Obecnie rynek wprost przepełniony jest różnego rodzaju zabawkami dla kotów. Trudno odmówić im uroku a ich twórcom wyobraźni, ale musisz mieć świadomość jednego. Kot w takim samym stopniu doceni i pokocha zabawkę zrobioną przez ciebie samodzielnie, jeśli tylko będzie dostosowana do jego potrzeb i możliwości! Chcesz spróbować, ale nie wiesz, jak zrobić zabawki dla kota? To prostsze niż myślisz. Poznaj kilka ciekawych pomysłów!
Jak zrobić zabawki dla kota? Wędka dla mruczka
Zabawka dla kota DIY typu wędka to prawdziwa klasyka. Koty uwielbiają „polować” zwłaszcza na szybko poruszające się zabawki. Wędka daje taką możliwość – poruszając zabawką, zapewnisz podopiecznemu moc zabawy. Dodatkowo spędzisz przyjemnie czas z kotem i będziesz budować silną więź, opartą na zaufaniu i poczuciu bezpieczeństwa! Jak zrobić wędkę dla kota? Przygotuj następujące przedmioty:
- patyk;
- sznurek;
- ozdoby typu filc, wstążki, piórka.
Jeśli bierzesz patyk z podwórka, dokładnie go oczyść i wysusz. Utnij sznurek (około 100 cm) i przywiąż do patyka. Do drugiego końca sznurka przywiąż wybrane ozdoby. Koty uwielbiają zarówno pióra, jak i szeleszczące wstążki i tasiemki. Możesz też wyciąć ciekawe kształty z filcu. Pamiętaj o tym, aby zabawkę wykonać starannie i solidnie, by kot przez przypadek nie połknął odpadających elementów. Oczywiście zabawka, zwłaszcza silnie eksploatowana, ma ograniczoną żywotność. Gdy zauważysz, że jest już mocno zniszczona, wymień ją na nową.
Zabawka dla kota DIY – kartonowe pudełko
Koty uwielbiają chować się w różnych zakamarkach – im bardziej ciemno, ciasno i ciepło, tym lepiej! Rolę genialnej kryjówki w domu może pełnić właśnie karton dla kota. Jak go wykonać?
Znajdź karton o wielkości odpowiadającej rozmiarowi mruczka. Powinien móc się w nim swobodnie obrócić, ale nie może być za duży, bo nie będzie przytulny. Najlepiej, aby był to solidny karton, który posłuży przez jakiś czas. Możesz go wzmocnić, np. doklejając kolejne kawałki tektury, zwłaszcza na łączeniu. Teraz wytnij wejście, np. w kształcie koła lub kociej głowy. We wnętrzu możesz umieścić miękki kocyk. Tego typu domek to podstawa, bo kot może z kryjówki obserwować i polować.
Zabawka dla kota – skarpetka z różnościami
Zabawkę dla kota DIY można zrobić tak naprawdę ze wszystkiego. Jeśli masz skarpetkę nie do pary, nie musisz jej wyrzucać – możesz dać jej nowe życie pod postacią świetniej kociej zabawki! Jak ją zrobić? Wypełnij skarpetę różnościami, takimi jak np. zmięty papier i obowiązkowo szeleszcząca folia. Koty wprost kochają wszystko, co wydaje intrygujące odgłosy. Zwiąż ją dokładnie sznurkiem, rzuć kotu i obserwuj, jak wiele radości sprawia mu „polowanie” i „mordowanie” skarpetki!
Zabawka eko – rolki po ręczniku i papierze
To jedna z tych zabawek, na które materiał będziesz pozyskiwać na bieżąco. Jak zrobić zabawki dla kota z rolek? Przygotuj garść smakołyków, wsyp je do rolki po papierze toaletowym lub ręczniku papierowym i zawiń brzegi tak, aby jedzenie się nie wysypało. Pozwól kotu „kombinować”, jak je wydobyć. Jeśli mruczek nigdy wcześniej nie miał do czynienia z tego typu zabawą lub/i szybko się frustruje, bo nie może wydostać jedzenia, na początek ułatw mu zadanie. Wytnij kilka niedużych dziurek, przez które będą wypadać smakołyki, gdy pupil będzie potrącał rolkę.
Możesz też połączyć ze sobą kilka lub kilkanaście rolek, budując piramidkę (lub inny dowolny kształt). Do każdej „przegródki” włóż coś ciekawego, np.:
- różne rodzaje smakołyków;
- nieduże zabawki;
- papierowe kulki;
- szeleszczący materiał.
Spód zabawki koniecznie obciąż, aby konstrukcja nie przewracała się, gdy kot będzie trącał łapką podczas wyciągania niespodzianek.
Jeszcze inny pomysł na wykorzystanie rolek po papierze i ręczniku? Tor przeszkód! Jego przygotowanie jest szybkie i proste, a świetna zabawa gwarantowana. Rozetnij wzdłuż kilka rolek i połącz je ze sobą (np. od spodu, przy pomocy mocnej taśmy klejącej). Zagnij rolki tak, aby stworzyć kilka zakrętów. Na gotowym torze połóż np. niedużą piłeczkę i popchnij ją, by wprawić ją w ruch. Pozwól kotu polować na nią!
Klasyka gatunku, czyli zabawka myszka
Koty uwielbiają polować na myszy – także te zabawkowe! Jak samodzielnie zrobić myszkę dla kota? Zaopatrz się w styropianowe jajko niewielkich rozmiarów. Ostrożnie zrób niewielką dziurkę w jajku, wpuść odrobinę kleju na gorąco i włóż np. garść piórek. Obserwuj jednak stan takiej zabawki. Kiedy styropian zacznie się kruszyć, wyrzuć ją.
Czy warto samodzielnie zrobić zabawki dla kota?
Tak, zdecydowanie warto! Samodzielne przygotowywanie zabawek dla pupila może być naprawdę ciekawym i relaksującym zajęciem. Będziesz mieć też mnóstwo satysfakcji, gdy zobaczysz, jak kot się cieszy. Koty, choć są wyjątkowo uroczymi stworzeniami, mają ogromny talent do niszczenia. Osobiście robiąc zabawki z tanich materiałów i z tego, co i tak trafiłoby do kosza (jak np. rolki po papierze), nie narazisz domowego budżetu.
Czy kot musi mieć zabawki?
I tu odpowiedź jest jedna – tak! Nie muszą to jednak być drogie, wymyślne gadżety. Wyżej zaproponowane zabawki DIY nie tylko są wystarczające – to doskonała odpowiedź na kocie potrzeby. Zabawa jest niezwykle istotną czynnością w życiu każdego kota. Nie tylko pozwala utrzymać odpowiedni poziom aktywności fizycznej (co jest szczególnie ważne w przypadku kotów niewychodzących), ale wspaniale przeciwdziała nudzie, uspokaja i relaksuje.
Musisz pamiętać o tym, że kot w czasie zabawy realizuje elementy tzw. łańcucha łowieckiego. Kiedy więc już zaczai się na „zdobycz”, upoluje ją i „zamorduje”, musi otrzymać nagrodę, np. smakołyk, by zamknąć cały cykl. Jeśli bowiem notorycznie nie będzie mógł „zjeść ofiary”, zacznie się frustrować.
Jak zrobić zabawki dla kota, by było smacznie i bezpiecznie?
Zabawki bazujące na smakołykach to świetny pomysł, koty je uwielbiają! Musisz jednak mieć świadomość tego, że smakołyki nie powinny przekraczać 10% dobowego zapotrzebowania na energię. Jeśli kot lubi tego typu zabawki, możesz spróbować schować w nich nie tylko smakołyki, ale też karmę bytową, którą jest karmiony na co dzień. Oczywiście odejmij tę porcję od dziennej dawki, jaką mruczek otrzymuje do miski.
Wiesz już, jak zrobić zabawki dla kota, aby zapewnić mu bezpieczną i ciekawą rozrywkę na długi czas. Koniecznie regularnie kontroluj ich stan i wymieniaj na nowe w razie potrzeby. Upewnij się także, czy kot wie, jak korzystać z danej zabawki. Jeśli nie będzie umiał się nią bawić, przez co np. nie będzie w stanie wydobyć ukrytego jedzenia, szybko się zniechęci, sfrustruje i być może nie podejmie kolejnej próby. Twórz nie tylko do samodzielnej kociej zabawy, ale również te, które pozwalają na wspólne wspaniale spędzone chwile!