Z perspektywy człowieka mlaskanie jest symptomem braku manier i z reguły nie oznacza niczego poza tym. Tymczasem psy, które komunikują się przede wszystkim poprzez mowę ciała, mogą w tym sposób próbować przekazać ci coś naprawdę istotne. Sprawdź, co może znaczyć mlaskanie u psa.
Mlaskanie u psa – jeden z sygnałów uspokajających
Mlaskanie i oblizywanie pyska jest jednym z sygnałów uspokajających (calming signals), które opisała i scharakteryzowała norweska znawczyni kynologii, Turid Rugaas. W ten sposób zwierzak daje do zrozumienia, że nie chce wchodzić w konflikt i jest nastawiony przyjaźnie. Uspokaja tak zarówno siebie, jak i innego osobnika.
Sygnały uspokajające są bardzo ważnym elementem psiej komunikacji. Rozpoznając je i dobrze interpretując, można uniknąć wielu problemów w relacjach z czworonogiem. Mlaskanie u psa jest jednym z nich i może być skierowane do innego psa, a także do człowieka.
Mlaskanie u psa a uczucie bólu
Niestety, psy nie porozumiewają się z nami za pomocą języka mówionego. Zakomunikowanie tego, że coś je boli, jest więc wyjątkowo trudne. Co więcej, jako drapieżniki często ukrywają poczucie bólu i dyskomfortu. To atawistyczne zachowanie, które dzikim przodkom ułatwiało przetrwanie.
W niektórych przypadkach mlaskanie u psa może być jednym z sygnałów bólowych. Jeżeli towarzyszą mu inne niepokojące i niecodzienne zachowania, zgłoś się na konsultację do lekarza weterynarii. Być może twój pies ma jakiś problem z układem pokarmowym lub odczuwa mdłości.
Mlaskanie u psa – petit mal?
Mlaskanie u psa jest jednym z symptomów tak zwanego petit mal, czyli małego ataku padaczkowego. Nie jest to wówczas typowe mlaskanie, podobne do tego, które pojawia się, zanim pies zwymiotuje. Przypomina raczej delikatne kłapanie pyskiem.
Oczywiście nie warto panikować. Jeżeli jednak mlaskaniu towarzyszy chwilowe otępienie i brak reakcji na bodźce z otoczenia. Jeżeli zauważyłeś u swojego zwierzaka takiego zachowanie, a tym bardziej, jeżeli występuje ono regularnie, koniecznie zapisz się na konsultację do weterynarza.
Uporczywe mlaskanie u psa nie musi świadczyć o niczym szczególnym. Zwierzak może w ten sposób przekonywać, że jest do ciebie przyjaźnie nastawiony. W niektórych przypadkach nadmierne mlaskanie i kłapanie pyskiem może świadczyć o tym, że pies cierpi na jakąś chorobę.