Jak założyć niewielki, przydomowy sad?

Stanowisko na przydomowy sad powinno być dobrze nasłonecznione oraz osłonięte od wiatrów. Sadzonki drzew owocowych są z reguły odporne na warunki klimatyczne panujące w kraju, ale młode drzewka warto dodatkowo osłaniać. Rośliny owocowe wymagają odpowiedniej gleby. Najlepiej sprawdzą się ciepłe, żyzne i bogate w próchnicę podłoża o odczynie obojętnym. Ziemię można użyźnić, wzbogacając ją kompostem lub obornikiem granulowanym. Młode i świeżo posadzone rośliny mają jeszcze dość płytki system korzeniowy, dlatego powinny być regularnie nawadnianie, zwłaszcza w okresie suszy i niedoborów opadów atmosferycznych.

Drzewka owocowe sadzi się w rozstawie dedykowanej dla gatunku oraz dla odmiany. Odległość między roślinami pozwala na optymalne doświetlenie każdej części drzewa, zmniejsza konkurencję między osobnikami oraz zapewnia im optymalną przestrzeń do wzrostu. Karłowe, słabo rosnące odmiany wymagają zwykle mniejszej powierzchni niż rośliny silniej rosnące.

Nawożenie drzewek owocowych ma na celu zapewnić im odpowiednią ilość składników pokarmowych, które potrzebne są do wzrostu, zawiązywania kwiatów oraz tworzenia i wybarwiania się owoców. Nawozy organiczne lub mineralne stosowane są w okresie wiosennym oraz letnim. Jesienią nie nawozi się roślin, aby mogły przygotować się do zimowego spoczynku.

W pielęgnacji drzew i krzewów owocowych duże znaczenie ma regularne cięcie gałęzi. Coroczne ucinanie starych, poniszczonych pędów pozwala na prowadzanie zdrowego sadu. Skracanie gałęzi pozytywnie wpływa na kwitnienie oraz na owocowanie. Odmiany kolumnowe przycina się częściej i mocniej niż drzewa o dużej sile wzrostu. Przycinanie drzewek owocowych pomaga zachować ich pokrój oraz formę.

Wizyta w szkółce — jakie drzewka owocowe wybrać?

W naszym klimacie zaleca się uprawiać rośliny sadownicze pochodzące głównie z klimatu umiarkowanego. Szkółki drzewek owocowych oferują wiele odmian jabłoni, gruszy, śliwy, wiśni, czereśni. Wśród krzewów owocowych popularnością cieszą się odmiany porzeczek, agrestu, borówek oraz aronii. Miłośnicy nowinek sadowniczych z pewnością zainteresują się morwą białą lub czarną, nektarynką, albo figowcem i kasztanem jadalnym.

szkółkach drzew owocowych można spotkać rośliny przeznaczone do uprawy w doniczkach. To doskonale rozwiązanie dla właścicieli niewielkich ogrodów. Drzewka owocowe w doniczkach można łatwo przestawiać, co daje niezliczone możliwości w aranżacji ogrodu. Zwykle stosuje się niskie odmiany, które charakteryzują się niezbyt intensywnym wzrostem. Drzewka owocowe w pojemnikach można uprawiać też na tarasie lub na balkonie.

Niektóre rośliny sadownicze bardzo imponująco wyglądają w reprezentatywnej części ogrodu. Mogą zachwycać kwiatami, zapachem lub pięknymi owocami. Wyjątkowymi sadzonkami drzewek owocowych są okazy szczepione, które stanowią np. dwie odmiany lub dwa gatunki na jednym pniu. Na jednym drzewie rosną zarówno jabłka, jak i gruszki.

Pięknie prezentują się ozdobne odmiany roślin sadowniczych, takie jak jabłoń rajska, jabłoń ozdobna, nieszpułka jadalna, barwne odmiany leszczyny lub kolumnowe drzewka owocowe. Kolumnowe odmiany można sadzić gęsto w rzędach, dzięki temu uzyskuje się oryginalny żywopłot.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze sadzonek drzew owocowych?

Szkółka drzew owocowych to idealne miejsce do zdobycia wartościowych roślin do swojego ogrodu. Rośliny sprzedawane są w doniczkach lub z zabezpieczoną bryłą korzeniową. Drzewka w pojemnikach można wsadzać do gruntu właściwie przez cały rok. Sadzonki drzew owocowych z gołymi korzeniami najlepiej wysadzać wczesną wiosną lub jesienią.

Warto zwrócić uwagę na stan roślin. Liście powinny być intensywnie zielone, bez żadnych widocznych uszkodzeń. Zdrowe sadzonki drzewek owocowych, wolne od szkodników oraz od chorób, ale też odrobina pielęgnacji, sprawią, że rośliny szybko zadomowią się w ogrodzie i wydadzą satysfakcjonujące plony.

Kupując rośliny do ogrodu, należy poznać wymagania poszczególnych gatunków oraz odmian. Pozwoli to stworzyć najlepsze warunki do wzrostu. Niektóre rośliny, np. borówki amerykańskie, wymagają posadzenia wielu odmian w swoim sąsiedztwie. Rośliny wtedy wzajemnie się zapylają, co sprawia, że owoce są liczne i dorodne.

Wybierając różne odmiany roślin sadowniczych, stwarza się prawdziwy, owocowy zakątek. Już po paru latach od posadzenia roślin w ogrodzie uzyskuje się dorodne i wartościowe owoce. Szeroki wybór drzewek owocowych dostępny jest na stronie https://www.podkarpackiesady.pl/6-drzewka-owocowe. Należy też zaznaczyć, że w sprzedaży są również cenne, stare odmiany popularnych drzew owocowych.

Archiwum: marzec 2022
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.