Kiedy do twojego domu trafia szczeniak, starasz się robić wszystko, aby poczuł się w twoim mieszkaniu jak u siebie. Częstą praktyką jest branie kilku dni wolnego, aby mieć trochę czasu na wzajemne poznanie się. Nie ma w tym nic złego, jednak bardzo łatwo w tym pierwszym okresie przyzwyczaić psa, że jesteśmy z nim… zawsze. Tymczasem pies sam w domu to sytuacja, której nie da się uniknąć.
Pies sam w domu – odpoczynek w samotności
Dorosły pies powinien przesypiać nawet 17 godzin na dobę. Dla wielu opiekunów jest to całkowicie nowa informacja. Tymczasem zdrowy i stabilny psiak, który nie ma lęku separacyjnego przez większość czasu, kiedy ty jesteś w pracy, po prostu śpi. Niestety, zwierzak, który nie został nauczony zajmowania się sobą, często nie potrafi odnaleźć się w sytuacji, kiedy musi zostać sam w domu. Właśnie dlatego tak istotne jest, aby każdy szczeniak przeszedł trening. Każdy pies, niezależnie od rasy, wagi, czy wieku musi posiąść umiejętność zajmowania się sobą.
Jeżeli nie masz wiedzy i umiejętności w tym, jak ułatwić czworonogowi zostawanie w domu, skorzystaj z pomocy szkoleniowca. Często trening zostawania w domu jest w programie psiego przedszkola.
Pies sam w domu – co robić przed wyjściem?
Co możesz zrobić, aby pies sam w domu czuł się komfortowo? Sprawdź!
Włącz spacer do codziennego rytuału.
Niektórzy opiekunowie zastanawiają się, jak urozmaicić pupilowi czas pod swoją nieobecność. Obawiają się, że z nudów zwierzak może zacząć niszczyć lub hałasować. Cały ten dylemat opiera się na błędnym założeniu. Pies unika nudy poprzez zaspokojenie swoich potrzeb fizycznych i intelektualnych. Te z kolei realizuje nie w domu, a na spacerze.
Aktywne spacery, treningi czy gry logiczne są niezbędne, żeby zmęczyć zwierzaka. Powinny one być elementem waszej codzienności. Jako opiekun musisz pamiętać, że bez relaksującego i ciekawego spaceru nie uda się rozwiązać problemów, które odczuwa pies sam w domu. Duże podwórko jest przedłużeniem domu i nie zastąpi spacerów.
Nie przeżywaj nadmiernie wychodzenia z domu
Kochasz swojego pieska i przez wiele godzin w pracy na pewno za nim tęsknisz. Nie ma w tym nic dziwnego. Wielu opiekunów jednak niepotrzebnie wydłuża wyjście z domu emocjonalnym pożegnaniem z psem. To niepotrzebny rytuał, który wzmaga w zwierzęciu poczucie niepewności i podnosi jego emocje. Pies sam w domu czuje się potem dużo gorzej.
Pobaw się z psem przed wyjściem, wyjdź z nim na spacer, a jakiś przed opuszczeniem mieszkania zajmuj go gryzakiem albo kongiem pełnym pyszności. Zajęty zostawioną zabawką piesek łatwiej zniesie to, że go zostawiasz. Potem po prostu utnie sobie drzemkę.
Pies nienauczony zostawać samemu może mieć poważny problem z pogodzeniem się z brakiem opiekuna. Wówczas robi wszystko, aby rozładować emocje. To dobry grunt pod lęk separacyjny, na który szczególnie narażone są psy adoptowane ze złych warunków, ale – co istotne – nie tylko one. Jeżeli więc pojawiają się problemy, z którymi nie będziesz mógł sobie poradzić, jak najszybciej poproś o poradę behawiorystę.
A jak przypilnować, mieć oko na psa zdalnie? Znalazłam nianię Truelife, która ma zdalny dostęp. Na co zwrócic uwage, co taka kamera powinna mieć?