Jak nauczyć psa leżeć? Nauka komend może nie być łatwa dla początkujących właścicieli psów. Szkolenie należy przeprowadzać stopniowo i starać się nagradzać swojego pupila za postępy. Po pewnym czasie powinieneś już zobaczyć pierwsze efekty szkolenia. Jeżeli trwa ono w twoim mniemaniu zbyt długo, to nie zniechęcaj się, każdy pies uczy się w swoim tempie. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak nauczyć psa leżeć, to zapoznaj się z naszym artykułem!
Jak nauczyć psa leżeć – podstawy szkolenia psów
Instrukcja, jak nauczyć psa leżeć, jest bardzo prosta, ponieważ faktycznie komenda ta uchodzi za jedną z łatwiejszych. Przygotuj przysmak, który wzbudzi w zwierzaku entuzjazm. Zainteresuj do trzymanym w dłoni smaczkiem i stopniowo przesuwaj rękę na dół, między przednie łapy stojącego przed tobą psa. Za każdym razem, kiedy będzie kładł łokcie na ziemi, a jego postawa coraz bardziej będzie przypominała leżenie, odpowiednio go nagradzaj. Kiedy pies zrozumie już, o co chodzi, analogiczne gesty powtarzaj z pustą dłonią. Kolejnym krokiem będzie redukcja gestu do wskazania dłonią w dół. Na koniec dodajemy komendę głosową „leżeć” lub „połóż się”.
Jak nauczyć psa leżeć – co warto wiedzieć, zanim zaczniesz szkolenie?
Szkolenie psa można i warto zacząć właściwie w każdym wieku. Dobrze jest wprowadzić elementy szkolenia już u szczenięcia, jednak należy zwracać uwagę na możliwości i zmęczenie pupila. Psy to bardzo mądre zwierzaki, ich szkolenie może być naprawdę dobrą zabawą! Wiele osób może doradzać ci, aby być bardzo stanowczym, a wręcz okazywać dominację w czasie szkolenia. Nie jest to jednak dobry pomysł na naukę. Może się to nawet skończyć tym, że wzbudzisz w swoim zwierzaku agresję. Nie zmuszaj siłą swojego psa do nauki, tylko zachęcaj go do niej! Twój zwierzak nie może się ciebie bać. Stres nie jest dobrym towarzyszem podczas nauki, dlatego zachowaj cierpliwość!
Pies i właściciel powinni czuć do siebie zaufanie, to dzięki niemu osiągniesz bardzo szybkie efekty w nauce komend. Staraj się nagrodzić psa po każdym dobrze wykonanym ćwiczeniu. Jest to istotne nie tylko w tym, jak nauczyć psa leżeć, ale i przy innych komendach, czyli na przykład „siad” lub „podaj łapę”. Twój pies szybko zrozumie, że poprawne wykonanie siadu czy położenie się wiąże się z nagrodą oraz radością u właściciela.
Jakie zalety ma szkolenie psa?
Szkolenie psa ma naprawdę wiele zalet, które mogą wpłynąć na codzienne zachowanie zwierzaka. Przede wszystkim szkolenie pogłębia relację pomiędzy właścicielem a pupilem. Dobrze zbudowana relacja sprawi, że pies będzie dużo bardziej posłuszny i będzie dużo chętniej wykonywał polecenia właściciela. Szkolenie psa jest dla niego pewnym wysiłkiem umysłowym, który może bardzo dobrze wpłynąć na rozwój mentalny zwierzęcia. Oprócz tego pies w czasie nauki dostanie dawkę ruchu! Aktywność fizyczna jest bardzo ważna w życiu każdego zwierzęcia. To ono pozwoli psu uniknąć otyłości lub nadwagi. Ruch ma wpływ na zdrowie psa, dlatego szkolenie to naprawdę dobry sposób na spędzenie czasu ze zwierzęciem.
Jak nauczyć psa leżeć? Kiedy ta komenda może się przydać?
Po co właściwie uczyć psa leżeć lub siadać? Szczególnie przydatne jest to wtedy, kiedy chcesz, aby twój pies się uspokoił. Jeżeli jest on z jakiegoś powodu bardzo rozemocjonowany, to komenda „leżeć” może pomóc w opanowaniu zwierzaka. Można ją zastosować między innymi podczas wizyty gości w twoim domu. Jeżeli jesteś na spacerze i twój psiak zobaczy inne zwierzę, to komenda nakazująca, by usiadł lub się położył, może pomóc w uspokojeniu go. Bywa więc ona szczególnie przydatna w miejscach publicznych.
Jak nauczyć psa leżeć? Krótki poradnik
Ważne jest, aby spróbować nauczyć psa tego, czym jest komenda. Musi on rozumieć, że jego opiekun wydaje mu polecenie. Pokaż więc swojemu psu, czego oczekujesz. Staraj się, by uwaga psa była zwrócona na ciebie.
Jak zacząć?
Wolnym ruchem ręki z góry na dół naprowadzaj psa, a później powtórz ten gest. Możesz wykorzystać smakołyk, który położysz pupilowi pomiędzy przednimi łapami. Jeżeli mimo wszystko pies nie będzie chciał wykonać ćwiczenia, to staraj się uczyć go stopniowo. Nagradzaj go za każdy etap ćwiczenia, czyli przesunięcie łap, ugięcie się, przeniesienie ciężaru ciała i ostatecznie za przejście do pozycji leżącej. Uważaj jednak z nagradzaniem, bo możesz u psa wyrobić złe nawyki. Staraj się zakończyć ćwiczenia nawet drobnym sukcesem psa, nie dąż do momentu, w którym odczuje on bezradność.
Ustalenie komendy
Jeżeli wyczujesz, że pies wie już, o co chodzi w ćwiczeniu, przejdź do kolejnego etapu – nauki wykonywania słownej komendy. Jak nauczyć psa leżeć na komendę? Pamiętaj, że musi być to jedno wyrażenie. Możesz używać komendy „waruj” lub „leżeć”, ale nie stosuj tych wyrażeń zamiennie, bo możesz psa zdezorientować. Jedno słowo ma tutaj oznaczać jedną komendę. Razem z wybranym słowem powinieneś wykonać ruch ręką w kierunku ziemi, tak jak wtedy, gdy kładłeś przed nim smakołyk, aby wywołać skojarzenie. Komendę wypowiadaj w momencie, gdy twoja ręka znajdzie się przy ziemi, dzięki temu twój pies połączy ruch ręki z sygnałem dźwiękowym i od razu będzie wiedział, co ma zrobić.
Utrwalanie ćwiczenia w rozproszeniu
Później będziesz musiał przenieść się z psem w inne środowisko. Ma to na celu nauczenie psa, że komenda obowiązuje wszędzie, a nie tylko w domu lub na podwórku. Najlepiej będzie udać się z psem na spacer i tam kontynuować ćwiczenie. Warto też wziąć psa w okolice legowiska i tam kazać mu leżeć. Wydaj komendę i patrz, jak twój pies będzie na nią reagował, uważnie obserwuj, czy szkolenie przyniosło efekt. Staraj się pochwalić zwierzaka po każdym dobrze wykonanym poleceniu. Kolejnym etapem szkoleniowym będzie nauka tego, by pies nie przestawał leżeć, gdy właściciel się oddali. Wydaj polecenie i oddal się kilka kroków, jeżeli pies zostanie, to należy mu się pochwała! Za każdym razem wydłużaj odległość, na jaką się oddalasz.
Jak nauczyć psa leżeć? Wymaga to konsekwencji i skorzystania z rad z powyższego poradnika. Pamiętaj, aby pracować z psem stopniowo, w krótkich sesjach i początkowo w spokojnym otoczeniu. Psa należy chwalić i dawać mu nagrody za wykonanie polecenia warowania. W końcu będziesz mógł cieszyć się z tego, że udało ci się przeprowadzić pierwsze szkolenie!