W czasie cieczki suczka wydziela zapach, który wabi samców. Feromony zapachowe mogą przenosić się na odległość nawet kilku kilometrów. To sprawia, że wielu właścicieli szuka sposobów, by zamaskować zapach cieczki. Czy istnieją sprawdzone metody? Jak odstraszyć psy od suki z cieczką na spacerze? Poznaj sposoby polecane przez weterynarzy i hodowców psów.

Cieczka u suki – jak przebiega?

Pierwsza cieczka u psa zazwyczaj pojawia się pomiędzy 6. a 12. miesiącem życia. Jest to w dużym stopniu zależne od wielkości i rasy psa. Mniejsze rasy przechodzą ruję wcześniej, psy dużych ras później, czasem nawet około 2. roku życia. Pierwsza cieczka może przejść niezauważona, suczka nie będzie krwawić lub pojawi się jedynie nieznaczne plamienie. Suka przechodzi cieczkę dwa razy do roku, u mniejszych ras może się zdarzyć nawet trzykrotnie. Zazwyczaj ruja trwa ok. 21 dni. W tym czasie wydziela bardzo intensywny zapach, którym wabi do siebie samców.

Na psy feromony działają jak narkotyk, nie są w stanie zapanować nad swoim popędem. Mogą stać się agresywne i nieposłuszne, dlatego tym bardziej warto wiedzieć, jak odstraszyć psy do suki z cieczką. W okresie rui suczki również stają się nerwowe. Czasem szczekają i wyją, nawołując w ten sposób adoratorów. Narządy rodne stają się rozpulchnione, a wydzielina z pochwy, w zależności od fazy, może być krwistoczerwona lub lekko różowa. Suczka może mieć mniejszy apetyt i gubić sierść w większych ilościach. W tym czasie należy jej poświęcić więcej uwagi, gdyż również dla niej jest to trudny i wymagający okres.

Jak odstraszyć psy od suki z cieczką – niwelowanie zapachu

Wielu właścicieli psów zastanawia się, jak odstraszyć psy od suki z cieczką i w ten sposób uniknąć niechcianej ciąży. Jednym z często polecanych sposobów jest stosowanie sprayu maskującego zapach cieczki. Nie eliminuje on zapachu całkowicie, jednak działa odstraszająco na psy, co znacząco ułatwia spacery i codzienne funkcjonowanie w czasie rui u suczki. Najlepsze efekty przynosi stosowanie preparatu już od pierwszego dnia cieczki. Kupisz go w sklepach zoologicznych i u lekarzy weterynarii.

Jak odstraszyć psy od suki z cieczką – tabletki chlorofilowe

Innym sposobem, który jest również zalecany w celu neutralizacji zapachu cieczki, jest chlorofil. Tabletki z dodatkiem chlorofilu bardzo skutecznie maskują psi zapach, przez co sunia staje się niewyczuwalna dla psów płci męskiej. Dużym plusem tej metody jest to, że produkt jest całkowicie naturalny i nie obciąża psiego układu pokarmowego. Skuteczność gwarantuje podawanie tabletek wraz z pokarmem już od pierwszego dnia cieczki. Pominięcie chociaż jednej dawki może znacząco osłabić efekt. Dzięki podawaniu tabletek spacery w czasie rui odbywają się zdecydowanie spokojniej.

Jak odstraszyć psy od suki z cieczką – tabletki hormonalne

Jeśli właśnie planujesz wyjazd, a twoja suczka może w tym czasie dostać cieczkę, z pewnością zadajesz sobie pytanie, jak odstraszyć psy od suki z cieczką. Rozwiązaniem na ten czas może być podanie psu tabletek hormonalnych, które zatrzymają krwawienie. Nie jest to jednak opcja dostępna przy każdej rui u suczki. To raczej ostateczność i alternatywa dla pozostałych metod. Lekarze weterynarii sugerują korzystanie z tego sposobu maksymalnie dwukrotnie w czasie życia psa. Tabletki przepisywane są przez weterynarza i dostępne jedynie na receptę.

Majtki ochronne dla suczki

Majtki ochronne dla suczki same w sobie nie są odpowiedzią na pytanie, jak odstraszyć psy od suki z cieczką, jednak stanowią dodatkowe ułatwienie dla zwierzaka i jego właściciela. Przede wszystkim majtki chronią przed zabrudzeniami. Suczka może zostawiać krwawe ślady na dywanie czy łóżku. Majteczki ochronne skutecznie eliminują ten problem. Zabezpieczają suczkę przed niechcianym pokryciem i mogą w pewien sposób niwelować zapach, a przynajmniej zapobiegać rozprzestrzenianiu się feromonów. Należy pilnować, by suczka nie nosiła ich na sobie cały czas ze względów higienicznych.

Pilnowanie i wyprowadzanie na smyczy

Najskuteczniejszym sposobem na to, by uniknąć niechcianych adoratorów, jest pilnowanie suczki i wyprowadzanie jej na spacery wyłącznie na smyczy. Warto też unikać miejsc, w których może pojawić się zbyt wielu zalotników. Niektóre psy mogą próbować wszelkich sposobów, by dostać się do suki, a my będziemy musieli odganiać ich przy pomocy kija. Na czas rui lepiej jest wybierać miejsca spokojniejsze i bardziej ustronne. Zapach zwabiający samców jest naprawdę silny, dlatego nigdy nie wiadomo, z której strony może przybiec niechciany adorator. W ostateczności warto mieć ze sobą gaz pieprzowy, gdy wszystkie sposoby na to, jak odstraszyć psa od suki z cieczką, zawiodą, a obce zwierzę będzie agresywne.

Sterylizacja czy kastracja?

Jeśli nie jesteś właścicielem psa z rodowodem i nie planujesz zakładania hodowli psów, możesz rozważyć przeprowadzenie zabiegu sterylizacji lub kastracji swojego zwierzaka. Na czym polega różnica? Sterylizacja jest zabiegiem mniej inwazyjnym i w przypadku samic polega na przecięciu i podwiązaniu jajowodów. W ten sposób nie ma możliwości przemieszczania się komórki jajowej. Po takim zabiegu zwierzęta dochodzą do siebie znacznie szybciej, nie wpływa on też znacząco na zachowanie psa. Jest jednak po części odwracalny i nie gwarantuje stuprocentowej skuteczności.

Kastracja jako zabieg ubezpłodnienia psa

Kastracja z kolei jest zabiegiem bardziej skomplikowanym i inwazyjnym. W czasie operacji usuwane są w całości gruczoły płciowe zwierzęcia. W przypadku suczek wycinane są jajniki i macica, u psów w całości wycina się jądra. Organizm psa przestaje tym samym produkować hormony płciowe. Po zabiegu kastracji zwierzęta dłużej dochodzą do siebie, niektóre stają się spokojniejsze.

Pomimo tego, że zabieg ten jest bardziej inwazyjny, to może nieść dla zwierzaka pozytywne skutki. W wielu przypadkach to sposób na zapobieganie wielu chorobom, w tym nowotworowym u zwierząt. Wiele z nich ujawnia się szczególnie u zwierząt w wieku dojrzałym i jest spowodowanych zaburzeniami w pracy układu hormonalnego. Kastracja niweluje problem chorób na tle hormonalnym, dlatego wielu właścicieli czworonogów decyduje się na przeprowadzenie tego zabiegu u młodych osobników.

Zabezpieczenie suczki przed niechcianymi zalotnikami stanowi nie lada wyzwanie. Właściciele suczek wciąż szukają nowych sposobów na to, jak odstraszyć psy od suki z cieczką. Wiele osób z powodzeniem stosuje u swoich czworonogów preparaty, dzięki którym udaje się neutralizować zapach rui. Inni z kolei decydują się na podanie tabletek. Wśród metod nieinwazyjnych nie istnieje sposób, który w 100% zapewnia skuteczność. Jedynie przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego, który prowadzi do zaprzestania produkcji hormonów płciowych, zapewnia całkowite zakończenie problemu.

Archiwum: maj 2022
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.