Koń holsztyński to gorącokrwista rasa koni pochodząca z regionu Szlezwik-Holsztyn (niem. Schleswig-Holstein) położonego w północnych Niemczech. Przyjmuje się, że jest to najstarsza z ras gorącokrwistych. Jej powstanie szacuje się na XIII wiek. Chociaż populacja nie jest duża, konie holsztyńskie przodują w międzynarodowych skokach przez przeszkody i zdobywają podia w ujeżdżeniu, powożeniu, gonitwach i Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego, czyli WKKW. Zobacz, czego jeszcze dowiesz się o tej rasie.

Koń holsztyński – poznaj historię rasy

O koniu holsztyńskim jako rasie zaczęło się mówić już w XII wieku. Jeszcze w czasach średniowiecza w klasztorze w Uetersen hodowano ciężkie i mocne konie nadające się do wielogodzinnego maszerowania. Prace nad udoskonaleniem rasy opierały się na krzyżowaniu ich z końmi hiszpańskimi, orientalnymi, a także neapolitańskimi. W końcu w XVI wieku silną rasę konia holsztyńskiego rozpoznawano w wielu zakątkach kontynentu europejskiego. Szczególnym uznaniem cieszył się w Hiszpanii, Francji, Danii oraz Włoszech. Jego popularność bardzo szybko zaskoczyła samych hodowców.

W trakcie wojen napoleońskich rasa bardzo ucierpiała i jej populacja uległa zmniejszeniu. Mniej więcej w 1850 roku rasę holsztyńską krzyżowano z końmi pełnej krwi angielskiej. Z końcem XIX wieku powstał Holsztyński Związek Hodowlany, który sprawował nadzór nad hodowlą tej rasy. Koń holsztyński miał posłużyć do ulepszania niemieckich ras koni gorącokrwistych, między innymi rasy hanowerskiej i westfaskiej.

W regionie holsztyńskim hodowla miała poparcie dworu duńskiego oraz północnoniemieckiego. Natomiast w XVIII i XIX wieku większym szacunkiem darzono konie ciężkie, ale jednocześnie energiczne z żywym temperamentem – do powozu i pod siodło.

Koń holsztyński – sylwetka i rozmiar

To wysokie i silne wierzchowce, które przeciętnie osiągają w kłębie od 160 do 172 cm wysokości. To koń gorącokrwisty, a do tego duży i silny. Jako że jest to wysoce szlachetna rasa sportowa, ma wyraźne cechy osobników pełnej krwi:

  • głowa jest pełna wyrazu, ma średnią wielkość;
  • szyja smukła, długa i muskularna;
  • kłąb wydatny i długi;
  • klatka piersiowa głęboka i szeroka;
  • grzbiet długi i mocny;
  • spadzisty, ale bardzo umięśniony zad.

W związku z długimi i smukłymi kończynami oraz mocnymi stawami rasa posiada doskonałe warunki do skoków i galopu. Holsteiner jest wyposażony w dosyć masywne kopyta.

Koń holsztyński – maść

Najczęściej spotyka się holsztyny maści gniadej i siwej. Czasami występują odcienie kare lub kasztanowate. Umaszczenie jest jednolite i gładkie, a sierść ładna i lśniąca.

Koń holsztyński – usposobienie

Koń holsztyński to niezwykle uważny i chętny do współpracy, a zarazem wszechstronny wierzchowiec. Koń o mocnych nerwach i z ogromną wytrzymałością. Z natury nie jest płochliwy, wręcz przeciwnie, wykazuje się odwagą. Uważa się, że jest stosunkowo łatwy w prowadzeniu. Koń holsztyński ma zrównoważony temperament, jest spokojny i posłuszny. Ponadto cechuje go duży iloraz inteligencji.

Koń holsztyński – użytkowość

Przede wszystkim jest to rasa sportowa, którą trenuje się głównie do skoków przez przeszkody, jednakowoż osiąga doskonałe wyniki w klasycznym ujeżdżaniu.

Koń holsztyński – miejsca hodowli i cena

Aktualnie konie są hodowane zgodnie z wzorcem niemieckiego konia wierzchowego, czyli lekkie, nakierowane na użytkowanie jeździeckie. Niezmiennie (od średniowiecza) Holsztyn stanowi przodujący ośrodek hodowli koni sportowych w Niemczech, a hodowla znajduje się głównie w prywatnych rękach.

Ciekawostki o koniu holsztyńskim

  • W czasach pruskich miasto Traventhal w Niemczech zostało istotnym ośrodkiem hodowli tych koni. Założono tam specjalną stadninę dla wojska.
  • Guériniere (francuski mistrz jazdy konnej) chwalił uzdolnienie holsztynów do ujeżdżania według klasycznej szkoły.
  • Koń holsztyński to jedna z 16 hodowanych w Niemczech ras gorącokrwistych.

Koń holsztyński to gorącokrwista rasa z Niemiec, której przedstawiciele osiągają spektakularne wyniki w kilku dyscyplinach sportowych: WKKW, skokach przez przeszkody oraz ujeżdżaniu klasycznym. Historia konia holsztyńskiego i opis rasy chyba nie pozostawiają niejasności co do tego, że może on stanowić doskonały nabytek hodowlany do prywatnej stajni, jako zwierzę z predyspozycjami do tak wszechstronnego wykorzystywania.

Żródło zdjęcia: Holsteiner Apfelschimmel via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Archiwum: czerwiec 2022
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.