Psy w gabinetach stomatologicznych jako wsparcie dla opiekuna
Pies terapeutyczny może znacząco wpłynąć na komfort osób poddawanych zabiegom, szczególnie dzieci. Na Zachodzie, szczególnie w Stanach Zjednoczonych pojawiają się ośrodki, w których psy są specjalnie szkolone do towarzyszenia pacjentom podczas zabiegów. Następnie trafiają do klinik, w tym gabinetów stomatologicznych. W literaturze eksperckiej zwierzęta szkolone do wspierania pacjentów w gabinetach stomatologicznych nazywane są psami terapeutycznymi.
Zarejestruj się na wizytę w nowoczesnym Centrum Estetique: https://www.estetique-wroclaw.pl/
Psy terapeutyczne zostały odpowiednio wyszkolone, aby nieść pomoc. Oprócz gabinetów leczenia zębów zwierzęta te pracują również w domach opieki, szpitalach, a nawet szkołach. Najczęściej należą do wolontariuszy, którzy odwiedzają dane placówki, choć nie jest to regułą.
Psy terapeutyczne są wykorzystywane w terapii wspomaganej przez zwierzęta, w skrócie AAT. Mają na celu poprawę psychicznego, fizycznego, społecznego i emocjonalnego stanu pacjentów. Zwierzę pomaga głównie w przezwyciężeniu strachu przed bólem lub po prostu ingerencją w ząb. Ułatwia w ten sposób otrzymanie niezbędnej pomocy stomatologicznej przez pacjentów, przede wszystkim dzieci. To również znaczące wsparcie dla stomatologów, którzy po zapewnieniu pacjentowi wsparcia, mogą bez przeszkód wykonywać swoją pracę.
Psy terapeutyczne a psy towarzyszące
Istnieje różnica pomiędzy psami, które szkolone są na towarzyszy ludzi niewidomych, a psów, które pomagają pacjentom w pokonaniu strachu przed zabiegiem. Przede wszystkim psy towarzyszące szkolone są, aby pomagać konkretnym pacjentom w codziennych czynnościach. Psy terapeutyczne są szkolone do interakcji z różnymi ludźmi, dlatego uczą się zachowania wobec obcych, co pozwala im się lepiej dopasować do zmienności personalnej, którą charakteryzują się gabinety stomatologiczne.
SPrawdź ofertę stomatologii estetycznej w Centrum Estetique: https://www.estetique-wroclaw.pl/stomatologia-estetyczna/
Psy wsparciem dla własnego opiekuna podczas zabiegu w gabinecie stomatologicznym
Jednak psy terapeutyczne to nie jedyne zjawisko, które dopuszczalne jest w gabinetach stomatologicznych. W wielu miejscach umożliwia się również wprowadzaniu własnych zwierząt na zabieg. Znajduje to zastosowanie szczególnie w przypadku dzieci, które czują się pewniej w obecności ukochanego pupila. Dzięki jego wsparciu łatwiej im pokonać strach związany z interwencją stomatologa.
Psy mogą nie być dopuszczone w niektórych obszarach ze względu na ryzyko wystąpienia infekcji. Jednak wówczas zwierzę może przebywać w bezpiecznej odległości w specjalnie przygotowanym miejscu w gabinecie. Istotne jest jednak, aby zwierzę nie reagowało agresywnie na wykorzystywany podczas zabiegu sprzęt. Musi być również przyzwyczajone do wrażeń akustycznych, które w gabinecie stomatologicznym są normą podczas rutynowych czynności.
Psy jako wsparcie terapeutyczne to coraz popularniejszy trend w międzynarodowych systemach opieki zdrowotnej. Eksperci wskazują, że najbardziej podatne na bycie psem terapeutycznym zarówno dla obcych, jak i właścicieli są rasy kojarzone ze spokojnym usposobieniem.