Choć szop pracz zamieszkuje dziko polskie lasy, to nie jest gatunkiem rodzimym. To zwierzę inwazyjne, które przyczynia się do degradacji naturalnego środowiska. Nie ma naturalnych wrogów, dlatego odstrzały przez myśliwych mogą odbywać się cały rok.

Alternatywą jest wyłapywanie tych egzotycznych ssaków, a następnie umieszczanie ich w azylu dla dzikich zwierząt i poddawanie sterylizacji. Są jednak osoby, które decydują się na przygarnięcie szopa pracza do domu. Ile kosztuje szop pracz? Jakich warunków wymaga? 

Ile kosztuje szop pracz?

ile kosztuje szop pracz - ile

Szop pracz bardzo często mylony jest z jenotem. Oba gatunki są jednak na terenie Polski inwazyjne i równie szkodliwe dla środowiska naturalnego. Zabawne filmiki z udziałem tych zwierząt sprawiły, że bardzo chętnie przygarniane są do domów jako pupile do towarzystwa.

Jaka jest cena szopa pracza? Za młodego przedstawiciela tej rasy należy zapłacić około 1000 zł. A ile kosztuje szop hodowlany? Cena w tym przypadku się nie zmienia, bo w Polsce nie ma żadnych uznanych hodowli szopów.

Tego ssaka można spotkać na fermach futerkowych. Tam jednak jest hodowany z przeznaczeniem produkcji skór i futer. Zwierzęta te nie są w żaden sposób socjalizowane i przystosowywane do życia z człowiekiem.

Szop – cena to nie wszystko. Jaki jest ten zwierzak?

ile kosztuje szop pracz - cena

Szopy pracze tylko wyglądają uroczo, ale to bardzo trudne zwierzęta. Choć są porównywane do kota i psa, nie są przystosowane do życia z człowiekiem. Bywają bardzo uparte, nie chcą się podporządkować, dodatkowo są w stanie dosłownie zdemolować dom.

Bez problemu radzą sobie z otwieraniem szafek, nawet jeśli mają one specjalne zabezpieczenia. Do tego, ile kosztuje szop pracz, trzeba więc dodać pokrycie szkód, które poczyni.

Decyzję o adopcji szopa pracza należy podjąć po konsultacji z weterynarzem. Musisz również uzyskać pozwolenie. Jest to możliwe po zapewnieniu zwierzakowi odpowiednich warunków bytowych oraz sterylizacji. Wszystko dlatego, że w przypadku ucieczki szop może przyczynić się do degradacji środowiska.

Ile kosztuje utrzymanie szopa pracza?

ile kosztuje szop pracz - utrzymanie

Musisz wiedzieć, ile kosztuje utrzymanie szopa pracza, jeśli chcesz się zdecydować na jego przygarnięcie. Koszty jego utrzymania są porównywalne z tymi ponoszonymi w przypadku psa. Te zamorskie zwierzaki należy karmić dobrej jakości karmą dla psów.

Ich dietę należy skonsultować z lekarzem weterynarii, bo szopy mają skłonność do nadwagi ze względu na ogromne łakomstwo. Ważne jest też zbilansowanie posiłków, tak aby jak najbardziej przypominała ich naturalną dietę.

Do kosztów utrzymania należy też wliczyć zniszczenia, jakich może dokonać to zwierzę. Szop pracz nie tylko rozniesie na strzępy zasłonki i firanki, ale może się zdarzyć, że także sofę czy fotele. To, ile kosztuje szop pracz, musisz pomnożyć o koszt pomocy profesjonalnego trenera. Bez niego większość opiekunów nie da sobie rady.

Szop pracz to inwazyjny gatunek dzikiego zwierzęcia i kiepsko odnajduje się w warunkach domowych. Nie jest dobrym zastępstwem dla kota i psa, pomimo że na wielu filmikach prezentuje się rozkosznie. Ten ssak wymaga ogromnej cierpliwości – zarówno w oswojeniu, jak i ułożeniu.

Oferty internetowe to najczęściej zwierzęta wyłapane w lasach i nieprzystosowane do życia z człowiekiem. Weź to pod uwagę, jeśli dotąd jedynym wyznacznikiem przygarnięcia tego zwierzęcia było to, ile kosztuje szop pracz.

Archiwum: listopad 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)