Warczenie to jedna z form psiej komunikacji. To język, którym próbuje przekazać pewne informacje zarówno swojemu właścicielowi, innemu psu, jak i osobom postronnym, które naruszyły jego przestrzeń osobistą. Warczenie psa najczęściej jest sygnałem ostrzegawczym – nie zawsze oznacza agresję, a czasem wręcz zachęca do zabawy. Na pewno nie można go ignorować! Co jeszcze musisz wiedzieć na ten temat?
Dlaczego pies warczy?
Powszechnie uważa się, że warczenie psa jest oznaką agresji. Choć oczywiście, zdarza się, że po tej formie komunikacji następuje ugryzienie, jednak nie zawsze wynika to z faktu, że pies z natury jest agresywny. Przez tysiące lat współpracy z człowiekiem czworonogi wypracowały sobie sposób komunikacji opierający się na prostych dźwiękach, które określamy mianem warczenia, szczekania lub skowyczenia.
Opiekun, który poznał już różne zachowania swojego czworonoga, wie, że warczenie może mieć różne przyczyny, a ton i mowa ciała psa mogą świadczyć o zagrożeniu, być oznaką choroby lub zachętą do zabawy. Odróżnienie tych sprzecznych ze sobą sygnałów z początku może wydawać się trudne, choć takie nie jest.
Warczenie psa – jak je odróżnić?
Warczący pies nie jest równoznaczny z psem agresywnym. Pies, który warczy, przede wszystkim ostrzega, bo gdyby naprawdę chciał się rzucić, zrobiłby to bez znaku ostrzeżenia. Najczęstszą przyczyną takiego zachowania jest zagrożenie. Czworonóg reaguje w ten sposób, gdy usłyszy obce kroki za drzwiami lub wyczuje zapach dzikiej zwierzyny.
Tego typu warczenie jest głęboko zakorzenione w psiej naturze. Można je zaobserwować w przypadku suk opiekujących się potomstwem. Warcząc, uczą szczeniaki odpowiedniego zachowania i dają znać, że powinny znaleźć kryjówkę i być w gotowości do ucieczki.
Warczenie podczas zabawy
Zdarza się również, że młode psy warczą na siebie podczas zabawy. Pokazują w ten sposób, że są gotowe do harców i szaleństw. Widząc mowę ciała czworonoga, możesz zatem ocenić, czy warczenie twojego pupila jest znakiem ostrzegawczym, czy formą zabawy.
Agresja u psa – warczenie na opiekuna
Psy warczą również w momencie utraty cierpliwości. Ugryzienie, które po nim następuje, jest niemal zawsze winą człowieka. W takim wypadku sygnał wysyłany przez psa jest bardzo klarowny i oznacza „zostaw mnie”. Właściciel powinien odejść, dać czas psu na uspokojenie emocji, ale w żadnym wypadku nie nagradzać smakołykami, czy karać wzięciem na smycz.
To właśnie karcenie psa za warczenie sprawia, że może on zacząć gryźć, co oczywiście od razu kojarzone jest z agresją. Natomiast nauczenie psa, że za warczenie otrzymuje smaczki, prowadzi do patologicznych sytuacji – pies reaguje w ten sposób za każdym razem, gdy chce wymusić przekąskę.
Warczenie u psa a oznaki choroby
Zwierzak nie potrafi mówić, a zatem o swojej chorobie daje właścicielowi znać w nieco innej formie. To nie tylko odmienne zachowanie, które może objawiać się osowiałością, zmęczeniem, ale też warczeniem, szczególnie gdy próbujesz się do niego zbliżyć.
Warczenie w tym wypadku jest sygnałem, że pies chce spokoju, nie życzy sobie dotyku. To znak, że należy jak najszybciej zareagować i udać się z psem do lekarza weterynarii.
Pies warczy na właściciela tylko wtedy, gdy chce dać mu znać o swojej irytacji. Aby w pełni zrozumieć jego intencje, należy obserwować psa, jego postawę ciała. Język ciała razem z komunikatem werbalnym sprawia, że szybko odkrywamy znaczenie przekazu. Inaczej będzie komunikował zagrożenie, zniecierpliwienie, a także chorobę. Pies może warczeć z różnych powodów, dlatego jeśli nie jesteś pewien, czym spowodowane są poszczególne zachowania pupila, skonsultuj się z behawiorystą. Szkolenie psa jest świetnym sposobem na zaspokojenie jego potrzeb i przede wszystkim znakomitą komunikację.