Wychodząc do pracy, zostawiasz pupila samego w domu przynajmniej na 8 godzin. Oczywiście, jest to całkowicie normalne. Jednak zdarzają się sytuacje, w których pies, pozostawiony sam, bardzo głośno szczeka i wyje, niszczy przedmioty i nie może znaleźć sobie miejsca. To może oznaczać, że cierpi na zaburzenia separacyjne.
Lęk separacyjny u psa z pewnością jest męczącym problemem zarówno dla właściciela, jak i zwierzęcia. Jak sobie z nim poradzić? Co zrobić, gdy twój pies nie lubi zostawać sam w domu i jest do ciebie bardzo przywiązany? W dalszej części artykułu dowiesz się, jakie są metody radzenia sobie z lękiem separacyjnym u pupila. Być może uda ci się sprawić, że twój zwierzak będzie zostawał sam w domu bez strachu.
Lęk separacyjny u psów – co to jest?
Lęk separacyjny u psa to spory problem zarówno dla właściciela, jak i dla pupila. Niestety, jest to częste zjawisko, które nasila się, gdy nic z nim nie robisz. Czym właściwie jest lęk separacyjny u psa? To stan, który pojawia się wtedy, gdy zwierzę reaguje stresem i niepokojem na nieobecność opiekuna.
Objawy lęku separacyjnego u psów
Objawy tych zaburzeń stają się widoczne, gdy musisz wyjść do pracy lub załatwić sprawy na mieście. Pupil pozostawiony sam w domu wpada w panikę, szczeka, piszczy i zaczyna niszczyć rzeczy. To właśnie klasyczne objawy lęku separacyjnego u psa.
Wszystkie objawy lęku są naturalne, ponieważ zwierzę próbuje rozładować w ten sposób stres. Jednocześnie działa na szkodę opiekuna, bo może zniszczyć wyposażenie w domu. Przy okazji zagraża również samo sobie – przegryzienie przewodów pod prądem może skończyć się dla niego nawet śmiercią.
Kiedy pojawia się lęk separacyjny u psa?
Lęk separacyjny u psa bardzo często pojawia się, gdy zwierzę nie zostało przygotowane na nieobecność opiekuna. Każdy pies powinien mieć ustalony rytm dnia, który będzie z góry określał pory spacerów, posiłków, czas na zabawę czy odpoczynek. Właśnie w ten sposób możesz uniknąć frustracji u pupila, który dokładnie będzie wiedział, że w danym momencie jesteś zajęty czymś innym, ale znajdziesz też czas dla niego. To bardzo ważne dla komfortu i poczucia bezpieczeństwa psa.
Lęk separacyjny u psów – przyczyny
Nie da się jednoznacznie wskazać jednej przyczyny pojawienia się u psa lęku separacyjnego. Jest to kwestia indywidualna, choć bardziej narażone są na ten stan zwierzęta, które na przykład spędziły część życia w schronisku. Nie jest to jednak czynnik decydujący.
Lęk separacyjny u psa, który przebywa z opiekunem
Lęk separacyjny pojawia się u psów, które od pierwszych tygodni życia przez cały czas przebywały z właścicielem w domu. Z pewnością sytuacja ta pogłębiła się w czasach pandemii, gdy wiele osób pracuje zdalnie. Przebywanie z psem całą dobę może spowodować u niego szok, gdy nagle wyjdziesz na dłużej.
Warto od samego początku stopniowo przyzwyczajać psa do tego, że zostaje sam w domu na kilka godzin. Wystarczy zacząć od kilku minut, stopniowo zwiększając ten czas. To ważny krok, dzięki któremu twój pies zrozumie, że zostawanie samemu w domu jest całkowicie normalne, a ty wkrótce wrócisz i będziesz mieć dla niego czas.
Lęk separacyjny u psów a negatywne skojarzenia
Kolejną przyczyną lęku separacyjnego u psa może być nieprzyjemna sytuacja, która miała miejsce, podczas gdy zwierzak został sam w domu. To zdarzenie może wpłynąć na to, że pupil będzie się obawiał, gdy po raz kolejny go zostawisz. Dobre przykłady to burza, remont u sąsiadów i inne głośne dźwięki, których twój pies może się przestraszyć.
Lęk separacyjny – objawy, które powinny cię zaniepokoić
Zastanawiasz się pewnie, jakie objawy mogą wskazywać na to, że masz do czynienia z lękiem separacyjnym u psa. Przede wszystkim będą to:
- szczekanie;
- piszczenie;
- niszczenie przedmiotów w domu;
- załatwianie swoich potrzeb w różnych miejscach w domu;
- niepokój;
- skakanie i bieganie, często w kółko.
Nie da się ukryć, że większość objawów lęku separacyjnego u psów może być dużym problemem dla właściciela. Przecież nikt nie chce zastać w domu zniszczonych mebli czy pogryzionych sprzętów. Pojawienie się lęku separacyjnego to także bardzo nieprzyjemne doświadczenie dla pupila. Zdecydowanie potrzebna jest szybka reakcja, gdy tylko zauważysz pierwsze objawy.
Lęk separacyjny u psów – jak sobie z nim poradzić?
Większość osób uznaje, że lęk separacyjny u psa jest czymś niekomfortowym, a jednak nie robi nic, aby mu zapobiegać. Jak poradzić sobie z tym zaburzeniem zachowania? Jest na to kilka sposobów.
Nauka zostawania psa w domu
Po pierwsze, musisz uświadomić sobie, że lęk separacyjny u psa jest związany z brakiem poczucia bezpieczeństwa. W związku z tym musisz wykazać się ogromną cierpliwością i stopniowo przyzwyczajać pupila do tego, że będzie pozostawał sam w domu. Na początek postaraj się zostawiać go samego w znanym środowisku na kilka minut i stopniowo wydłużaj ten czas.
Lęk separacyjny u psów a rytm dnia
Kolejny punkt to ustalenie rytmu dnia pupila. Ustal konkretne godziny spacerów i posiłków, wyznacz czas na zabawę, poświęć wtedy psu maksymalnie dużo uwagi. Wyznacz też czas odpoczynku i momenty w ciągu dnia, gdy zwierzę musi zająć się sobą. W ten sposób twój pupil nie będzie cały czas żył w niepewności, nie wiedząc, kiedy znajdziesz chwilę na zabawę czy spacer.
Powtarzający się rytm dnia to dla niego poczucie bezpieczeństwa i stabilności, a także brak frustracji, którą musiałby gdzieś wyładować. Choć sam w sobie nie wyleczy lęku separacyjnego u psa, na pewno pomoże z nim walczyć.
Pokaż psu sposób na wyciszenie
Zamiast stale bawić się z psem, naucz go wyciszenia. Zaproponuj mu na czas nieobecności pyszne gryzaki, zabawki do memłania albo akcesoria wypełnione zamrożonym jedzeniem. Gryzienie i lizanie instynktownie wycisza czworonoga. Wprowadź klatkę kennelową jako bezpieczny azyl – to często pomaga zwalczyć lęk separacyjny u psa.
W ciągu dnia znajdź czas, aby poświęcić zwierzęciu trochę uwagi, pobaw się z nim i idź na dłuższy spacer. Pies, który miał okazję powęszyć trochę na dworze, poznać nową przestrzeń czy pobawić się z innymi zwierzakami, w domu powinien być znacznie spokojniejszy.
Nie karz psa za lęk separacyjny
Zdecydowanie nie wolno stosować żadnych kar fizycznych w stosunku do pupila. Zwierzę nie będzie rozumiało, o co ci chodzi. W ten sposób tylko wzmocnisz jego lęk.
Nie jest prawdą, że czworonoga, który się nie boi, nie można głaskać. Niemniej, lęk separacyjny u psa to raczej zaburzenie zachowania, przy którym dodatkowo nie jesteś obecny. Postaraj się stworzyć pupilowi komfortowe warunki – nie żegnaj się z nim wylewnie, odwrażliwiaj go na dźwięk kluczy czy twoje ubieranie, ale również nie witaj się entuzjastycznie po powrocie do domu. Pokaż mu, że ta sytuacja jest dla ciebie zupełnie normalna, aby nie wyczuwał twojego niepokoju, który może spotęgować jego niewłaściwe zachowanie.
Lęk separacyjny u psa – pomoc specjalisty
Jeśli próbowałeś stosować się już do różnych wskazówek, ale do tej pory nic nie skutkowało, być może warto skonsultować się z doświadczonym behawiorystą. Specjalista może dokładniej przyjrzeć się konkretnemu przypadkowi i dać cenne wskazówki, które szybko wyeliminują problem.
Bez wątpienia lęk separacyjny u psa to ogromny problem. Wiąże się z wieloma negatywnymi zachowaniami, ale też stresem u zwierzęcia. Warto zapobiegać mu od pierwszego dnia, gdy pies trafi do twojego domu. Gdy pojawią się objawy lęku, reaguj natychmiast. Znajdź ich przyczynę i skorzystaj z przedstawionych sposobów, a jeśli to konieczne – zasięgnij pomocy specjalisty.