W artykule opowiemy o roli hormonu oraz jego pozostałych właściwościach zdrowotnych. Wyjaśnimy również, dlaczego tak ważne jest zadbanie o rytm dobowy nie tylko u człowieka, ale także u czworonogów. Znajdziesz tu porady dotyczące stosowania melatoniny dla psa.
Co musisz wiedzieć o regulacji rytmu dobowego u psa?
Melatonina jest hormonem wydzielanym przez szyszynkę, który występuje zarówno u ludzi, jak i zwierząt. Jej głównym zadaniem jest regulowanie cyklu snu i czuwania. Produkcja związku wzrasta wieczorem, kiedy jest ciemno, a człowiek lub pies zaczyna robić się senny. Stężenie zaczyna spadać wcześnie rano, gdy organizm zaczyna budzić się do życia.
Niestety coraz częściej dochodzi do zaburzeń jej syntezy. Pierwotnie człowiek żył zgodnie z zegarem biologicznym, a jego plan dnia był zależny od wschodów i zachodów słońca. Kiedy zapadał zmrok, przechodził w stan spoczynku, a w końcu zasypiał. Rozwój technologii postępuje znacznie szybciej niż ewolucja mózgów zwierząt, które wciąż nie przystosowały się do dzisiejszego trybu życia. Światło komputerów i telewizorów daje organizmowi sygnał, że powinien wciąż być aktywny, a nie odpoczywać.
Zaburza to równowagę i uniemożliwia to prawidłowe funkcjonowanie organizmu, czego efektem jest pojawienie się takich objawów jak:
- uczucie niepokoju;
- pogorszenie nastroju i samopoczucia;
- zwiększenie poziomu stresu;
- problemy z zasypianiem.
Jak melatonina wpływa na psi organizm?
Chociaż dużo mówi się o tym, że zaburzenia w produkcji tego związku powodują wiele nieprzyjemnych dolegliwości u ludzi, melatonina dla psa również pełni niezwykle ważną funkcję, a nieprawidłowości w jej syntezie źle wpływają na zdrowie zwierzaka.
Melatonina jest również silnym przeciwutleniaczem. Oznacza to, że zajmuje się niszczeniem wolnych rodników, które z kolei są odpowiedzialne za rozwój nowotworów oraz ogólne procesy starzenia się organizmu. Wyniki najnowszych badań naukowych wskazują na to, że jej skuteczność na tej płaszczyźnie jest nawet wyższa niż w przypadku powszechnie stosowanych w tym celu witamin C i E.
Melatonina dla psa – w jaki sposób wpływ na zachowanie twojego pupila?
Naukowcy przypuszczają, że za lękowe działania psów odpowiada grupa neuroprzekaźników. Co ciekawe, pojawiły się wyniki badań, które udowadniają, że melatonina dla psa jest wyjątkowo silnym inhibitorem dopaminy. Dzięki temu zmniejsza się ilość magazynowanej substancji w ośrodkowym układzie nerwowym, co z kolei zmniejsza lęki zwierzaka.
W dodatku istnieją dowody potwierdzające działanie przeciwdrgawkowe i uspokajające hormonu. Ma to związek z oddziaływaniem na receptory GABA-ergiczne oraz benzodiazepinowe. Co ciekawe zastosowanie melatoniny dla psa pozwala ograniczyć dawkę środków farmakologicznych zawierających pochodne benzodiazepin stosowanych w leczeniu lęków.
Poza tym w badaniach naukowych udowodniono, że długotrwała terapia przy użyciu tego hormonu zwiększa średnią długość życia wśród zwierząt i zmniejsza ryzyko rozwinięcia się starczej zaćmy. Obserwacje przedkliniczne pozwoliły również uznać go za bezpieczny preparat, a jego stosowanie nawet w bardzo dużych dawkach nie wywoływało skutków ubocznych wśród pacjentów.
Kiedy poleca się stosowanie takich preparatów?
Melatonina dla psa może być dobrym środkiem weterynaryjnym w kilku sytuacjach. Kiedy warto ją podawać?
- W przypadkach reakcji lękowych na hałasy, grzmoty, czy błyski, zwłaszcza w czasie burzy lub nocy sylwestrowej. Ilość leku dobiera lekarz weterynarii na podstawie wagi czworonoga, a dawkę należy podać psu doustnie na dwie godziny przed przewidywaną burzą czy imprezą.
- W sytuacjach silnego stresu, kiedy zwierzę nadmiernie wylizuje sierść, można podawać dawkę dostosowaną do wagi psa przez 2 dni.
- Warto rozważyć rozpoczęcie suplementacji u psów cierpiących z powodu lęku separacyjnego. Ustaloną z weterynarzem dawkę opiekun podaje tuż przed swoim wyjściem z domu.
- Substancja jest stosowana w leczeniu nocnych napadów przeciwdrgawkowych u psów. Po konsultacji z weterynarzem neurologiem lek podaje się na godzinę przed pójściem spać.
- Wdrożenie kuracji melatoniną dla psa sprawdza się także w leczeniu dysplazji mieszków włosowych oraz cyklicznym hamowaniu wzrostu włosów pojawiającym się w przebiegu choroby Cushinga.
Pamiętaj, że niezależnie od przyczyny, z jakiej chcesz wprowadzić suplementację do diety twojego psa, zawsze należy skonsultować się ze swoim lekarzem weterynarii. Jeśli po podaniu leku zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy, powinieneś jak najszybciej udać się do gabinetu weterynaryjnego.
Czy melatonina dla psa jest skuteczna?
Melatonina dla psa jest lekiem tanim i łatwo dostępnym w każdej aptece. Pomaga uporać się z wieloma niepożądanymi zachowaniami pupila, a w dodatku jej regularne stosowanie zwiększa średnią długość życia psiaków. Co więcej, nie ma żadnych przesłanek, by sądzić, że ta naturalny związek może wywoływać negatywne skutki uboczne, ale czy są dowody na jej działanie? Zdecydowanie tak. Amerykańscy weterynarze, dr Nicolas Dodman oraz Linda Aronson zbadali skuteczność leku zarówno na swoich podopiecznych, jak i grupie badawczej.
Badane psy cierpiały z powodu różnego rodzaju fobii dźwiękowych. Po podaniu substancji aż 80% z nich przestała wykazywać objawy reakcji lękowych, co jest bardzo dobrym wynikiem. W zależności od natężenia symptomów fobii, wieku i stanu pacjenta szybkość i stopień działania różnił się od siebie.
Porady dotyczące stosowania melatoniny dla psa
Przede wszystkim nie powinno wdrażać się suplementacji melatoniną dla psa bez uprzedniej konsultacji ze swoim lekarzem weterynarii. Poza tym absolutnie nie zwiększaj rekomendowanych dawek samodzielnie. Nie należy podawać także leków przeznaczonych dla ludzi. Część z nich zawiera w składzie ksylitol – słodzik zdrowy dla człowieka, ale niezwykle toksyczny dla psa. Jeśli twój pupil nie reaguje na preparat, możesz spróbować pomóc mu się wyciszyć obrożą z feromonami – substancjami podobnymi do tych wydzielanych przez karmiącą suczkę.
Jak widzisz melatonina to związek, który doskonale sprawdza się w roli wsparcia w leczeniu różnego rodzaju fobii i lęków. W dodatku stosowanie jej wiąże się z niskim ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych.