Bez wątpienia niemieccy hodowcy koni przyczynili się do powstania wielu znamienitych ras sportowych, a ich konie wygrywają konkursy na całym świecie, tym samym jeszcze bardziej rozsławiając regionalne hodowle. Jednak pomimo tego, że niemieccy hodowcy postawili na jeździectwo i hodowlę koni wierzchowych, to nie wszystkie niemieckie rasy są sportowe. Pośród nich znajdują się również nieco mniejsze i równie dzielne ogiery oraz klacze. Poznaj niemieckie rasy konia i dowiedz się, które są najpopularniejsze i dlaczego.

Niemieckie rasy koni – lista

Aktualnie zaliczają się do nich dwadzieścia trzy rasy koni. Oto one:

  1. Koń badeńsko-wirtemberski;
  2. Bawarski koń gorącokrwisty;
  3. Koń hanowerski;
  4. Koń holsztyński;
  5. Kasztanowaty koń szwarcwaldzki;
  6. Koń westfalski;
  7. Niemiecki kuc wierzchowy;
  8. Koń oldenburski;
  9. Koń trakeński;
  10. Niemiecki koń wierzchowy;
  11. Koniki z Dulmen (jedyne stado dzikich koni w Niemczech);
  12. Koń heski gorącokrwisty;
  13. Kuc lewitzer;
  14. Koń meklemburski;
  15. Reński koń zimnokrwisty;
  16. Reński koń gorącokrwisty;
  17. Szlezwicki koń zimnokrwisty;
  18. Południowo-niemiecki koń zimnokrwisty;
  19. Koń Thuringer;
  20. Kłusaki niemieckie;
  21. Konie wirtemberskie;
  22. Konie Zweibrucker;
  23. Koń badeńsko-wirtemberski.

Niemiecka rasa konia – Koń westfalski

Rasa koni niemieckich, która początkowo była stosowana jako zaprzęgowa przy pracach polowych, ale również znalazła szerokie zastosowanie w armii. Współcześnie to konie ujeżdżeniowe, które dobrze sprawdzają się w dyscyplinie skoków przez przeszkody o raz zawodów WKKW (Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego). Nie da się jednak ukryć, że najlepsze wyniki osiągają w jeździectwie. Ta rasa koni niemieckich występuje we wszystkich jednolitych maściach podstawowych. Najpopularniejsze umaszczenia to kasztanowata oraz gniada z białymi odmianami. Westfalczyki żyją od 25 do 30 lat.

Niemiecka rasa konia – Koń hanowerski

Koń hanowerski to gorącokrwista rasa powstała w XVIII wieku w wyniku skrzyżowania zwierząt z Hanoweru z końmi pełnej krwi angielskiej. To niezwykle szlachetny nabytek każdej stadniny. Rasa występuje we wszystkich umaszczeniach, ale zawsze muszą one być jednolite. Temperament konia hanowerskiego jest łagodny, to koń o dużej dzielności, poczciwy, zrównoważony i pojętny, dlatego idealnie pasuje do profilu czempiona. Poza tym wykazuje naturalne predyspozycje do tego, by być ujeżdżanym. To właśnie dzięki charakterowi pozbawionemu impulsywności jest uważany przez hodowców za jedną z najznamienitszych europejskich ras gorącokrwistych.

Niemiecka rasa koni – Koń holsztyński

To gorącokrwista sportowa rasa koni sportowych z Niemiec, które od lat zajmują najwyższe miejsca na podiach sportowych na całym świecie. Bez zawahania się można stwierdzić, że są naturalnie przystosowane do odnoszenia sukcesów w takich dyscyplinach jak skoki przez przeszkody czy klasyczny sport jeździecki. To duże, silne i niezwykle szlachetne wierzchowce o eleganckim wyglądzie. Powstały w wyniku licznych krzyżówek z końmi hiszpańskimi, orientalnymi, a także neapolitańskimi. To konie uważne (szybko się uczą) i chętne do współpracy z opiekunem.

Koń oldenburski

Konie oldenburskie potocznie nazywane oldenburg i oldenburger, są gorącokrwistą niemiecką rasą konia. Jej początki szacuje się na XVII wiek – powstała dzięki wysiłkom księcia Antona Günthera von Oldenburg. Importował on bowiem, wtedy traktowane jako najcenniejsze i najznakomitsze na kontynencie europejskim, konie neapolitano (neapolitańskie) i iberyjskie (hiszpańskie) posiadające krew berberską. Początkowo koń oldenburski był zaprzęgową rasą, aby na przestrzeni kilku stuleci stać się koniem sportowym, osiągającym fantastyczne w wyniki w skokach i jeździectwie. Ze względu na wygodny chód doskonale się też sprawdza w rekreacyjnej jeździe konnej.

Koń trakeński

Niemiecka rasa konia sportowego o niezwykle szlachetnym wyglądzie. Powstał wskutek połączenia mocnego kuca pruskiego z gorącokrwistym koniem pełnej krwi angielskiej, a także czystej krwi arabskiej. Doskonale sprawdza się zarówno w wyścigach, jak i konkursach ujeżdżania. Ponadto wrodzona odwaga sprawia, że jest również bardzo dobry w skokach. Ma bardzo łagodne, ale również płochliwe usposobienie, dlatego ważne, aby opiekun otoczył go odpowiednią troską, a on z pewnością będzie pojętnym i wdzięcznym uczniem. Aktualnie konie trakeńskie są jedną z najpopularniejszych ras sportowych.

Niemiecka rasa konia – niemiecki kuc wierzchowy

Niemiecki kuc wierzchowy (niem. Deutsches Reitpony, DRP) to rasa konia domowego. Kuc został wyhodowany w pierwszej połowie XX wieku w Niemczech. Zwierzę proporcjami może przypominać dużego gorącokrwistego konia. Dopuszczane są wszystkie rodzaje maści, z tym że srokate jest wyjątkowo rzadko spotykanym umaszczeniem u tej rasy. Kuc wykazuje umiejętności skoków przez przeszkody, a ponadto stosuje się go do rajdów długodystansowych.

Niemiecka rasa konia oznacza zatem naprawdę szeroki przegląd wierzchowców. Większość z tych ciężkich koni można użytkować w sporcie, ale są wśród nich również małe konie i kuce, które doskonale sprawdzają się w rekreacji.

Źródło zdjęcia : Common Good via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Archiwum: czerwiec 2022
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.