Wczesny okres w życiu czworonoga jest bardzo ważny. Zależy od niego, czy szczeniak wyrośnie na zdrowego psa. Jest to również czas budowania relacji z pupilem. Od ciebie w dużej mierze zależy, jaki będzie miał charakter i jak będzie zachowywał się wobec innych psów i ludzi. Jakie są etapy rozwoju szczeniaka? Dowiedz się, jak prawidłowo opiekować się małym psiakiem, aby wyrósł na zdrowego i szczęśliwego zwierzaka.
Rozwój szczeniaka od urodzenia aż do dorosłości – etapy
Spójrz, jak kształtują się poszczególne etapy rozwoju psa:
- okres neonatalny – do 2 tygodnia;
- czas przejściowy – od 2 do 4 tygodni, gdy szczenię zaczyna interesować się otoczeniem, a także stałym pokarmem;
- okres socjalizacji – od 3 tygodnia życia, czyli nauka prawidłowego kontaktu z innymi zwierzętami i ludźmi;
- etap dorastania, który trwa u psów małych ras do około 1 roku, a u ras dużych nawet rok dłużej.
Pierwsze tygodnie życia szczeniąt
Okres ciąży u suki trwa około 60 dni. Szczenięta rodzą się jeszcze bez zmysłu wzroku ani słuchu. Nie potrafią chodzić, za to pełzają i piszczą, zwłaszcza gdy nie mogą dosięgnąć do sutków. Stała obecność matki zapewnia im bowiem ciepło i dostęp do mleka. W 2. tygodniu pieski zaczynają otwierać oczy. Nieco później otwierają się ich kanały słuchowe, więc maluchy słyszą odgłosy otoczenia. W 3. tygodniu chętnie bawią się ze sobą i są ciekawskie, Swędzą je dziąsła z powodu rosnących mleczaków, dlatego gryzą wszystko dookoła. Lepiej więc schowaj buty i kapcie, a rzuć im do zabawy psie gryzaki.
Od kiedy stała karma dla juniorów?
Do 3. tygodnia życia pies je tylko mleko matki, ale rozwój szczeniaka postępuje i mały zwierzak zaczyna z czasem potrzebować stałych pokarmów. Szczeniakom osieroconym podaje się preparaty mlekozastępcze, które można nabyć w klinikach weterynaryjnych.
- Pierwsze posiłki stałe to rozwodniona karma dla juniorów, podawana 2-3 razy dziennie między karmieniami suki.
- W okresie od 6. do 8. tygodnia życia można już odstawić pieska od mleka i karmić go 4-5 razy dziennie odpowiednią do wieku karmą z zawartością wapnia i fosforu.
Nieodpowiednie posiłki to prosta droga do krzywicy kości u psa.
Na czym polega socjalizacja małych piesków?
Ten okres rozwoju dzieli się się na socjalizację pierwotną, która odbywa się jeszcze u hodowcy, a także socjalizację wtórną, czyli już w nowej rodzinie. Przez 12 tygodni życia pieski uczą się relacji z matką i rodzeństwem. To czas potrzebny do ich prawidłowego rozwoju, dlatego nie powinno się oddzielać małych od swojej psiej rodziny. Potem socjalizacja polega na stopniowym przyzwyczajaniu psiaków do bodźców z toczenia oraz do obecności innych ludzi i zwierząt. Już w 3. miesiącu życia trzeba uczyć je czystości i posłuszeństwa. Rób to konsekwentnie ale też z wyrozumiałością. Nagradzaj za każde dobre zachowanie przysmakami i głaskaniem.
Zdrowy rozwój psa, czyli wizyty u weterynarza i ruch
Aby szczeniak wyrósł na zdrowego i odpornego psa, powinien dostać 4 dawki podstawowych szczepionek przeciwko nosówce, parwowirozie, chorobie Rubartha i wściekliźnie. Zgodnie z zaleceniami lekarzy weterynarii pierwszą dawkę można podawać psom w 6-8 tygodniu, a potem powtarzać szczepienie co 2-4 tygodnie. Szczepienie przeciwko wściekliźnie robi się w 4. miesiącu, a potem powtarza co roku. Dodatkowo możesz zaszczepić pupila przeciwko kaszlowi kenelowemu i boreliozie. Warto także poprosić lekarza o odrobaczenie pieska. Poza tym zadbaj, aby miał dużo ruchu na świeżym powietrzu. Dopóki rośnie, podawaj mu karmę dla juniorów. Potem zmień ją na tę przeznaczoną dla dorosłych psów.
Kiedy hodowca może przekazać pieski do nowego domu?
Dla rozwoju szczeniaka najlepiej będzie nie rozdzielać psiej rodziny przed 9. tygodniem. Warto pozwolić psiej rodzinie, aby nacieszyła się swoim towarzystwem do 12. tygodnia życia szczeniąt. Dzięki temu łatwiej będzie wychować je potem na mądre i ułożone psy, które nie zaskoczą agresją czy innym nieprzewidywalnym zachowaniem. Jeśli kupujesz lub dostajesz pieska, zapytaj o to, jaką karmę dotąd dostawał i czy jego rodzice mają jakieś przewlekłe choroby. Nową karmę wprowadzaj stopniowo, mieszając ją z tą, którą zjadał wcześniej. Unikniesz dzięki temu kłopotów z układem pokarmowym psa.
Baw się z psem i wychowuj go odpowiedzialnie
Zastanawiasz się, jakiego pieska kupić? Wybierz rasę, która wielkością i charakterem będzie pasowała do twojego charakteru i stylu życia. Pamiętaj o zasadach szkolenia, które jest niezwykle ważne dla prawidłowego rozwoju szczeniaka.
- Poprzez zabawę ucz psa słuchania komend. Dopinguj go pochwałami i smakołykami.
- Ucz odpowiedzialności, karć za zaczepianie innych psów i przechodniów.
- Jeśli wybrałeś psa sportowego lub gończego, zaproponuj mu jakiś rodzaj ćwiczeń, aby mógł się wybiegać. Psy ras pasterskich, myśliwskich i pociągowych dobrze czują się na podwórkach. Muszą mieć oczywiście obszerny kojec i wygodną budę, odizolowaną od zimna i upału.
Kiedy pies przestaje być szczeniakiem?
Nie ma tu jednakowego terminu dla wszystkich czworonogów. To, kiedy zaczyna się i kończy okres dorastania, zależy od rasy i osobowości psa. Pieski małe, spokojne kanapowce już po roku są dorosłymi psami, a dojrzałość płciową osiągają kilka miesięcy wcześniej. W tym czasie psy ras wyższych jeszcze rosną i nabierają masy mięśniowej. Ich zachowanie także pasuje raczej do beztroskich szczeniaków. Pełną dojrzałość osiągną, gdy będą miały 18 miesięcy, a niektóre nie będą szczeniakami dopiero po ukończeniu 2 lat.
Obserwacja rozwoju szczenięcia dostarcza wielu powodów do zadowolenia i śmiechu dla całej rodziny. Pamiętaj, że w rozwoju szczeniaka ważna jest dyscyplina i konsekwencja opiekuna oraz oczywiście troska o zdrowie pupila.