Zapamiętaj!

  • Szczeniaki zaczynają zdawać sobie sprawę z wypróżniania między 3. a 4. tygodniem życia. Kontrolę nad fizjologią osiągają zwykle między 4. a 6. miesiącem. Naukę warto rozpocząć wcześniej, aby nie utrwalać niepożądanych zachowań.
  • Psy wybierają miejsca do załatwienia się m.in. na podstawie zapachów, rodzaju podłoża oraz ekspozycji na potencjalne zagrożenia.
  • Jak oduczyć psa robienia kupy w domu – kluczowe jest stworzenie rutyny, cierpliwość, pochwała, monitorowanie zachowań psa oraz stosowanie odpowiednich środków (czyszczących w domu i przyciągających psa do wyznaczonego miejsca na zewnątrz).
  • W przypadku trudności, braku postępów warto skonsultować się z behawiorystą zwierzęcym lub weterynarzem. Doświadczeni profesjonaliści mogą pomóc w opracowaniu odpowiedniej strategii pod indywidualne potrzeby i charakter psa.

Młode psy nie są w stanie w pełni kontrolować potrzeb fizjologicznych

I każdy właściciel czworonoga powinien zdawać sobie z tego sprawę. Pewne umiejętności i zdolności przychodzą wraz z wiekiem i rozwojem ciała. W miarę jak szczenię rośnie, jego układ nerwowy dojrzewa, co pozwala na lepszą kontrolę mięśni odpowiedzialnych za wypróżnianie. W tym czasie rozwijają się jeszcze także jelita oraz pęcherz moczowy. Dopiero pomyślne zakończenie wielu procesów umożliwia zwierzęciu pełną kontrolę nad wydalaniem.

Nie wystarczy wiedzieć, jak oduczyć psa robienia kupy w domu. Trzeba jeszcze zorientować się, kiedy takie działania mają największy sens. Zazwyczaj w wieku 3-4 tygodni szczeniaki zaczynają zdawać sobie sprawę z tego, że robią kupy, a między 6. a 8. tygodniem życia zaczynają kontrolować wypróżnianie, przynajmniej w pewnym stopniu. Pełna kontrola nad robieniem kupy osiągana jest przeważnie między 4. a 6. miesiącem życia, chociaż może to być różne w zależności od indywidualnych cech psa. Stopniową naukę najlepiej rozpocząć nieco wcześniej, by nie utrwalać niepożądanych zachowań. 

Psy nie wybierają miejsca na załatwienie się przez przypadek

Wybór odpowiedniego miejsca do załatwiania się przez psa jest wynikiem połączenia wielu czynników, które wpływają na zachowania zwierzęcia. Największą rolę odgrywają:

  • zapachy pozostawione przez inne psy – a czasami również opiekunów. Woń, która kojarzy się przyjaźnie i z bezpieczeństwem, może zachęcać do wypróżnień w takim punkcie;
  • rodzaj podłoża – niektóre psy preferują trawę, inne piasek, a jeszcze inne mogą wybierać miękkie podłoże, takie jak liście czy ściółka;
  • ekspozycja na potencjalne zagrożenia – z dala hałasu, potencjalnych drapieżników i innych niebezpieczeństw.

Czasami liczy się też instynktowna potrzeba ukrycia śladów swojej obecności na cudzym terytorium. Psy często wybierają miejsca, które są stabilne i nie ulegają częstym zmianom. Z czasem mogą mieć swoje ulubione, sprawdzone punkty do załatwiania potrzeb fizjologicznych, a takie nawyki trudno wykorzenić. Szczeniaki muszą częściej chodzić na spacery, jeśli mają nauczyć się robienia kupy poza domem. Niektóre osobniki potrzebują wyjść za mniejszą lub większą potrzebą co 2–3 godziny w ciągu dnia. Od ok. trzeciego miesiąca życia pies wytrzymuje coraz dłużej, aż do poziomu 8–10 godzin.

Jak oduczyć psa robienia kupy w domu – wybrane porady

Poniżej przedstawiamy kilka sprawdzonych metod, które mogą pomóc oduczyć psa załatwiania się w domu oraz przyzwyczaić go do wypróżniania się na zewnątrz:

  • stworzenie rutyny – prowadź psa na spacery o stałych porach, najlepiej rano i wieczorem, a także po posiłkach;
  • cierpliwość i pochwała – kiedy piesek zrobi kupkę na dworze, pochwal go i ewentualnie nagrodź smakołykiem. W ten sposób wzmocnisz pozytywne skojarzenia;
  • monitorowanie zachowań psa – obserwuj szczeniaka w domu. Potrzebę wyjścia sygnalizują m.in. kręcenie się w kółko, nerwowe węszenie podłogi i podnoszenie ogona. Wtedy zabierz psa na zewnątrz, aby załatwił się w odpowiednim miejscu.

Jeśli pies zrobił kupy w domu, zachowaj spokój, starannie usuń odchody i wyczyść takie miejsce za pomocą specjalistycznych środków, które neutralizują zapach. Unikaj używania amoniaku, gdyż może on przyciągać psa z powrotem do tego miejsca. Warto dodać, że na rynku dostępne są specjalne preparaty, które przyciągają psa do wybranego miejsca. Tak piesek może się wypróżnić i oddać mocz bez szkody dla wnętrza domu. Takie środki trzeba stosować zgodnie z instrukcją oraz zaleceniami.

Jak oduczyć psa załatwiania się w domu – pomoc profesjonalistów

Osoby, które mają szeroką wiedzę o tym, jak oduczać psy robienia kup w domach, są wykwalifikowani behawioryści oraz lekarze weterynarii. Być może konieczne będą dodatkowe badania. Możliwe, że problemy z kontrolą wypróżniania wynikają z kłopotów zdrowotnych.

Trzeba przypomnieć, że starsze psy też załatwiają się w domu, kiedy nie panują już nad oddawaniem moczu i kału – choćby z powodu choroby, którą należy zdiagnozować. Pies nauczony załatwiania się na dworze będzie miał poczucie, że zrobił źle. Wtedy właściciel powinien okazać swoje wsparcie i zrozumienie. W podobnych przypadkach można zastanowić się nad zakupem psich pieluch, które trzeba odpowiednio zmieniać. Takie „pampersy” zakłada się też szczeniakom, ale raczej nie pomagają w nauce załatwiania się poza domem.

Każdy pies jest inny i trzeba próbować różnych sposobów nauki

Metody skuteczne u jednego zwierzęcia mogą nie działać w przypadku drugiego psiaka. Nie można się zniechęcać brakiem postępów. Wiesz już, jak oduczyć psa robienia kupy w domu i na co zwracać uwagę. Pozostaje konsekwentnie stosować się do zaleceń, podtrzymywać wymagania, wykazać cierpliwość oraz zrozumienie indywidualnych potrzeb psa. Jeśli zauważysz, że Twoje działania nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, nie krępuj się zasięgnąć opinii specjalistów.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.