Świadome szkolenie psów stało się w ostatnich latach coraz popularniejsze. Nic dziwnego, że na rynku możemy spotkać coraz więcej narzędzi, które umożliwiają samodzielną pracę ze zwierzakiem. Kliker – czy też klikacz – dla psa to bardzo przydatne urządzenie, które jest jednocześnie proste i skuteczne. Trzeba jednak wiedzieć, w jaki sposób poprawnie z niego korzystać.
Kliker dla psa – co to takiego?
Klikery to niewielkie, lekkie narzędzia najczęściej zbudowane z plastiku. Mieszczą się w dłoni. Po naciśnięciu umieszczonego na nich guziczka można usłyszeć dźwięk charakterystycznego kliknięcia.
To właśnie dźwięk wydawany przez kliker jest kluczowy. Szkoleniowcy nazywają go markerem pozytywnego zachowania. Używamy go za każdym razem, kiedy pies wykona określoną czynność, w sposób, za który chcemy go pochwalić. Tuż po kliknięciu przychodzi nagroda – najczęściej w postaci smaczka.
W ten sposób zwierzak uczy się, że za konkretne zachowanie czeka go nagroda. Pamiętaj jednak, że narzędzie zadziała tylko, jeżeli kliknięcie zawsze będzie wiązało się z nagrodą.
Szkolenie z klikerem – dlaczego jest tak skuteczne?
Na początku warto zaznaczyć, że kliker nie jest jedynym markerem, którego możesz używać podczas szkolenia. Dokładnie taką samą funkcję pełnią markery werbalne, czyli słowa, którymi nagradzamy psa za czynność, którą chcemy wzmocnić. Takim markerem może być „tak!”, „super!”, „świetnie!” albo jakiekolwiek inne słowo, którego używa się, chwaląc psa.
Warto jednak pamiętać, że w naszym języku nie ma słów całkowicie neutralnych. Niemal wszystkie mogą być używane w różnych kontekstach i z różnym natężeniem emocji. Trudno uniknąć sytuacji, kiedy słowo traktowane jako marker padnie w obecności psa w zupełnie innych okolicznościach. Kliker, w przeciwieństwie do markerów werbalnych, jest więc całkowicie neutralny. Jego dźwięk ciężko spotkać gdziekolwiek indziej, o wiele trudniej więc o poczucie skonfundowania u psa.
Kliker dla psa jest wyraźny, działa szybko i zawsze brzmi tak samo. Właśnie dlatego jest tak cenionym narzędziem szkoleniowym.
Jak używać klikera dla psa?
Kliker dla psa może zdecydowanie ułatwić szkolenie. Musisz jednak wiedzieć w jaki sposób prawidłowo z niego korzystać.
W gruncie rzeczy praca z klikerem nie jest trudna. Warto rozpocząć korzystanie z niego już w momencie, kiedy pies uczy się prostych sztuczek. Dobrym przykładem jest nauka kładzenia się lub siadania. Za każdym razem, kiedy zwierzak wykona polecenie, kliknij i podaj mu smaczek. Bardzo ważne jest jednak to, aby klikać dokładnie w momencie, kiedy wykonywana jest właściwa komenda. Nie używaj klikera, kiedy pies wstaje. To nie wstawanie, a kładzenie się chcesz przecież wzmocnić.
Czy kliker dla psa zawsze trzeba mieć przy sobie? Oczywiście nie. Na początku najlepiej stosować go podczas sesji treningowych. Możesz zabierać go ze sobą na spacery i używać zawsze, kiedy chcesz nagrodzić psa w sytuacji, w której zachowuje się tak, jak powinien.
Bardzo ważna jest konsekwencja. Użycie klikera zawsze powinno skutkować podaniem psu przysmaku. Nawet jeżeli klikniesz przypadkiem lub zdarzy ci się wypadek przy pracy, nie rezygnuj z nagrody. Jeżeli masz przy sobie kliker, miej też torebkę ze smaczkami. To bardzo ważne.
Kliker dla psa – czy zawsze jest skuteczny?
Kliker to zalecane narzędzie szkoleniowe, które sprawdza się w większości przypadków. Oczywiście powinieneś jednak mieć świadomość tego, że nie każdy pies będzie zadowolony z takiej metody pracy.
Zwierzęta indywidualnie reagują na głośne dźwięki. W sklepach zoologicznych dostępne są różne klikery, także takie, które wydają cichszy dźwięk. Jeżeli widzisz, że twój zwierzak boi się tego narzędzia lub powoduje ono u niego dyskomfort, lepszym wyjściem będzie rezygnacja niż pogłębienie lęków psa.
Nigdy, pod żadnym pozorem nie przykładaj psu klikera do uszu, nie machaj nim i nie stosuj bezpośrednio przy głowie zwierzęcia. Najlepiej trzymać go blisko ciała, w kieszeni lub w zamkniętej dłoni.
Bardzo istotna jest także precyzja. Na początku może to wydawać się trudne, jednak z czasem z pewnością nabierzesz wprawy. Aby kliker był skuteczny, musi wybrzmiewać zawsze w momencie trwania zachowania, które chcemy wzmocnić. Jeżeli będziesz regularnie się z tym spóźniać, może okazać się, że pies zupełnie opacznie zrozumie twoje intencje.
Kliker dla psa – cena
Kwestia ceny jest dla wielu osób bardzo istotna. Warto jednak wspomnieć, że kliker to narzędzie bardzo proste i niewielkie. Zazwyczaj kosztuje od kilku do kilkunastu złotych. Jest więc dostępny praktycznie dla każdego.
Klikery – kiedy warto z nich zrezygnować?
Na koniec warto zaznaczyć, że nie w każdej sytuacji kliker będzie odpowiednią metodą nauki. Raczej nie jest zalecany podczas treningów czystości. W takiej sytuacji trudno bowiem wybrać ten jeden konkretny moment, który będzie odpowiedni do kliknięcia. Robić to wtedy, kiedy szczeniak zaczyna sikać, czy może raczej w momencie kiedy kończy? Odpowiedź, jak widać, nie jest łatwa, dlatego podczas nauki czystości lepiej posługiwać się pochwałami słownymi.
Nie zaleca się także stosowania klikera jako metody awersyjnej. Kliknięcie jako zapowiedź kary nie jest dobrym rozwiązaniem. W pracy z psami poleca się przede wszystkim metody pozytywne – w tym wzmacnianie pożądanych zachowań.
Kliker dla psa to nieskomplikowane, ale bardzo skuteczne narzędzie szkoleniowe. Możesz korzystać z niego samodzielnie lub pod okiem profesjonalnego szkoleniowca. Odpowiednio używany zazwyczaj daje bardzo dobre efekty. Jeżeli będziesz stosować go poprawnie, szkolenie stanie się jeszcze skuteczniejsze.