zbiornika;
- wysokiej temperatury ok. 29 stopni.
Moment kopulacji wygląda tak, że samiec łapie samicę mniej więcej na wysokości pasa. Skrzek zawiera nawet do 1000 jaj i przywiera do rozmaitych powierzchni z uwagi na lepką otoczkę. Ważne jest odłowienie dorosłych karlików szponiastych po pokazaniu się skrzeku, bo inaczej mogą go zjeść.
Kijanki są widoczne już do 48 godzin od złożenia jaj. Żywią sie drobnym pokarmem, zazwyczaj zooplanktonem. Mogą być łączone z osobnikami dorosłymi, gdy przeobrażą się w żaby, a ich długość przekroczy 1,5 cm.
Karlik szponiasty – zbiornik
Karlik szponiasty wymaga akwarium, w którym poziom wody nie będzie wyższy niż 30 cm. Pamiętaj, że oddycha powietrzem atmosferycznym, dlatego zbyt wysoki poziom wody uniemożliwi mu zaczerpnięcie powietrza. Żaba ta ma mocne tylne kończyny, ale nie na tyle, aby pokonać znaczny dystans.
Zbiornik powinien być zaopatrzony w dużo roślinności, a także filtr oraz grzałkę. Optymalna temperatura wynosi ok. 23 stopni. Ląd nie jest potrzebny, jednak kryjówka, np. w formie korzenia, na pewno się przyda. Wskazana jest regularna podmiana wody.
Ta słodkowodna żaba może mieszkać w akwarium z rybami. Muszą to być gatunki spokojne jak np. danio czy neonki. Warto, aby mieszkały w innych partiach niż denne. Nie można łączyć karlika szponiastego ze zbrojnikiem, bo ryba może się przyssać do płaza i go uszkodzić. Najlepiej jednak stworzyć akwarium wyłącznie z żabami, ewentualnie krewetkami czy ślimakami.
Karlik szponiasty – żywienie
Karliki szponiaste chętnie zjadają pokarmy żywe lub mrożone. Są drapieżnikami, dlatego w ich diecie powinny się znaleźć:
- ochotki;
- artemia;
- larwy komarów;
- plankton;
- rureczniki.
Warto podawać też preparaty witaminowe. Pamiętaj, że karlik szponiasty może zjeść mały narybek czy małe żabki, gdy jest z nimi w jednym zbiorniku.
Karlik szponiasty to niewielka pływająca żaba, która cieszy się dużym zainteresowaniem w akwarystyce. W rzeczywistości najlepiej dla tego gatunku, gdy ma do dyspozycji osobny zbiornik. Może jeść pokarmy żywe i mrożone. Ważne dla początkujących akwarystów jest to, że opieka nad tymi zwierzętami nie będzie stanowić większego problemu.