Po wybraniu któregokolwiek z poniższych zawodów będziesz musiał znaleźć pracę. Znalezienie odpowiedniej pracy nie jest trudne, jeśli użyjesz słów kluczowych. np. opiekun zwierzat.

Zoolog

Zoolodzy to specjaliści, którzy o zwierzętach wiedzą wszystko, a nawet więcej. Dobrze znają fizjologię, anatomię, psychologię dzikich i domowych przedstawicieli fauny. Praca nie jest nudna, bo zoologowie podróżują po całym świecie z wyprawami badającymi rzadkie gatunki zwierząt. Posługują się sprzętem foto i wideo, projektują podręczniki, piszą prace naukowe. Wybitnym przedstawicielem tej profesji jest Alfred Brehm, twórca książki Życie zwierzęce.

Weterynarz

Najpopularniejszym zawodem związanym ze zwierzętami jest lekarz weterynarii. Można go uzyskać na uczelni lub uniwersytecie. W tym zawodzie ważne są mocne nerwy, silna psychika i mocne ręce. Nie musisz się bać, że zostaniesz ugryziony, podrapany, że zwierzę Cię pobrudzi, a także bądź przygotowany na to, że nie każdy pacjent będzie w stanie wytrzymać leczenie. W przypadku niektórych z nich będziesz musiał podjąć trudne decyzje. Również komunikacja z właścicielami i pracownikami schronisk dla zwierząt nie zawsze jest łatwa i bezkonfliktowa. Ważne jest, aby móc zachować spokój wewnętrzny i zewnętrzny.

Zoopsycholodzy

Zoopsychologia powstała na początku XX wieku, nauka pomogła wiele dowiedzieć się o inteligencji zwierząt, odkryć w nich nowe zdolności. Na przykład amerykański lekarz, profesor zoopsychologii Stanley Coren dokonał odkrycia wskazującego, że psy mają zdolność arytmetyki. Są w stanie zapamiętać ponad 150 „ludzkich” słów. Grupa europejskich naukowców podczas eksperymentu odkryła, że ​​papugi kakadu są doskonałymi otwieraczami zamków. Tak, ptak nie jest zainteresowany wartościami materialnymi, otworzyła skomplikowany zamek, aby uzyskać dostęp do przysmaku – orzecha włoskiego.

Interesujące badania są bezpodstawną częścią pracy psychologów zwierząt. Zajmują się głównie badaniem zmian w zachowaniu zwierząt domowych: agresywności, nadmiernej czułości, izolacji, spadku wydajności mlecznej u zwierząt hodowlanych. Budują także kontakt komunikacyjny w łańcuchu zwierzę-właściciel-pozostali członkowie rodziny, pomagając ludziom i zwierzętom domowym pokojowo współistnieć ze sobą.

Kynolog

Kynolog to kolejny dobrze znany zawód związany ze zwierzętami. Kynolodzy pracują z psami: trenuj je, trenuj. Są poszukiwane w organach ścigania, w zakresie wystaw psów i ich szkolenia. Taki specjalista może ponadto opracować diety dla psów różnych ras.

W tym zawodzie ważne są cechy przywódcze, charakter, brak skłonności do okrucieństwa, przemocy, cierpliwość, wrażliwość i umiejętność trzymania się swojego stanowiska.

Ornitolodzy

Obserwowanie ptaków przynosi prawdziwą przyjemność estetyczną. Karol Darwin uważał, że każdy dżentelmen powinien pasjonować się ornitologią. Ludzie badający ptaki dokonują niesamowitych odkryć, które nadają nowy impuls światowej nauce.

Na przykład naukowo udowodniono, że inteligencja wron nie jest gorsza od poziomu intelektualnego szympansów. A ćwierkanie, rechot i inne dźwięki wydawane przez ptaki to nic innego jak sposób komunikacji. Oprócz badań ornitolodzy sporządzają mapy siedlisk ptaków, rejestrują i chronią gatunki zagrożone wyginięciem w wyniku ocieplenia i globalizacji.

Specjalista od zwierząt

karsten winegeart loJL4ijUobg unsplash

Specjalista od zwierząt to bardzo powszechny, choć mało znany zawód związany ze zwierzętami. Taki specjalista pracuje w rolnictwie, na fermach i hoduje zwierzęta: wybiera dla nich odpowiednią żywność, monitoruje warunki ich życia, leczenia, selekcji. Jakość produktów pochodzenia zwierzęcego zależy od specjalistów od zwierząt – dlatego zawód ten kojarzony jest także z branżą spożywczą.

Jest też zawód związany z zootechniką: operator sztucznego zapłodnienia ptaków i zwierząt.

Technicy zajmujący się zwierzętami niekoniecznie pracują z bydłem lub drobiem. Tacy specjaliści są potrzebni w rybołówstwie, przedsiębiorstwach rolniczych, laboratoriach w celu określenia jakości produktów. W tym zawodzie ważna jest umiejętność przestrzegania zasad i codziennego śledzenia wszystkich szczegółów swojej pracy, nie tracąc niczego z oczu.

Agenci ochrony zwierząt

Agenci to wnioskodawcy, którzy chcą nie tylko leczyć, ale także radykalnie zmienić życie psów, kotów, ptaków cierpiących z powodu przemocy ze strony człowieka. W krajach WNP kierunek ten jest słabo rozwinięty, dlatego rynek usług potrzebuje nieustraszonych, altruistycznych ludzi, którzy są gotowi pomagać naszym mniejszym braciom.

Agenci nie boją się zwierząt, częściej cierpią z powodu ataków agresywnych osób, które obrażają zwierzaka, ale kategorycznie nie chcą się z nim rozstać. Specjaliści ci ściśle współpracują z zoopsychologami, lekarzami weterynarii i funkcjonariuszami policji. Kontrolują cały proces ratunkowy – od usunięcia i leczenia po przekazanie do innej rodziny, dobrego schronienia.

Wiele dzieci i nastolatków marzy o pracy ze zwierzętami: karmieniu, leczeniu, szkoleniu, nauce lub hodowli. Ta miłość do bezdomnych psów i kotów wydaje się rodzicom tymczasowym hobby. Ale dlaczego nie zamienić dziecięcego marzenia w dochodowy zawód? Ponadto istnieje odpowiedni zawód zarówno dla dziewcząt, jak i chłopców.

Archiwum: wrzesień 2023
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.