Sylwester z psem to trudne wyzwanie. Niektóre czworonogi nie reagują wcale na fajerwerki, wiele z nich jednak bardzo mocno przeżywa hałas i intensywne rozbłyski światła. W skrajnych przypadkach kilka godzin takich wątpliwych atrakcji może skończyć się ucieczką zwierzęcia i jego zaginięciem, czasem nawet śmiercią. Co roku na początku stycznia pojawiają się dziesiątki ogłoszeń o zgubionych psach. Niestety, nic nie zapowiada tego, aby w najbliższym czasie sylwestrowe hałasy miały odejść do przeszłości. Warto więc, żebyś wiedział, jak uspokoić psa w sylwestra i pomóc mu przetrwać ten ogromny stres.
Jak twój pies czuje się w sylwestra?
Dlaczego psy tak mocno przeżywają sylwestrową noc? Odpowiedź na to pytanie przybliży ci tajemnica psiego słuchu. U zdrowego człowieka zakres słyszalności dźwięków mieści się w granicach od 20 do 25 tysięcy herców, pies natomiast jest w stanie słyszeć od 20 do nawet 65 tysięcy Hz.
Nawet krótki pokaz fajerwerków to dla psa zestaw ekstremalnych, bardzo nieprzyjemnych doznań. Twój pupil nie tylko słyszy huk z dużo większej odległości – w jego uszach brzmi on dużo bardziej intensywnie, czasami jest wręcz bolesny. Nic więc dziwnego, że wielu opiekunów martwi się, jak uspokoić psa w sylwestra, skoro tak często powoduje on u psiaków paniczny lęk.
Jak rozpoznać, że pies w sylwestra czuje strach?
Zanim dowiesz się, jak uspokoić psa w sylwestra, musisz być przygotowany do rozpoznania objawów lękowych. Nie w każdej sytuacji stres związany z nocą sylwestrową objawia się tak samo. Musisz pamiętać, że każdy pies reaguje na hałas inaczej. Podobnie jak dzieje się to w przypadku ludzi, strach może przejawiać się w bardzo różnych zachowaniach i reakcjach fizjologicznych. Twój pupil może:
- chować się w różnych miejscach;
- dyszeć;
- trząść się;
- głośno szczekać;
- trzymać się blisko ciebie lub, wręcz przeciwnie, unikać ludzi i innych zwierząt;
- niszczyć różne przedmioty i wyposażenie domu;
- wykazywać agresję ze strachu;
- wymiotować (czasami ze stresu pojawia się biegunka);
- uciekać na oślep.
Ten ostatni punkt jest szczególnie istotny, kiedy znajdujecie się na spacerze. Oszołomienie dźwiękiem sprawia, że zwierzę panikuje. Dlatego niezwykle ważne jest, aby podczas spacerów w czasie okołosylwestrowym nawet na chwilę nie spuszczać psa ze smyczy. Nawet jeśli zazwyczaj nie wpada w panikę, to jednak warto zachować ostrożność. Nie możesz pozwolić, aby przestraszony pies uciekł, gubiąc się.
Jak uspokoić psa w sylwestra? Przygotowania
Przygotowania do petard i fajerwerków trzeba zacząć jeszcze przed samym sylwestrem. Jeżeli wiesz, że twój pupil źle reaguje na różne odgłosy i błyski (wcześniej na przykład przerażała go burza), możliwe, że konieczna będzie praca nad odwrażliwianiem.
Czy da się przygotować psa do hałasu i sprawić, żeby spokojnie przetrwał sylwestra? Oczywiście istnieje taka możliwość, natomiast trzeba wiedzieć, że wymaga to bardzo dużej i długiej pracy pod okiem behawiorysty, by uzyskać zauważalne efekty. Samodzielne działania wręcz mogą pogorszyć sprawę. Dlatego pod koniec roku najlepiej uzbroić się w odpowiednią wiedzę o tym, jak uspokoić psa w sylwestra skutecznie.
Zaplanuj sylwestra odpowiednio wcześnie
Pracy nad przyzwyczajaniem psa do głośnych dźwięków nie warto zaczynać bezpośrednio przed tym kluczowym wieczorem. Jeżeli wiesz, że twój zwierzak boi się wybuchów, najlepszym miejscem na spędzenie sylwestra będzie wasz dom. Zostawienie psa samego nasili jego przerażenie. Zabieranie go ze sobą do znajomych na domową imprezę również nie jest najlepszym pomysłem. Ważne, by zwierzak miał w tym czasie swój bezpieczny kącik.
Przygotuj odpowiednio dom
Najważniejsze, aby jak najskuteczniej stłumić dochodzący zza okna dźwięk. Zasłoń okna, aby odwrócić uwagę pupila od rozbłysków. Jeżeli masz taką możliwość, w najgorszym okresie (tuż po północy) zabierz psa do takiego pomieszczenia w domu, w którym nie ma okien (np. garderoby lub łazienki), a drzwi zasłoń kocem w celu stłumienia dźwięków. Jeśli jednak jest to dla psa bardzo nietypowa sytuacja, może go ona dodatkowo zestresować. Czasem więc lepiej zostać w znanym psu pokoju, ale opuścić rolety, by ograniczyć wrażenia dźwiękowo-wizualne.
Możesz także spróbować włączyć łagodne brzmienia – na przykład podcast, audycję radiową lub nagranie z tzw. białym szumem czy dźwiękami natury. W ten sposób zagłuszysz odrobinę wystrzały zza okna, a jednocześnie stworzysz dla psa spokojne tło, które nieco rozproszy jego uwagę.
Jak uspokoić psa w sylwestra? Odwróć uwagę czworonoga i wspieraj go!
Niektórzy próbują odwrócić uwagę psa od kolorowych fajerwerków za pomocą zabawy lub przysmaków. Najlepiej zająć zwierzaka sporym, smakowitym gryzakiem. W wielu przypadkach będzie to niestety nieskuteczne, ponieważ stresująca sytuacja często zniechęca psiaka do jakiejkolwiek aktywności.
Jeśli pies przytula się do ciebie, nie stroń od kontaktu. Zachęć do przebywania blisko i staraj się nie wykonywać gwałtownych ruchów ani nadmiernie go nie pocieszaj, by nie uznał, że jest ku temu powód! Pupil doskonale wyczuwa, kiedy jesteś opanowany i czy traktujesz dźwięki za oknem jako coś oczywistego. Jeśli tak uzna, zrelaksuje się i również będzie spokojniejszy.
Spacer z psem w sylwestra? Solidnie się przygotuj!
Oprócz tego, jak uspokoić psa w sylwestra, musisz wiedzieć, jak bezpiecznie wychodzić z nim na spacery. Reakcją przerażonego zwierzaka może być wyrwanie się ze smyczy i ucieczka. Wystraszony pies często w panice biegnie prosto przed siebie i nie zwraca uwagi na opiekuna. W okresie puszczania fajerwerków i petard, a więc już od wigilii Bożego Narodzenia aż do kilku dni po Nowym Roku, wskazane jest ograniczenie ilości spacerów i skrócenie czasu ich trwania. Przebywanie na zewnątrz jeszcze bardziej wzmacnia poziom stresu u psa.
Sprawdź, czy szelki na pewno są dobrze założone i pupil nie będzie miał możliwości się z nich uwolnić. Obroża powinna być założona tak, aby zmieścił się pod nią jeden palec. Jednocześnie nie powinna dawać możliwości wysunięcia z niej głowy zwierzęcia.
Zadbaj o bezpieczeństwo
Koniecznie do obroży i szelek przymocuj adresatki ze swoim numerem telefonu, by w razie zaginięcia znalazcy psa łatwiej było się z tobą skontaktować. Warto również zastosować dodatkową obrożę tylko z adresatką, aby w przypadku wywinięcia się pupila z szelek czy pęknięcia obroży, na której prowadzisz psa, nadal posiadał on na sobie dane pozwalające szybciej mu wrócić do domu.
Jak uspokoić psa w sylwestra z pomocą leków?
Czasem zwyczajne sposoby na to, jak uspokoić psa w sylwestra, nie pomagają. Wiele osób rozważa podawanie leków uspokajających, które mogą złagodzić uczucie lęku. W przypadku psów, które skrajnie boją się wystrzałów, środki farmakologiczne są wręcz zalecane przez lekarzy weterynarii.
Musisz jednak pamiętać, że wszelkie preparaty uspokajające oraz ich dawki powinny być wcześniej skonsultowane z weterynarzem. Niektóre leki przeznaczone dla ludzi można podać zwierzętom, jednak trzeba dokładnie ustalić ich dawkę i upewnić się, że nie zaszkodzą twojemu psu, więc lepiej zasięgnąć opinii eksperta.
Jeżeli pies wykazuje średnie objawy stresu na nieznane mu głośne dźwięki, poproś lekarza weterynarii o polecenie łagodnego preparatu uspokajającego. Zazwyczaj podaje się feromony lub suplementy diety. Mogą one występować w formie:
- kapsułek;
- proszku;
- płynu;
- kropli na kark;
- obroży nasączonej olejkami;
- sprayu.
Warto poszukać pomocy w dobraniu środka jeszcze przed Bożym Narodzeniem lub nawet wcześniej. Dwa, a nawet trzy dni przed sylwestrem to zdecydowanie za późno na wprowadzenie leków! Jednocześnie trzeba zaznaczyć, że łagodne środki mogą jednak nie wystarczyć w przypadku psów, które bardzo boją się wystrzałów. Wówczas konieczne mogą okazać się leki weterynaryjne.
Najczęściej w takich przypadkach psu podawane są środki zawierające pregabalinę (działającą przeciwlękowo, chociaż jej głównym przeznaczeniem jest leczenie padaczki) lub leki z grupy benzodiazepin. Szczególnie te ostatnie często znajdują się w naszych domowych apteczkach. Bardzo ważne jest jednak to, aby nigdy nie dawać ich zwierzęciu bez konsultacji z lekarzem weterynarii, gdyż taka decyzja może mieć opłakane skutki.
Psy są o wiele bardziej niż my wyczulone na głośne dźwięki i błyski światła. Dodatkowo nie mają pojęcia, skąd biorą się sylwestrowe sztuczne ognie i dlatego nie mogą wiedzieć, że w tym momencie nie dzieje się nic złego. Twoim zadaniem jest pomóc przetrwać psu ten trudny czas i w miarę możliwości złagodzić objawy jego fobii. Często wystarczy rozproszenie uwagi dźwiękami w tle lub zabawą. Czasem jednak konieczne będą odpowiednie suplementy lub nawet leki przeciwlękowe. Wszystkie decyzje warto przedyskutować z lekarzem weterynarii, a jeżeli zajdzie taka potrzeba, również z behawiorystą.
Najczęściej zadawane pytania
Co można dać psu na uspokojenie w sylwestra?
Dostępne są suplementy, które trzeba podawać z odpowiednim wyprzedzeniem. Lekarz weterynarii może wypisać również leki na receptę i dobrać dawkowanie do psa. Pamiętaj jednak, że leki te często otumaniają psa, zmniejszają jego odruchy fizyczne, ale nie wpływają na zmniejszone poczucie lęku.
Jak zostawić psa samego na sylwestra?
Jeśli pies się nie obawia, teoretycznie możesz to zrobić. W praktyce nawet psy nieodczuwające dotychczas lęku mogą nagle się przestraszyć. Gdy będą same w domu, mogą zrobić sobie krzywdę. Z tego powodu lepiej jest zostać z psem w domu. To konieczne, jeśli bardzo się boi.
Co zrobić, żeby pies nie bał się w sylwestra?
Warto zastosować kilka metod jednocześnie. Z jednej strony zadbaj o odwrażliwianie i wprowadź odpowiednie leki lub suplementy z wyprzedzeniem. Z drugiej przygotuj dom na sylwestria i nie zostawiaj psa samego ani nie zabieraj go na dwór w trakcie pokazu fajerwerków.
Co czuje pies w sylwestra?
Niektóre psy w ogóle nie przejmują sylwestrowym świętowaniem. Inne mogą być zestresowane, czuć się zaniepokojone. W skrajnych przypadkach zwierzęta mogą umrzeć np. na zawał serca.
Jak przygotować psa na fajerwerki?
Przede wszystkim poczyń przygotowania odpowiednio wcześnie. Zarówno odwrażliwianie, jak i podawanie leków powinno być rozpoczęte z wyprzedzeniem. Przeczytaj wcześniej, o co zadbać, aby zapewnić psu komfort w sylwestra.