Wraz z upływem czasu zmieniają się nawyki i potrzeby żywieniowe Twojego psa.
Bytowe karmy dla psów seniorów są tworzone z myślą o konkretnym etapie jego życia i dostosowane tak, aby zapewnić mu wszystkie składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wiadomo, że wymagania żywieniowe starszych zwierząt ulegają zmianie i właśnie z tego powodu zaleca się wybranie odpowiedniej karmy dedykowanej dla psów w określonym przedziale wiekowym. Nie istnieje jednak jedna najlepsza karma dla psów seniorów. Przy wyborze ważna jest ocena zdrowia własnego psa przed wprowadzeniem zmian w jego diecie, ponieważ każdy pies (szczególnie starszy) potrzebuje innej strategii żywieniowej. Opinii na temat karmy dla psów seniorów najlepiej zasięgnąć konsultując się z lekarzem weterynarii, który posiada najlepszą wiedzę na temat prawidłowego żywienia zwierząt towarzyszących na każdym etapie ich życia.
W jakim wieku należy włączyć karmę dla psa seniora?
Odpowiedź na to pytanie będzie w dużej mierze zależeć od rasy i zdrowia psa. Psy mniejszych ras mają tendencję do szybszego dojrzewania, ale po osiągnięciu dojrzałości zaczynają się starzeć wolniej. Psy małych ras są uważane za seniorów w wieku 10 lub 12 lat, natomiast w przypadku ras olbrzymich o “seniorach” mówimy już w momencie, kiedy pies osiągnie wiek 5-6 lat.
Wraz z upływem czasu wytrzymałość i kondycja psa powoli się obniżają. Organizm traci zdolność do regeneracji i wolniej się adaptuje to zmian. Ponadto w wieku około 7 lat u większości psów i 5 lat u psów ras olbrzymich tempo metabolizmu zwalnia, a pies ma mniejsze zapotrzebowanie kaloryczne.
Warto pamiętać, że chociaż karma dla psa senioramoże działać prozdrowotnie i wspierać prawidłowe funkcjonowanie organizmu, niekoniecznie musi stanowić właściwy wybór dla starszego psa z określonymi problemami zdrowotnymi. Jeśli Twój pies “senior” cierpi na choroby takie jak: niewydolność nerek, cukrzyca lub słaba absorpcja składników odżywczych w jelitach, warto ustalić dla niego odpowiednią dietę podczas konsultacji z lekarzem weterynarii. Okresowe kontrolne badania pomogą ustalić, jaka dieta będzie najlepsza dla Twojego starszego psa.
Czym charakteryzuje się najlepsza karma dla psa seniora?
Starszy pies będzie potrzebował dobrej, dobrze zbilansowanej diety, która jest mniej kaloryczna, bogatsza w błonnik i ma odpowiednią zawartość białka i tłuszczu. Ranking karm dla psów seniorów zawiera karmy, które uwzględniają te kryteria. W przypadku niektórych starszych psów można kontynuować karmienie ich karmą, którą spożywały dotychczas, ale w mniejszej ilości. Specjalnie opracowane diety dla seniorów są jednak mniej kaloryczne i pomagają uzyskać uczucie sytości. Niższy udział tłuszczu zwykle przekłada się na niższą kaloryczność. W rankingu najlepszych karm dla psów seniorów poziom tłuszczu waha się od około 8 do 12%. Starsze psy są również bardziej podatne na zaparcia, dlatego ich dieta powinna być również bogatsza w błonnik (około 3 do 5%). Jeśli zdecydujesz się na suchą karmę dla psa seniora, pomoże ona kontrolować odkładanie się kamienia nazębnego, dzięki mechanicznemu tarciu i zmniejszyć tym samym ryzyko choroby dziąseł. W przypadku zaawansowanego procesu zapalnego jamy ustnej i zębów w celu ułatwienia pobierania pokarmu dobrym wyborem będzie miękka karma dla psa seniora.
Na jakie składniki zwrócić uwagę przy wyborze karmy dla psa seniora?
Białko
Białko jest składnikiem niezbędnym do budowy i funkcjonowania mięśni. Wraz z wiekiem zwiększa się w diecie zapotrzebowanie na ten składnik. Bardzo ważne jest, aby karma dla psa seniora posiadała w składzie wysoki udział białka, aby nie dopuścić do rozpadu masy mięśniowej. Często utrata mięśni jest normalną częścią procesu starzenia, ale może również wskazywać na chorobę podstawową, taką jak choroba nerek, wątroby czy nowotwór. Warto zatem wszelkie niepokojące objawy skonsultować z lekarzem weterynarii.
Kwasy tłuszczowe
Długołańcuchowe kwasy tłuszczowe omega-3, takie jak kwas eikozapentaenowy (EPA) i kwas dokozaheksaenowy (DHA) mogą być korzystne dla psów ze zwyrodnieniem stawów lub problemami z poruszaniem się. Dysfunkcje układu ruchu często dotyczą starszych psów, dlatego warto wybrać karmę dla psa seniora, która będzie bogata w te składniki.
O czym należy pamiętać przy wyborze karmy dla psa seniora?
Kaloryczność
Większość psów wraz z upływem czasu staje się mniej aktywna, co oznacza, że mają mniejsze zapotrzebowanie na energię. To sprawia, że są bardziej narażone na rozwój otyłości, jeśli nadal będą karmione taką samą ilością, jak w okresie dorosłości.
Ważne jest monitorowanie stanu ciała pupila i regularne ważenie, aby móc szybko wychwycić istotne zmiany. Jeśli Twój pies wciąż wybiera się na długie spacery i jest aktywny każdego dnia, nie ma potrzeby dodatkowego zmniejszania porcji. Ale jeśli spędza on więcej czasu na wylegiwaniu się w domu i zaczyna przybierać na wadze, warto sięgnąć po karmę dla psa seniora z nadwagą.
Smakowitość
Zapach odgrywa ogromną rolę w psim apetycie, więc jeśli Twój pies nie czuje zapachu jedzenia, może nie chcieć jeść. W tym przypadku najlepszym wyborem może się okazać mokra karma dla psa seniora, która z uwagi na zwiększoną wilgotność cechuje się większą smakowitością.
Znajdź karmę dla swojego psa na https://www.husse.pl/