Skakanie, szczekanie, lizanie, a nawet przewracanie człowieka po jego powrocie do domu to psia rutyna, którą można interpretować jako wyraz radości ze strony zwierzaka. Na początku może to wydawać się niezwykle urocze, jednak z czasem staje się coraz bardziej męczące. Szczególnie w przypadku dużych psów, które z emocji tracą nad sobą kontrolę, może być niebezpieczne. Sprawdź, jak oduczyć psa skakania na ludzi. Nasz artykuł powinien ci pomóc szczególnie wówczas, gdy czworonóg zbyt ekspresyjnie reaguje nie tylko na twój widok i zaczepia też obce osoby. Przeczytaj!
Dlaczego psy skaczą na ludzi?
Skakanie na człowieka podczas powitania uznajemy zazwyczaj jako oznakę radości ze strony psa. To prawda. Dla czworonoga człowiek, z którym nawiązał on bliską relację, jest źródłem pozytywnych bodźców. Spacer, zabawa, czułość, dobre jedzenie – to wszystko stoi w opozycji do nudy, a nawet frustracji, którą zwierzak odczuwa, pozostając samemu w domu.
Szczególnie szczenięta reagują bardzo ekspresyjnie na widok opiekuna. Zazwyczaj takie zachowanie podoba się właścicielowi, więc nieświadomie je wzmacnia i utrwala. Tymczasem pies rośnie i kiedy osiąga duże rozmiary, skakanie w drzwiach staje się zdecydowanie mniej przyjemnym rytuałem. Wtedy trzeba się mocno nagłowić, jak oduczyć psa skakania.
Dlaczego pies skacze na człowieka?
Głównym celem psa, który skacze, widząc opiekuna w drzwiach, jest skupienie na sobie uwagi. Warto przy tym zaznaczyć, że mowa tu o jakiejkolwiek uwadze. W ostatecznym rozrachunku dla zwierzaka nie ma znaczenia, czy śmiejesz się i głośno cieszysz z powitania, czy frustrujesz się i próbujesz protestować. Gdy zareagujesz, utwierdza to psa w pobudzeniu, a to z kolei prowadzi do utrwalenia się niepożądanych zachowań. Jeśli chcesz wiedzieć, jak oduczyć psa skakania, najpierw musisz poznać źródło takiej reakcji. W wielu przypadkach skakanie na opiekuna lub gości jest oznaką problemów behawioralnych:
- to bardzo częste zachowanie w przypadku lęku separacyjnego;
- w ten sposób zachowują się także nadpobudliwe zwierzęta.
Pies chce opanować nadmiar emocji, z którymi sobie nie radzi.
Jak prawidłowo witać się z psem?
Rytuał powitania z psem po powrocie do domu jest bardzo ważny. Kiedy masz szczeniaka, chcesz, aby czuł się z tobą jak najlepiej. Jesteś szczęśliwy, kiedy cieszy się na twój widok. Warto jednak już od początku utrwalać u psa zachowanie, które będzie bezpieczne dla jego zdrowia i psychiki.
Jak więc prawidłowo widać się z psem? Pierwsza rzecz to poświęcanie mu uwagi dopiero w momencie, kiedy emocje opadną, a zwierzak będzie wszystkimi łapami dotykał podłoża. Tak jak w każdym elemencie szkolenia, kluczowa jest cierpliwość i konsekwencja. Ani pozostali domownicy, ani goście nie powinni wyłamywać się z tego schematu pracy z psem.
Jak oduczyć psa skakania na ludzi?
Do twojego domu trafił pies, który ma już wyrobiony nieprawidłowy nawyk? Nie martw się. Są sposoby na to, jak oduczyć psa skakania na ludzi, które można zastosować praktycznie na każdym etapie życia zwierzaka.
Jak oduczyć psa skakania na ludzi mu najbliższych?
Kiedy pies zbyt gwałtownie reaguje podczas twojego powrotu, musisz być konsekwentny. Zwierzak zachowuje się w określony sposób, ponieważ oczekuje nagrody – w tym wypadku jest to twoja uwaga. Najważniejszym zadaniem jest więc pokazanie psu, że nie przekona cię do oczekiwanego działania. Jest to klasyczna zasada szkolenia metodą pozytywną – nie nagradzaj zachowań, których nie chcesz utrwalić.
Jak oduczyć psa skakania? Nie zwracaj uwagi na jego harce!
Należy więc zacząć od czegoś, co dla wielu opiekunów może okazać się niezwykle trudne, czyli od ignorowania psa. Po twoim powrocie do domu zwierzak spodziewa się określonej reakcji – mówienia do niego, głaskania, uspokajania, a niekiedy nawet werbalizowania własnej frustracji. Wszystkie wymienione reakcje sprowadzają się bowiem do wspólnego mianownika – uwagi, którą poświęcasz psu.
Jak oduczyć psa skakania? Po powrocie do domu trzeba konsekwentnie ignorować pupila aż do momentu, kiedy się nie uspokoi. Zazwyczaj jest to bardzo trudne i może być czasochłonne, jednak z każdym kolejnym razem będziesz zbliżał się do sukcesu.
Nie ignoruj psa całkowicie!
Oczywiście, metoda ignorowania psa nie oznacza, że nie będziesz miał możliwości przywitania się z pupilem. Kiedy tylko zwierzak opanuje emocje, a wszystkie jego łapy znajdą się na ziemi, możesz:
- zacząć do niego mówić;
- głaskać go i przytulać.
- nagrodzić psa ulubionym przysmakiem lub zabawką.
Zazwyczaj jednak uwaga z twojej strony będzie o wiele cenniejszą nagrodą.
Jak oduczyć psa skakania na gości?
Pies skacze i ekscytuje się nadmiernie, kiedy w twoim domu pojawiają się goście? Dobrą bazą do radzenia sobie z tym będzie przyzwyczajanie go do dźwięku dzwonka lub domofonu. Ćwiczenia najlepiej rozpocząć już z młodym zwierzakiem. Poproś, aby jeden z domowników uruchamiał dzwonek, a ty w tym czasie wydawaj psu komendę stabilizującą. Może to być „siad”, „połóż się” albo „zostać’. W ten sposób szybko wypracujesz skojarzenia między dźwiękiem anonsującym gości a spokojnym oczekiwaniem.
Jak oduczyć psa skakania na ludzi? Nie izoluj go od nich!
Pamiętaj, że izolowanie psa od przychodzących do domu osób nie jest dobrą metodą. Często tylko nasila to problem, a zwierzak staje się sfrustrowany i jego emocje jeszcze wzrastają coraz bardziej. Jeżeli pozwolisz mu przywitać się z gośćmi, z czasem jego zainteresowanie nimi spadnie. Odizolowany pies będzie zaś cały czas nakręcał się sytuacją.
Skieruj uwagę psa na coś, co go zainteresuje
Jak oduczyć psa skakania? Na niektóre zwierzaki działa odwracanie uwagi od sytuacji przysmakiem lub zabawką. W tym wypadku wiele jednak zależy od konkretnego czworonoga. Rasy należące do aporterów zazwyczaj uspokajają się, kiedy mogą trzymać coś w pysku, jednak nie jest to żelazna zasada.
Skakanie na ludzi podczas powitania nie jest zachowaniem, które powinieneś wzmacniać u swojego pupila. Wręcz przeciwnie, warto jak najwcześniej robić wszystko, aby oduczyć psa skakania i zbyt emocjonalnego witania się ze swoim panem lub z gośćmi. To ważny element szkolenia metodą pozytywną, które przy odpowiedniej dawce konsekwencji i cierpliwości da spodziewane efekty. Znasz już sposoby na to, jak oduczyć psa skakania, więc jeśli masz małego pupila, warto zastosować je już teraz!