Karmę dla szczeniaka należy wybierać ze szczególną starannością. Tym bardziej, jeśli Twój pupil posiada alergie pokarmowe lub jest grymaśny. Wówczas konieczne jest stosowanie karmy lekkostrawnej, pozbawionej niepotrzebnych składników zwiększających objętość. Ważny jest także typ mięsa, z którego dana karma została wyprodukowana. Poniżej udzielamy porad dedykowanych dla osób, których psi przyjaciele okazali się alergikami pokarmowymi.
Karma sucha i mokra – najważniejsze różnice
Oczywista różnica pomiędzy karmą suchą a morką dotyczy stopnia zawartości wody w jej składzie. Karma mokra posiada jej zwiększony udział, dochodzący do nawet 75 procent. Jest to niezwykle ważne, gdyż wiele psów – w tym także szczeniąt – spożywa niewystarczające ilości wody. Jej deficyt mogą uzupełnić właśnie poprzez dostarczenie odpowiednio mokrej karmy. W porównaniu do karmy dla psa suchej, produkty mokre odznaczają się przez to zmniejszoną kalorycznością. W rezultacie Twój pupil będzie spożywał nieco większe ilości karmy niż w przypadku żywienia pokarmami suchymi.
Warto też zwrócić uwagę na wzajemny stosunek poszczególnych grup składników, w tym przede wszystkim mięsa i białka względem mniej wartościowych węglowodanów. Te ostatnie powinny zostać ograniczone do minimum i stanowić jedynie element wspomagający, dostarczający dodatkowych kalorii potrzebnych w codziennym funkcjonowaniu.
Oczywiście przełoży się to także na ilość wydalanych przez pieska odchodów. Karma mokra jest bardziej objętościowa, co oznacza, że psia kupa również będzie odpowiednio większa. Warto mieć to na uwadze, by nie być zaskoczonym tak nietypową zmianą.
Bezpieczna mokra karma dla młodego pieska
Alergie pokarmowe mogą odebrać pieskom radość z ich pierwszych spożywanych posiłków. Mogą wywoływać takie nieprzyjemne objawy jak świąd, a także prowadzić do niestrawności. Istotną rolę w walce z psią nietolerancją na pokarmy odgrywa właśnie dieta. Dlatego warto zwrócić uwagę na obecność w składzie karmy wysokiej jakości i biologicznie czystych składników. Karma powinna być pozbawiona dodatków mogących prowadzić do wystąpienia alergii oraz powinna być maksymalnie łatwo przyswajalna. W innym wypadku psie alergie mogę się jeszcze nasilić.
Karma dla szczeniąt wymagających powinna zawierać tylko jeden typ mięsa, co pomoże w jej szybkim i bezproblemowym strawieniu oraz przyswojeniu przez organizm Twojego pupila. Ograniczona ilość składników mięsnych minimalizuje ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych objawów. Wbrew pozorom, karma taka będzie dostarczać wystarczającej ilości białka, aby Twój psiak prawidłowo się rozwijał i rósł.
Warto podkreślić, że karma mokra sprzyja budowaniu tkanek organizmu na wczesnym etapie życia pieska. Chroni także przed wystąpieniem chorób oraz zapobiega występowaniu problemów w obrębie stawów. Pomaga także prawidłowo nawadniać organizm, co jest równie ważne z punktu widzenia rozwoju.
W trakcie przeglądania składu karm warto zwrócić uwagę na obecność zbóż. Im będzie ich mniej, tym lepiej dla szczeniąt. Choć zboża mogą być źródłem witamin, minerałów i węglowodanów, to jednak często są po prostu zwykłym wypychaczem, którego główną funkcją jest zwiększenie objętości samej karmy. Dlatego warto odstawić karmy oparte głównie na zbożu.