Dlaczego pies liże? Jest wiele powodów. Nie wszystkie one muszą wskazywać na problemy pokarmowe lub behawioralne. Czasami pies chce w ten sposób okazać sympatię wobec swojego właściciela. Mózg psa podczas lizania uwalnia endorfiny, czyli hormony szczęścia. Dzięki temu pies się uspokaja! Zobacz, dlaczego jeszcze pies liże!
Dlaczego pies liże? Informacje ogólne
Dla psa lizanie jest naturalnym odruchem oraz bardzo ważnym zachowaniem społecznym. Tuż po urodzeniu matka liże swoje młode nie tylko po to, aby masować ich brzuszki, ale także w celu wytworzenia więzi. Liżąc człowieka lub innego psa zwierzęta te okazują swoją sympatię i radość. Samo lizanie jest także sposobem na uspokojenie się w sytuacji, kiedy pies musi poradzić sobie z dużą dawką złości lub stresu. Nie bez powodu behawioryści zalecają zabawki, takie jak kong czy maty do lizania w celu redukcji na przykład lęku separacyjnego u psa. Istnieje wiele poprawnych odpowiedzi na pytanie dlaczego pies liże, jednak żadna nie odnosi się do zlizywania smaku potu z rąk człowieka. Chyba że przez pot rozumiesz wyjątkowo pyszny mięsny smakołyk!
Dlaczego pies liże swoje łapki?
Twój pupil czasami liże swoje łapy? Nie jest to powód do niepokoju. Psy czasem liżą swoje łapy ze stresu, takie działanie pozwala im się uspokoić. Jeżeli jednak zauważysz, że częstotliwość lizania łap się zwiększyła, to warto dowiedzieć się, dlaczego tak robi. Takie zachowanie może mieć nieprzyjemne skutki. Wylizywanie łap może sprawić, że sierść na nich się wybarwi oraz zaniknie. Dlaczego pies zaczyna wylizywać swoje łapy? Oto kilka powodów, które mogą za tym stać:
- świąd skórny związany z alergią;
- grzybica;
- rany na łapach;
- zapalenia skórne;
- stany zapalne.
Dokładnie sprawdź, jak wyglądają łapy twojego zwierzaka. Jeżeli zobaczysz coś, co cię zaniepokoi, to koniecznie udaj się do weterynarza. Jako opiekun jesteś odpowiedzialny za zdrowie swojego zwierzaka!
Dlaczego pies liże człowieka?
Dlaczego pies liże człowieka? Najczęściej jest to powiązane z tym, że chce on wyrazić swoją sympatię i czułość wobec opiekuna. Może to być jednak spowodowane czymś innym. Uważa się, że pies liżący opiekuna po twarzy w ten sposób pokazuje szacunek wobec niego i uległość. Lizanie po uszach może oznaczać, że pies chce zadbać o zdrowie i higienę właściciela, tak robią suki ze szczeniętami.
Kolejnym powodem, dla którego psy liżą człowieka, jest chęć zdobycia informacji o nastroju opiekuna. Psy mają bardzo wyczulony zmysł węchu, a poprzez lizanie chcą sprawdzić, jak czuje się ich właściciel. Czasami lizanie opiekuna po twarzy może oznaczać, że pies chce się pobawić.
Dlaczego pies liże? Może to być też jego sposób na powitanie właściciela. Stęsknione psy bardzo często chcą bliskiego kontaktu z opiekunek, dlatego liżą go po twarzy oraz rękach. Połączone to jest bardzo często z merdaniem ogonem oraz podskakiwaniem. Psy często czekają przy drzwiach na właściciela, aż ten wróci z pracy, by go powitać, wtedy właśnie pojawia się lizanie!
Dlaczego psy liżą się nawzajem?
Często możesz być świadkiem tego, że twój pies liże innego psa. To zachowanie naturalne dla wszystkich psów. Bardzo często psy liżą się nawzajem, aby okazać sobie sympatię. Jeżeli dwóch psich przyjaciół się wylizuje, to oznacza, że mają do siebie pozytywny stosunek. Suki wylizują swoje szczeniaki, by okazać miłość oraz zadbać o czystość. Jeżeli szczeniaki liżą matkę, to oznacza to, że domagają się od niej posiłku.
Twój pies liże różne powierzchnie? Zobacz dlaczego!
Jeżeli twój czworonóg liże ściany i podłogi, to może być oznaka, że dzieje się z nim coś niedobrego. Może to być spowodowane problemami natury pokarmowej. Warto wtedy zastanowić się, czy twój pies otrzymuje wystarczającą ilość składników odżywczych. Może to być spowodowane brakiem pewnych witamin. Psy liżące dywan mogą szukać na nim resztek jedzenia. Przyczyną lizania dywanu mogą być też problemy behawioralne. Jeżeli twój pies liże ściany, to może on mieć problemy ze stresem lub po prostu się nudzi. Lizanie ścian może zdarzyć się także, gdy pies zmieni swoje środowisko. Ostatnią przyczyną mogą być niedobory wapnia. Jeżeli zauważysz, że twój pies zrobił sobie z lizania ścian rytuał, to warto udać się z nim do weterynarza, ponieważ może to świadczyć o problemach zdrowotnych.
Dlaczego pies liże sierść?
Lizanie sierści ma związek z utrzymaniem higieny. Chce on pozbyć się ze swojego futra wszelkich zanieczyszczeń. Jeżeli zauważysz, że robi on to zbyt uporczywie, to możesz zacząć podejrzewać u niego jakieś problemy. Może to być na przykład świąd. Starsze psy chcą też poprzez lizanie walczyć z bólem stawów. Jeżeli twój pies uporczywie się liże, to wybierz się z nim do weterynarza lub psiego behawiorysty!
Co zrobić, gdy twój pies uporczywie liże?
Nie ma żadnych przeciwwskazań do lizania, chyba że pies robi to uporczywie. Wtedy może to oznaczać, że ma on jakieś problemy zdrowotne. Pies będzie chciał lizać cię po twarzy, by się przywitać, unikaj jednak tego rytuału powitalnego. Psa ślina zawiera patogeny, które mogą przedostać się przez śluzówkę nosa, usta lub oczy. Nie ma co prawda wielu chorób, które mogą przenieść się z psa na człowieka, ale mimo wszystko nie warto ryzykować. Jeżeli na rękach masz rany, to także staraj się, by twój pies cię po nich nie lizał.
Wiele osób twierdzi, że psia ślina ma właściwości lecznicze. Zawiera ona białka, czyli między innymi lizozym i histatyny, które mogą zwalczać niektóre bakterie. Nie oznacza to jednak, że można wykorzystywać psią ślinę do leczenia ludzkich ran. Psia ślina działa tylko na rany czworonoga. Ty za to możesz zarazić się bakteriami E. coli lub Campylobacter. Lepiej samemu polizać swoją ranę, niż dać się lizać psu.
Jak walczyć z lizaniem?
Wiesz już, dlaczego pies liże. A jak oduczyć psa lizania? Staraj się nie dawać mu rąk do lizania, a jeżeli już zacznie to robić, to stanowczo zareaguj. Nie krzycz jednak na pupila, prawdopodobnie chce on dla ciebie dobrze, a krzyk może wywołać niepotrzebny stres. Najlepiej będzie przenieść uwagę czworonoga na coś innego, może to sprawić, że straci on zainteresowanie lizaniem.
Dlaczego pies liże? Może być wiele powodów. Nie zawsze oznacza to, że ma on jakieś problemy zdrowotne. Czasami chce on po prostu okazać miłość swojemu właścicielowi. Nie krzycz na psa, gdy to robi, może to spowodować, że przestanie on czuć się w twojej obecności bezpiecznie!