Jadłospis niedźwiedzia musi być obfity w kalorie, skoro ten zwierzak wygląda tak potężnie. Drapieżniki z pewnością kojarzą ci się z zamiłowaniem do mięsa. Czy jednak te sympatycznie wyglądające misie polują tylko na większe kąski? Co jedzą niedźwiedzie? Czy odpowiedzi „wszystko” i „to zależy” mogą być równie poprawne? Na pewno są zdawkowe i ogólne. Jeśli chcesz poznać szczegóły niedźwiedziej diety, nie zwlekaj, tylko przejdź do lektury!

Jak wygląda odżywianie niedźwiedzi?

Jeszcze zanim dokładnie dowiesz się, co jedzą niedźwiedzie, trzeba wspomnieć o ich specyficznym sposobie odżywiania. Aby mogły przetrwać zimę, muszą zgromadzić zapasy tłuszczu. Co to oznacza w praktyce? Ssak, o którym mowa, jest w stanie jesienią jeść nawet przez 20 godzin dziennie. To sprawia, że może przybierać na wadze około 50 kilogramów w ciągu jednego dnia i wchłania aż 20000 kalorii. 

Co jedzą niedźwiedzie? To ssaki wszystkożerne!

co jedzą niedźwiedzie

Niedźwiedź to zwierzę wszystkożerne. Trudno więc wymienić pokarm, który nie przypadnie mu do gustu. Co jedzą niedźwiedzie najczęściej? Ich dieta bazuje na mięsie i roślinach. To jednak nie wszystko. Z apetytem jedzą także:

  • korzenie;
  • trawy;
  • jagody;
  • owady;
  • larwy;
  • ryby;
  • miód;
  • padlinę. 

Chciałbyś na co dzień spotykać dzikie zwierzęta i dbać o ich środowisko naturalne? Wejdź na stronę: https://infojob.pl/jak-zostac-lesniczym i dowiedz się wszystkich niezbędnych informacji.

Co jedzą niedźwiedzie na terenach zamieszkanych przez ludzi?

Na przestrzeni lat niedźwiedzie nauczyły się, że znacznie łatwiej jest pozyskać pokarm ze śmietników niedaleko skupisk ludzkich. To, a także ekspansja człowieka na ich terytorium sprawia, że niekiedy pojawiają się przy domach w wielkich aglomeracjach. Niestety, bardzo często się je wywozi, a kiedy wrócą (co jest bardzo prawdopodobne) – wystawia na odstrzał. 

Pora roku a dieta niedźwiedzi – jak to wygląda?

Czas teraz na przybliżenie tego, co jedzą niedźwiedzie brunatne w poszczególnych porach roku. Oto krótki opis ich nawyków:

  • wiosną nie brakuje liści i kwiatów, które zawierają wiele białka. Ich trawienie nie jest zbyt trudne, dlatego w tym okresie niedźwiedzie jedzą głównie trawy, mlecze czy koniczyny;
  • lato to czas, kiedy niedźwiedzie spożywają ogromne mnóstwo jagód, malin, truskawek, aronii. Owoce nie są jednak ich wyłącznym pożywieniem. Niedźwiedź nie pogardzi też mrówką i trzmielem;
  • jesień to okres, w którym niedźwiedzie muszą zgromadzić odpowiednią ilość tłuszczu, aby mogły przetrwać zimę. Co jedzą niedźwiedzie, żeby zyskać go jak najwięcej? Bardzo dużo pełnych białka ryb, a także traw, korzeni czy padliny;
  • W czasie zimy niedźwiedzie chowają się w swoich norach. Nie pozyskują żadnego jedzenia, a jedynie bazują na tym, co udało im się „zachomikować”.

Co je niedźwiedź polarny?

co je niedźwiedź polarny?

Odpowiedź na pytanie, co jedzą niedźwiedzie brunatne już znasz. Nie możemy jednak pominąć polarnej odmiany tych zwierząt. Jak możesz się domyślić, dieta tych stworzeń jest mocno ograniczona. Ich podstawową zdobyczą są foki, a także padlina morsów czy wielorybów. Niekiedy silniejsze istoty polują na żywą ofiarę, nie czekając na padlinę. Co się dzieje, jeśli takie pożywienie nie jest dostępne? Podobnie jak ich brunatni przyjaciele, niedźwiedzie polarne nie pogardzą żadnym pokarmem. Mogą zjadać chociażby wodne ptactwo, gryzonie, renifery, a nawet roślinność.

Czy odpowiedź na pytanie o to, co jedzą niedźwiedzie brunatne i polarne cię zaskoczyła? Jak widzisz, warto było ją doprecyzować, ponieważ te zwierzęta żywią się różnorodnie. Niebagatelny wpływ na ich dietę ma pora roku. Oczywiście, nie polecamy naśladować nawyków żywieniowych niedźwiedzi polarnych zimą. Gromadzenie zapasów – jak najbardziej, choć niekoniecznie tłuszczu!

Archiwum: listopad 2021
Photo of author

Ludwik Jelonek

Od urodzenia mieszka na wsi i wychowywał się w otoczeniu zwierząt. Dawniej pomagał babci w hodowli kur, krów, świń czy gęsi. Z czasem zaczął interesować się egzotycznymi zwierzętami. Zdobywanie informacji na ich temat w języku polskim było trudne, dlatego korzystał z obcojęzycznych książek. Studiuje filologię angielską.