Pająki, stanowiące największą grupę pajęczaków, to niezwykle różnorodne zwierzęta. Znajdziemy je praktycznie na całym świecie, z wyjątkiem obszarów skrajnie zimnych jak Antarktyda. Są to drapieżniki, które polują, wykorzystując sieci, zaskoczenie lub jad. Czy pająki gryzą? Wiele osób mocno się ich obawia, a strach często jest ogromny (arachnofobia). W większości przypadków dzieje się to z powodu mitów i nieporozumień, które powstały wokół tych stawonogów. Są jednak na świecie gatunki, które stanowią realne zagrożenie.
Czy pająki gryzą? Tak, ale nie wszystkie
Odpowiedź na to pytanie brzmi – tak, ale jest to o wiele bardziej skomplikowane, niż mogłoby się wydawać. Pająki używają swoich jadowitych kłów do paraliżowania ofiary, co umożliwia im łatwe połknięcie. Jednak nie wszystkie gryzą ludzi. W istocie większość gatunków pająków jest zbyt mała lub ma zbyt słabe kły, aby przekłuć ludzką skórę.
Zatem dlaczego tak wielu z nas boi się pająków i potencjalnego ugryzienia? Najprawdopodobniej dlatego, że niektóre gatunki mają jad wystarczająco silny, aby zaszkodzić człowiekowi. Przykładem może być czarna wdowa czy brazylijski pająk biegnący. Choć same w sobie nie są agresywne, ich ugryzienia mogą być bardzo bolesne i niebezpieczne dla człowieka.
Czy pająki w Polsce gryzą? Raczej nie ma czego się bać
Zastanawiasz się, czy u nas można spotkać gatunki, które grożą ukąszeniem? Owszem, pająki mieszkające w naszym kraju mogą gryźć, jednak ich ukąszenia zazwyczaj są zupełnie nieszkodliwe dla człowieka. Przykładowo krzyżak – jeden z najbardziej rozpoznawalnych pająków w Polsce – jest praktycznie nieszkodliwy. Niezwykle rzadko po ugryzieniu pojawia się niewielki stan zapalny.
Czy pająki w Polsce gryzą aż tak, że trzeba udać się po pomoc lekarską? Najgroźniejszym rodzimym gatunkiem jest pająk biegacz polny, który rzadko gryzie, ale jego ukąszenie może wywołać u człowieka nieprzyjemne objawy takie jak zaczerwienienie i świąd skóry. Podobnie jak większość pająków, biegacz polny będzie jednak gryźć jedynie w obronie własnej, gdy poczuje się zagrożony.
Największe zagrożenie stanowią pająki egzotyczne, które uciekły z hodowli albo trafiły do Polski razem z jakimś towarem – np. bananami. Media informowały o przypadkach ukąszenia przez pustelnika brunatnego w sklepach. Ten pająk ma cytotoksyczny jad, od którego tworzą się otwarte rany. Niektórzy mogą potrzebować przeszczepu skóry, a w skrajnych przypadkach konieczna może być amputacja części ciała objętej martwicą.
Czy pająki gryzą w nocy?
Nie jest to takie oczywiste, jak mogłoby się wydawać. Większość gatunków pająków prowadzi nocny tryb życia, co oznacza, że są najbardziej aktywne po zmroku. Zatem ryzyko spotkania z pająkiem wzrasta w nocy – również we własnym łóżku. Niemniej jednak pająki zazwyczaj nie są zainteresowane gryzieniem ludzi, chyba że poczują się bezpośrednio zagrożone. Przez większość czasu pająk po prostu stara się utrzymać jak największą odległość od człowieka. Choć pająki są aktywniejsze w nocy, ryzyko ugryzienia nie jest zasadniczo większe.