Pandy wielkie to zwierzaki znane i lubiane. Przednie i tylne łapy, kark, ramiona, uszy, a także plamki wokół oczu są czarne. Pozostałe ich części ciała mają jednak białą barwę, więc kontrastujące połączenie daje piękny efekt. Panda to bardzo rzadkie zwierzę, które na wolności występuje wyłącznie w Azji. Wiedza o tym, co jedzą pandy, wydaje się jednak szeroko rozpowszechniona. Czy jednak łodyżki i listki bambusa to jedyne rośliny, które tym zwierzakom przypadły do gustu? A może czasem próbują one również mięsa? Na te pytania odpowiadamy w tekście. Zachęcamy do lektury!

Co jedzą pandy? Bambus o każdej porze!

Odpowiedź na pytanie, co jedzą pandy, jest bardzo prosta – bambus. Roślina jest ich najbardziej ulubionym przysmakiem. Nawet jeśli miałyby ochotę na coś innego, to byłby z tym niemały problem. Te piękne zwierzaki żyją w górach, gdzie innego pokarmu nie ma zbyt wiele, ale bambus jest w obfitości. Na ich nawyki wpływ ma pora roku. Kiedy temperatura zaczyna spadać, sięgają po łodyżki i listki. Wiosną to starsze części roślin są celem ich „polowań”. Sytuacja dość mocno zmienia się latem. Wówczas pandy spożywają wyłącznie liście bambusa. 

Jak pandy radzą sobie z jedzeniem?

Dowiedziałeś się już, co i kiedy jedzą te zwierzęta. Jednak warto rozwiązać zagadkę, w jaki sposób to robią. W końcu wszyscy doskonale wiedzą, że bambus to twarda roślina, zatem jak pandy sobie z nią radzą? W trakcie posiłku rozsiadają się wygodnie i za pomocą przednich łap chwytają kolejne pędy bambusa. Bardzo pomocny okazuje się ich szósty palec, którego budowa zbliżona jest do ludzkiego kciuka. Obrywanie pędów i liści staje się dzięki niemu bardzo proste. 

Co jedzą pandy oprócz bambusa?

Bambus to absolutna podstawa diety pand. Czy jest jednak coś, co jedzą pandy oprócz niego? Jak najbardziej! Lubią bowiem zwłaszcza owoce i warzywa, np.:

  • jabłka;
  • żeń-szeń;
  • marchew. 

Jedzą także grzyby, a nawet mięso. Polują bowiem na nieduże gryzonie i szczupaki. Pandy nie należą do zbyt szybkich i zwinnych istot. Jak zatem łapią inne zwierzęta? Żywią się przede wszystkim rannymi stworzeniami, które nie są w stanie uciekać, a tym bardziej się bronić. 

Co pandy jedzą w niewoli?

Nie ma jednej prostej odpowiedzi na pytanie, co jedzą pandy w niewoli. Przede wszystkim dlatego, że w dużej mierze ich dieta zależy od konkretnej hodowli. Najczęściej jednak karmi się je:

  • „ciastem pandy”;
  • chlebem kukurydzianym. 

Latem dla ochłody dostają lód z jabłkami, ponieważ stworzenia te nie przepadają za zbyt wysoką temperaturą. Warto wspomnieć, że pokarm pand w niewoli przechodzi wiele badań, zanim zostanie im podany. Hodowcy dbają o to, aby zwierzaki pozostawały zdrowe i pełne sił.
Jak widzisz, odpowiedź na pytanie, co jedzą pandy, nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać. Samo jedzenie przez nie bambusa wygląda nieco inaczej w zależności od pory roku. Zwierzaki lubią także niektóre owoce i warzywa. Tych, którzy myśleli, że są tak samo niewinne, jak piękne, mogła zdziwić informacja o ich polowaniach na żywą zwierzynę. Pandy w niewoli także mają nieco inną dietę niż na wolności. Teraz będziesz mógł o ich nawykach żywieniowych powiedzieć zdecydowanie więcej!

Archiwum: listopad 2021
Photo of author

Ludwik Jelonek

Od urodzenia mieszka na wsi i wychowywał się w otoczeniu zwierząt. Dawniej pomagał babci w hodowli kur, krów, świń czy gęsi. Z czasem zaczął interesować się egzotycznymi zwierzętami. Zdobywanie informacji na ich temat w języku polskim było trudne, dlatego korzystał z obcojęzycznych książek. Studiuje filologię angielską.