Antyszczekacz to inteligentne urządzenie rozpoznające szczekanie psa. W momencie, gdy je wykryje, zaczyna wysyłać ultradźwięki niesłyszalne dla ludzi, ale nieprzyjemne dla czworonoga. W artykule wyjaśnimy, jak działa antyszczekacz. Opinie o tym urządzeniu są różne. Czy jest skuteczne? Sprawdź!
Jak działa antyszczekacz ultradźwiękowy?
Antyszczekacz może pomóc uporać się ze zwierzętami szczekającymi bez powodu lub krnąbrnymi szczeniakami. Jego działanie jest potwierdzone, jednak należy pamiętać o tym, że na każdego czworonoga działa on różnym stopniu, dlatego niektóre osobniki, zwłaszcza przedstawiciele ras psów obronnych, mogą lekceważyć emitowane przez niego ultradźwięki.
Częstotliwość wysyłanych dźwięków może różnić się w zależności od modelu urządzenia. Bardziej zaawansowane posiadają także możliwość dostosowania długości rozchodzących się fal dźwięki do odległości, w której znajduje się uporczywie szczekający pies.
Czy urządzenie ultradźwiękowe może być wykorzystywane do tresury?
Do tresury psów najczęściej wykorzystuje się obrożę antyszczekową. Gdy czworonóg zachowuje się nieodpowiednio, można ją włączyć. Emitowane przez nią ultradźwięki wywołują dyskomfort, dlatego zwierzak często zaczyna się odpowiednio zachowywać.
Niektórzy właściciele korzystają z inteligentnych antyszczekaczy, zostawiając psa samego w domu. Nie jest to dobre rozwiązanie. Wiele czworonogów szczeka z powodu lęku separacyjnego. Jeśli w trakcie swojej nieobecności zostawisz na nich urządzenie antyszczekowe, zaczną kojarzyć twoje wyjście z domu oraz samotność z dyskomfortem, co pogłębi ich problem.
Praca z takim psem nie jest łatwa i wymaga ogromnej cierpliwości ze strony opiekuna. Najlepiej już w wieku szczenięcym oswajać zwierzaka z samotnością oraz nie poświęcać mu nadmiernej uwagi. Pamiętaj też, by nigdy nie żegnać się ze swoim podopiecznym przed wyjściem z domu. Nie zapominaj o zapewnieniu mu odpowiedniej dawki aktywności fizycznej, ponieważ po krótkim spacerze ten może być zwyczajnie znudzony i sfrustrowany.
Antyszczekacz dla psa – czy jest skuteczny?
Antyszczekacz ultradźwiękowy bywa pomocnym urządzeniem, jednak w przypadku niektórych ras może przynieść więcej szkody niż pożytku. Wywoływanie stresu u psów wrażliwych wiąże się z ryzykiem jego odizolowania się od otoczenia oraz pojawienia się wyuczonej bezradności. Może objawiać się to na przykład piszczeniem, drżeniem, ziewaniem, drapaniem się czy wycofywaniem. Z tego powodu antyszczekacze dla psów zostały zakazane w kilku krajach europejskich.
Pies nigdy nie szczeka bez powodu, a stosowanie tego typu urządzeń jedynie likwiduje skutek, a nie przyczynę problemu. Zanim założysz psu antyszczekacz, opinie lekarza weterynarii i behawiorysty będą niezbędne. Ten pierwszy sprawdzi, czy takie zachowania nie są skutkiem rozwijającej się w jego ciele choroby. Jeśli twój pupil jest zdrowy i nie radzisz sobie z jego nadmiernym szczekaniem, najlepiej zabierz go do behawiorysty.
Antyszczekacz dla psa może pomóc w niektórych przypadkach, jednak w innych również znacznie zaszkodzić. Przed skorzystaniem z tego urządzenia najlepiej skontaktować się z certyfikowanym trenerem, który pomoże przeszkolić psa przy pomocy innych metod.