W artykule opowiemy o tym, dlaczego zwierzęta boją się tego typu zjawisk atmosferycznych i przedstawimy objawy, które mogą wskazywać na to, że twój podopieczny cierpi z powodu lęku. Znajdziesz tu również informacje o tym, jak uspokoić psa podczas burzy.

Dlaczego zwierzę boi się burzy i innych hałasów?

Pies ma o bardzo dobrze rozwinięty zmysł słuchu, przez co każdy głośny dźwięk jest przez niego odczuwalny o wiele bardziej niż przez człowieka. W dodatku burza wiąże się nie tylko z donośnymi odgłosami, a towarzyszą jej również błyski. Co więcej, naelektryzowane futro sprawia, że zwierzaka „kopie” prąd. Silny wiatr to kolejny czynnik stresujący dla zwierząt, który zwykle pojawia się w trakcie takich zjawisk atmosferycznych.

Po czym poznać, że pies odczuwa strach przed burzą?

Odgłosy burzy i widok błyskawic mogą wywoływać u lękowego psa wiele niepokojących zachowań. Czworonogi często szczekają, piszczą i skamlają. Nierzadko zdarza się, że niespokojnie biegają, starając się schronić. Najbardziej lękowym zwierzakom zdarza się załatwić w domu swoje potrzeby fizjologiczne. Widok tak silnie przestraszonego pupila wywołuje smutek u każdego kochającego opiekuna. Z dalszej części poradnika dowiesz się, jak uspokoić psa podczas burzy.

Co robić, by nie rozwinął się lęk przed burzą, petardami i innymi dźwiękami?

Podobnie jak w przypadku innych lęków czy niepożądanych zachowań o wiele najlepiej zapobiegać, zamiast leczyć. Odwrażliwianie to skuteczna i sprawdzona taktyka szkolenia psów. Jeśli twój czworonożny przyjaciel cierpi w takich warunkach atmosferycznych, warto wypróbować tę metodę, by wiedzieć, jak uspokoić psa podczas burzy. Najlepiej rozpocząć treningi ze swoim pupilem jeszcze wtedy, kiedy ten będzie szczenięciem, ale sprawdzą się również u starszych psów.

Od czego zacząć? Kiedy twój pupil będzie spokojny, włącz po cichu nagranie burzy. Jeżeli zwierzak będzie wyciszony, nagradzaj go ulubionymi smakołykami. Z czasem włączaj dźwięki grzmotów coraz głośniej i kontynuuj chwalenie za spokojne zachowanie. Gdy zauważysz, że pies zacznie reagować lękowo, nie przekonuj go. Wróć do poprzedniego etapu, by nie zniechęcić zwierzaka. Aby szkolenie się powiodło, trzeba zwiększać głośność nagrań bardzo powoli.

Jak uspokoić psa podczas burzy?

Nie zawsze jest wystarczająco czasu, żeby przygotować zwierzaka do kolejnej burzy czy Sylwestra, który również wywołuje wiele reakcji lękowych. W takiej sytuacji można jedynie pomóc psu zmniejszyć strach, który się pojawi. Poznaj metody, które pozwolą ci to zrobić.

Odwracanie uwagi podczas burzy

Jak uspokoić psa podczas burzy? Przede wszystkim odwrócić jego uwagę od odgłosów grzmotów i widoku błyskawic. To, czego użyjesz, w głównej mierze zależy od preferencji twojego pupila. Najważniejsze, by było to coś, co będzie dla niego interesujące i sprawi, że nawiąże z tobą aktywny kontakt. Większość właścicieli czworonogów korzysta z zabawek węchowych czy intelektualnych. Umieszcza się w nich smakołyki, a pies musi pogłówkować, żeby wydobyć je z ich wnętrza. Takie odwrócenie uwagi od burzy świetnie sprawdza się w przypadku zwierząt o lekkim lub umiarkowanym lęku.

Przystosowanie warunków w domu podczas burzy

Przede wszystkim zapewnij swojemu psu bezpieczne miejsce, w którym może się ukryć, wiele z nich chętnie chowa się w łazience. Jeśli możesz, zasłoń rolety, by czworonóg nie widział błyskawic za oknem. Warto także zwiększyć głośność telewizora, czy radia, by zagłuszyć odgłosy grzmotów. Możesz rozłożyć na podłodze smakołyki do gryzienia, by zwierzak miał zajęcie. Nie staraj się na siłę przytulać swojego podopiecznego, ponieważ to tylko zwiększy jego poziom stresu. Pozwól mu samemu znaleźć odpowiednie miejsce.

Masaż TTouch – przyjemny i wyciszający dotyk

Zwierzęta podobnie jak ludzie uwielbiają być masowane. Technika Ttouch wykorzystuje elementy akupresury i pomaga czworonogom skutecznie się wyciszyć.

Jak uspokoić psa podczas burzy przy pomocy dotyku? To bardzo proste. Przy pomocy trzech palców: wskazującego, serdecznego i środkowego wykonuj koliste ruchy na skórze zwierzaka. Nacisk powinien być niewielki, ponieważ masaż ma oddziaływać na układ nerwowy, a nie mięśniowy. U psów tak jak u ludzi psychika jest silnie powiązana z ciałem, a rozluźnienie pomaga złagodzić lub nawet wyeliminować lęki.

To technika, która jest także wykorzystywana do tworzenia kamizelek przeciwlękowych dla psa. Odpowiednio dobrane wywierają nacisk na czułe punkty i zwiększają uczucie rozluźnienia. Jeśli zbliża się burza i nie zdążysz kupić profesjonalnej kamizelki, możesz wykorzystać bandaż elastyczny, którym owiniesz ciała psa w odpowiedni sposób.

Środki farmakologiczne – doraźna pomoc

Jak uspokoić psa podczas burzy? Można do tego wykorzystać środki farmakologiczne, jednak ich podawanie zawsze powinno być skonsultowane z lekarzem weterynarii. Część leków działa jedynie zwiotczająco na mięśnie, ale nie uspokaja zwierzęcia. W takim wypadku co prawda zachowanie psa nie wskazuje na to, żeby ten odczuwał niepokój, jednak w rzeczywistości czworonóg pozbawiony możliwości ruchu jest jeszcze bardziej zestresowany. Istnieją inne środki, które mają działanie długofalowe, ale trzeba zaopatrzyć się w nie zawczasu, by miały szansę zacząć działać, kiedy przyjdzie taka konieczność.

Wśród nich wyróżnia się przede wszystkim:

  • Tryptofan zwiększający produkcję serotoniny określanej mianem hormonu szczęścia.
  • L-teaninę pomagającą zmniejszyć napięcie nerwowe.
  • Witaminy z grupy B, które wzmocnią układ nerwowy.
  • Psie feromony, czyli substancje podobne do tych wydzielanych przez karmiące suki. Zwykle są dostępne w formie obroży lub dyfuzora.

Psy słyszą dźwięki o wyższych częstotliwościach i burza może być dla nich stresującym wydarzeniem. Na jej czas zapewnij im miejsce, w którym czują się bezpiecznie oraz nie zapominaj o nagrodzie za spokojne zachowanie.

Archiwum: lipiec 2022
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.