Psi ogon jest atrakcyjny w szczególności dla szczeniąt. Bardzo często służy do zabawy. Co jednak zrobić, gdy dorosły pies gryzie ogon? Zawsze można udać się do lekarza weterynarii, który pomoże zdiagnozować problem. Czasem jednak wystarczy wnikliwa obserwacja, by samemu wychwycić źródło problemu. Dowiedz się, jakie są najczęstsze przyczyny gryzienia ogona.

Dlaczego pies gryzie ogon?

Na takie zachowanie u psa może mieć wpływ wiele czynników. Aby w pełni uchwycić istotę problemu, potrzebna jest obserwacja zwierzęcia i jego reakcji na konkretne sytuacje. Może się bowiem okazać, że samodzielnie znajdziesz źródło kłopotu. Oto najczęstsze przyczyny tego zachowania:

  • nuda;
  • pasożyty;
  • zapalenie gruczołów przyodbytniczych;
  • alergia;
  • stres;
  • zaburzenia socjalizacji.

Wiele z tych problemów udaje się rozwiązać i wprowadzić odpowiednie leczenie, jeśli zachowanie ma podłoże zdrowotne. W przeciwnym razie pies gryzie ogon prawdopodobnie z przyczyn behawioralnych.

Nuda i brak rozrywek

Psy potrzebują wyzwań i zabawy. Właściciel czworonoga wie, że pies musi się zwyczajnie „wyszaleć”. Jeśli człowiek nie poświęca psu uwagi, zabiera go na krótkie spacery, unika zabawy, to pies zwyczajnie może mieć zbyt mało bodźców. Będzie się czuł znudzony i sam postara się sobą zająć. Pies gryzie ogon także wtedy, gdy próbuje zwrócić na siebie uwagę. Zazwyczaj skutecznie, gdyż właściciel od razu reaguje na to dziwne zachowanie. To utrwala w psie przekonanie, że dzięki temu zyska uwagę, o którą zabiega.

Przewlekły stres

Pies gryzie ogon również w sytuacjach, w których czuje się zagrożony. Może to prowadzić nawet do wyłysienia tej części ciała. Tego rodzaju zachowania kompulsywne mogą świadczyć o tym, że pies doświadcza przewlekłego stresu, z którym nie może sobie poradzić. Niektóre zaburzenia obsesyjno-kompulsywne u psów mogą wymagać terapii behawioralnej. Pomoc psiego behawiorysty jest w takich przypadkach nieoceniona, by rozwiązać problem uporczywego gryzienia ogona przez psa.

Do nerwicy u czworonogów prowadzi też źle prowadzona tresura. Jeśli nie masz w tej dziedzinie doświadczenia, lepiej zgłoś się do profesjonalnego ośrodka szkoleniowego.

Pasożyty – pchły i wszy u psa

Kolejną przyczyną, dla której pies gryzie ogon, jest obecność pasożytów skórnych. Zarówno pchły, jak i wszy u psa powodują przewlekłe uczucie świądu. Jeśli więc zauważysz, że twój pies stale się drapie, a do tego wygryza, może to świadczyć o ich obecności. W gabinetach weterynaryjnych można dostać preparaty i szampony, które pomogą w stosunkowo krótkim czasie uporać się z tym problemem.

Innym szkodnikiem, który może sprawiać, że pies gryzie ogon, jest kleszcz. Szczególnie wiosną i latem należy po każdym spacerze sprawdzać futro pupila. Kleszcz bez problemu może się przenieść również na człowieka. W przypadku znalezienia pasożyta należy go jak najszybciej usunąć, najlepiej w całości. Miejsce po ugryzieniu trzeba odkazić.

Alergia u psów

Kiedy twój pies wygryza swój ogon, może to świadczyć o alergii. Zwierzak może być uczulony na niektóre składniki karmy dla psów. Najczęściej przyczyną uczuleń są zboża lub wołowina. Samo odstawienie pokarmu nie przynosi zbyt szybkich rezultatów. Konieczne mogą okazać się wizyta u weterynarza oraz wykonanie specjalistycznych badań. Jeśli pies mocno skubie sobie sierść, zwłaszcza własny ogon i łapy, lekarz może zapisać lekarstwa eliminujące świąd.

Zapalenie gruczołów przyodbytniczych

W przebiegu tego schorzenia pies gryzie swój ogon bliżej nasady lub w połowie długości. Może odczuwać swędzenie u nasady ogona, które jest spowodowane stanem zapalnym gruczołów znajdujących się w okolicy odbytu. Jeśli gruczoły nie działają prawidłowo, dochodzi do zablokowania wydzieliny, którą psy znaczą teren, a w efekcie stanu zapalnego. Może to być bezpośrednią przyczyną niecodziennego zachowania pupila. W tym wypadku konieczna jest konsultacja u lekarza weterynarii, który pomoże wybrać najlepszy sposób leczenia tego schorzenia.

Zaburzenia socjalizacji

Socjalizacja odgrywa bardzo ważną rolę w życiu psa. To właśnie w pierwszych tygodniach życia pies uczy się zasad komunikacji z innymi psami, ludźmi i otoczeniem. Źle przeprowadzona lub zupełnie zaniedbana socjalizacja może przyczynić się do powstawania różnego rodzaju zaburzeń psychicznych, m.in. różnego rodzaju natręctw, takich jak to, że pies goni swój ogon. W tym przypadku bardzo pomocna będzie konsultacja u psiego behawiorysty, który pomoże ustalić prawdziwą przyczynę problemu. Jeśli dodać pies gryzie ogon i liże go, konieczne jest zapewnienie mu rzeczy, które odciągną uwagę, np. gryzaków.

Niezależnie od tego, co spowodowało problem związany z gryzieniem, każdy właściciel powinien dbać jak najlepiej o swojego pupila. Do podstawowych potrzeb, oprócz tych czysto biologicznych, należy też zabawa i kontakt z innymi czworonogami. Zapewnienie pupilowi odpowiednich warunków do rozwoju pomoże uniknąć wielu problemów, zarówno psychicznych, jak i fizycznych, takich jak ten, gdy pies gryzie ogon.

Archiwum: czerwiec 2022
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.