W dalszej części tekstu wyjaśnimy jak rozpoznać agresję smyczową, często myloną z innymi problemami wychowawczymi. Poznasz również metody pomagające pozbyć się takiego uciążliwego zachowania. Dowiesz się także, jakie mogą być przyczyny reaktywności u czworonoga.
Agresja smyczowa u psa – co to dokładnie znaczy?
Zachowanie reaktywności smyczowej nie ma jednej dobrej i wyczerpującej definicji. Prawidłowo byłoby nazwać to zjawisko zbiorem zachowań niepożądanych. Najprościej można to wytłumaczyć w ten sposób, że pies bez smyczy zachowuje się całkowicie normalnie, a po jej założeniu zaczyna reagować bardzo nerwowo i emocjonalnie na otaczające go przedmioty, ludzi i zwierzęta. Agresja smyczowa może przybrać łagodną formę ciągnięcia smyczy lub chodzenia na napiętej smyczy. Z takimi przyzwyczajeniami też należy pracować, aby nie przerodziły się w zachowania bardziej kłopotliwe.
Cięższa forma agresji smyczowej przejawia się tym, że psiak, będąc na smyczy, piszczy, ciągnie w stronę innego psa czy samochodu. Można też zauważyć nerwowe machanie ogonem i szczekanie. W skrócie takie zachowanie może wyglądać jak napad szału lub paniki. Zdarza się, że pupil zaczyna atakować drzewa, samochody czy nawet ludzi. Reaktywności smyczowej nie należy mylić z innym zachowaniem, które wymaga odmiennych treningów. Jeśli po spuszczeniu ze smyczy twój pies nadal zachowuje się w sposób niepokojący nie jest to agresja smyczowa.
Jak prawidłowo rozpoznać reaktywność smyczową?
Jeśli dobrze znasz swojego zwierzaka, to wystarczy przyjrzeć się uważnie jego zachowaniu. Niektóre psy tak bardzo cieszą się ze spaceru, że skaczą, merdają ogonem czy ciągną, widząc innego psa. Istotne jest czy takie zachowanie to norma, czy jednak zdarza się sporadycznie. Podstawowym pytaniem, na które należy znaleźć odpowiedź, jest czy pies puszczony luzem nadal zachowuje się w sposób niepokojący? Jeśli nie, to masz podstawy podejrzewać swojego pupila o reaktywność smyczową.
Jakie są przyczyny agresji smyczowej u psa?
Ciężko jest poprawnie zdiagnozować agresję smyczową u psa, ale jeszcze ciężej jest ustalić jej przyczynę. Bez wątpienia jest ich wiele i wynikają głównie z psiej psychiki i uwarunkowań genetycznych. Nie zapominaj, że czworonogi pochodzą od wilków i trochę tej dzikości w nich pozostało. Głównym źródłem problemu zawsze będzie smycz i ograniczenia, które się z nią wiążą.
Nieodpowiednia obroża lub szelki
Jest to najprostszy do wyeliminowania powód powstania psiej agresji. Najlepszym rozwiązaniem są dobrze dobrane szelki. Obroże, łańcuszki zaciskowe czy kolczatki to najgorsze z dostępnych akcesoriów, które utrudniają spacer i dobre wychowanie czworonoga. Obroża zalecana jest jedynie jako dodatkowe zabezpieczenie poza szelkami, w przypadku psów agresywnych. Jeśli dojdzie do konfrontacji dwóch zwierząt, z łatwością można ją przerwać, odpowiednio łapiąc za obrożę.
Podczas zwykłego spaceru napięta smycz powoduje nacisk na szyję, co sprawia, że pupil się poddusza, a to z kolei prowadzi do dużego stresu i napięcia mięśniowego. Nadmierny stres wywołuje zachowania obronne u zwierzęcia mogące spowodować realne zagrożenie dla psów i ludzi mijanych na ulicy. Co więcej, pozbawienie go możliwości zredukowania napięcia mięśniowego powoduje narastanie stresu. Każdy czworonóg ma swój wewnętrzny limit, z którym jest w stanie sobie poradzić w sposób racjonalny, po jego przekroczeniu możesz się spodziewać zachowań agresywnych.
Utrudnienia w komunikacji z innymi czworonogami
Psy doskonale wyczuwają nastroje innych zwierząt i porozumiewają się między sobą za pomocą mowy ciała. Napięcie smyczy przeszkadza psiej komunikacji, powoduje też uniesienie głowy psa, które jest pozą prowokacyjną, zachęcającą do konfrontacji inne czworonogi. Twój pupil nie może się również wycofać czy oddalić się w sytuacji stresowej, nie ma możliwości minąć innego psa, idąc po łuku. To wszystko powoduje zwiększenie poziomu stresu, a w rezultacie wywołuje złe nawyki i zachowania.
Utrwalanie złych zachowań przez opiekuna oraz brak socjalizacji
Jak już wiesz, ograniczony zakres ruchu i niedające się rozładować napięcie mięśniowe mogą powodować agresję smyczową. Największym błędem opiekunów podczas spaceru jest napinanie smyczy oraz strofowanie psa. Jeśli twoją reakcją na pojawienie się w pobliżu innego czworonoga lub człowieka jest skrócenie smyczy i jej napięcie, to stanie się to bodźcem warunkowym, będącym rodzajem alarmu dla czworonoga. Nauczy się on, że w takich sytuacjach należy przygotować się do walki lub ucieczki, smycz powoduje, że uciekać nie może, dlatego pies jest agresywny i niespokojny.
Jak sobie radzić z reaktywnością na smyczy?
Na samym początku powinieneś dokładnie sporządzić listę negatywnych zachowań, które przejawia twój pupil. Każdy z nich wymaga zastosowania innej metody treningu. Istnieją co prawda różne kursy i treningi zespołowe, ale bywają niestety zbyt ogólne. Reaktywny pies, u którego występuje wiele złych nawyków podczas chodzenia na smyczy, może wymagać indywidualnego podejścia od behawiorysty.
Jak zacząć trening poprawnego chodzenia na smyczy?
Jeśli twój pies szarpie i chodzi na napiętej smyczy, to należy go trenować, pod tym właśnie kątem. Ćwiczenia warto zacząć w domu, dzięki temu unikniesz rozpraszających elementów, a pupilowi łatwiej będzie się skupić na treningu. Podstawowa zasada nauki chodzenia przy nodze to ta, że za każdym razem, kiedy twój pies zaczyna ciągnąć, ty powinieneś się zatrzymać. Nazywane jest to treningiem drzewa i większości przypadków się sprawdza.
Nauka samokontroli w towarzystwie innych czworonogów
Szkolenie samokontroli jest już bardziej zaawansowane i czasochłonne. Niejednokrotnie może się nie udać bez pomocy behawiorysty, jednak warto od niego zacząć. Ćwiczenie polega głównie na skupianiu uwagi pupila na opiekunie w sytuacjach stresowych. Można do tego wykorzystać nową zabawkę lub ulubiony przysmak twojego podopiecznego. Ten trening również należy zacząć w zaciszu domowym, aby uniknąć rozpraszających bodźców.
Najlepszym sposobem na zwrócenie uwagi zwierzaka jest nauczenie go komend, które później należy stosować w momencie, kiedy wykazuje niechciane zachowania w obecności drugiego psa. Oczywiście wszystkie szkolenia prowadź, trzymając swojego pupila na smyczy, ponieważ tylko wtedy objawia się reaktywność.
Zadbaj o aktywność fizyczną swojego psa
Czasem zdarza się, że agresja smyczowa spowodowana jest zbyt dużymi pokładami energii. Warto zadbać o wystarczającą ilość spaceru z psem czy zabawę. Praktycznie każdy czworonóg ma swoje ulubione formy aktywności. Nowe szkolenie także może okazać się ciekawą formą rozrywki dla twojego zwierzaka. Jeśli po wszystkim nadal występuje zjawisko reaktywności, pupil sprawia wrażenie agresywnego podczas spacerów, usilnie chce podejść do każdego psa spotkanego na ulicy, to zdecydowanie należy skontaktować się z behawiorystą.
Czego nie robić, mając psa reaktywnego?
Wiele osób odczuwa frustrację, czasem wstyd, wychodząc na spacer z czworonogiem o ciężkim charakterze i z problemami. Zamykanie w domu czy strofowanie, kiedy pies na smyczy staje się nerwowy to czynności tylko utrwalające to zachowanie.
W sytuacji gdy widzisz, że z naprzeciwka idzie człowiek lub inne zwierzę możesz go zawołać i spróbować odwrócić uwagę. Napięcie smyczy powoduje stres i wywołuje agresywne zachowanie psa. W przypadkach trudnych niezbędna będzie pomoc specjalisty.