Kiedy do twojego domu trafia uszaty przyjaciel, najpewniej zastanawiasz się co zrobić, aby zapewnić mu dobre warunki. Powszechna wiedza na temat diety małych zwierząt nie jest niestety zgodna z ich faktycznym zapotrzebowaniem i naturą. Co za tym idzie, duża część sprzedawanych w sklepach karm przeznaczonych dla królików nie jest dopasowana do ich potrzeb. Sprawdź, czym karmić królika i jaka dieta będzie dla niego najbardziej odpowiednia.
Jak karmić królika? Piramida żywieniowa uszaka
Króliki, podobnie jak świnki morskie, szynszyle czy koszatniczki są trawojadami i podstawą ich diety jest siano. Aby jednak zapewnić tym zwierzakom zbilansowany jadłospis, musisz wzbogacić je o inne elementy – przede wszystkim warzywa i zioła.
Siano
Sianko jest podstawą diety królika. Twój zwierzak powinien mieć do niego stały dostęp, dlatego zadbaj o to, aby paśnik był zawsze wypełniony i znajdował się na wyciągnięcie pyszczka. Jedzenie siana to gwarancja nie tylko dobrego trawienia, ale i zdrowia zębów, które w przypadku królików stale rosną.
Wybieraj sianko, które jest świeże i zielone. Bardzo dobrze, aby miało w sobie polne zioła lub kwiaty. Ważne są także zróżnicowane, długie i twarde źdźbła. Nie trzeba bać się kory drzew i gałązek, które stanowią doskonałą przekąskę, a na dodatek pomagają w ścieraniu zębów. W tej roli świetnie sprawdzą się drzewa owocowe albo, na przykład, brzoza.
Zioła
Zioła to bardzo ważny element diety królika. Wprowadzają do niej różnorodne składniki odżywcze. Bardzo ważne jest to, aby pamiętać o różnorodności. Nie ograniczaj się jedynie do mniszka czy babki lancetowatej. Zioła najlepiej podawać w postaci mieszanek. W mniejszych porcjach są one dostępne w sklepach zoologicznych, jednak w internecie znajdziesz wielu sprzedawców, którzy specjalizują się w dostarczaniu dobrej jakości ziół dla królików i gryzoni.
W codziennej diecie królika mogą znaleźć się zioła i zielonki takie jak:
- tymotka łąkowa,
- chaber bławatek,
- liście porzeczki i maliny,
- melisa,
- babka lancetowata.
Kilka razy w tygodniu można podawać:
- jasnotę białą,
- jasnotę purpurową,
- jeżówkę purpurową,
- krwawnik,
- lubczyk,
- malwę,
- pokrzywę,
- płatki róży,
- skrzyp polny,
- topinambur,
- żółtlicę.
Warzywa
Warzywa są bardzo ważnym elementem diety królika. Warto jednak się przy nich zatrzymać, ponieważ zarówno wybór warzyw, jak i ich ilość są kwestią bardzo indywidualną. Na początku zaznaczmy, że wszystkie nowe warzywa należy wprowadzać do diety w bardzo małych ilościach i obserwować reakcje organizmu. Niektóre króliki jedzą stosunkowo dużo warzyw, inne z kolei dostają je jedynie w formie przysmaku. Obserwuj swojego królika i zwracaj uwagę na to, jak reaguje na poszczególne warzywa.
Ważne jest to, aby podawać zwierzakowi więcej warzyw liściastych niż tych korzeniowych. Warzywa korzeniowe, takie jak marchewka czy burak są wysokokaloryczne. Nie podawaj jednak królikowi sałaty – absorbuje ona z gleby wiele metali ciężkich i może być niebezpieczna dla jego zdrowia.
Granulat
W kwestii granulatu zdania właścicieli królików są podzielone. Teoretycznie nie jest on koniecznym elementem diety zdrowego królika. Jednak warto podawać go, szczególnie w sytuacji, kiedy nie czujesz się na siłach w komponowaniu zbilansowanych mieszanek ziół i warzyw. Właśnie dlatego podawanie granulatu poleca się szczególnie początkującym opiekunom. Warto jednak pamiętać o kilku kwestiach.
Czym w ogóle jest granulat? To nic innego, jak tylko komercyjna karma dla królika, która została stworzona w formie jednolitego pelletu. Unikaj karm, które zawierają w sobie ziarna zbóż, otręby, kolorowe słodzone cukierki, czy pestki słonecznika. To nie jest pożywienie odpowiednie dla zajęczaka.
Forma granulatu jest bardzo istotna, ponieważ wszystkie składniki odżywcze są rozłożone w nim równomiernie. Bardziej różnorodne mieszanki – nawet pełnowartościowe – mogą nie być w całości zjadane przez królika.
Jaki granulat warto kupić? Przede wszystkim taki, w którym znajduje się przynajmniej dwadzieścia procent włókna, piętnaście procent białka oraz nie więcej niż pięć procent tłuszczu.
Nasiona
Ziarna zbóż nie są pożądanym elementem diety królika. Możesz natomiast wprowadzić do jadłospisu niektóre nasiona. Są nie tylko pysznym, ale także zdrowym dodatkiem do codziennych posiłków. Mowa tu między innymi o nasionach siemienia lnianego czy ostropestu plamistego.
Ostropest polecany jest przede wszystkim zwierzętom cierpiącym na problemy z wątrobą, jednak może być także podawany profilaktycznie. Wspomaga pracę tego organu i jednocześnie wspiera pracę nerek. Siemię lniane ma z kolei bardzo pozytywny wpływ na pracę jelit i układ trawienny.
Króliki wprost uwielbiają ziarenka, dlatego możesz spodziewać się bardzo dużego entuzjazmu ze strony zwierzaka. Warto jednak pamiętać, że jest to to tylko dodatek do diety, który nie powinien być jedzony kosztem siana.
Owoce
Owoce są dodatkiem do diety królika i powinny być podawane w formie przysmaku raz na jakiś czas. Możesz zdecydować się zarówno na owoce świeże, jak i liofilizowane. Króliki wprost uwielbiają banany, które powinny być jednak podawane rzadko ze względu na swoją kaloryczność. Dużą popularnością wśród uszaków cieszą się także owoce dzikiej róży oraz żurawiny. Ta ostatnia jest szczególnie polecana ze względu na niską ilość cukru oraz dobry wpływ na układ moczowy.
Czego nie może jeść królik?
Utrzymanie królika w dobrej kondycji jest bardzo mocno zależne od diety. Wiemy już co jedzą króliki. Warto jednak zwrócić uwagę także na to, czego powinno się unikać. W samych sklepach zoologicznych znajduje się wiele propozycji, które mają bardzo kiepski wpływ na zdrowie uszaka.
Na początku warto rozprawić się z mitem, który mówi, że króliki i gryzonie ścierają sobie zęby na suchym pieczywie. Produkty piekarnicze są dla nich bardzo szkodliwe, a sam suchy chleb w kontakcie ze śliną staje się miękki i nie ma żadnego wpływu na zęby. W tym celu najlepiej sprawdza się siano.
Na straty można spisać także popularne kostki wapienne i solne, które producenci polecają jako uzupełnienie wapnia. Wszystkie potrzebne składniki odżywcze królik czerpie z ziół, warzyw i granulatu. Nadmiar wapnia prowadzi do problemów zdrowotnych związanych z układem moczowym. W skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do niewydolności nerek. Warto także wspomnieć o tym, że wapienka sprzedawane w sklepach są bardzo niskiej jakości – najczęściej jest to po prostu gips.
Poza zasięgiem króliczego pyszczka warto trzymać także wszelkie produkty mleczne, zbożowe, czekoladę i winogrona. Karmienie królika sałatą także nie jest najlepszym pomysłem. Tak jak dla wszystkich małych zwierząt, może ona być dla niego niebezpieczna.
Na koniec warto wspomnieć o ziarnach zbóż. Wiele karm, szczególnie tych najtańszych, opiera się właśnie na nich. Podbija to przekonanie, że królik jest ziarnojadem, tymczasem taka forma diety jest uboga w składniki odżywcze, kaloryczna i niedostosowana do natury tego zwierzęcia.
Żywienie królika – pamiętaj o wodzie
Zdobywając wiedzę o tym, co je królik, łatwo zapomnieć o bardzo istotnym, ale pozornie banalnym szczególe. Tak jak każde zwierzę, uszak powinien mieć dostęp do świeżej wody. Warto jednak pamiętać, że nie powinna to być woda mineralna. Najlepiej podawać zwierzakowi wodę źródlaną lub filtrowaną. Nie ma także przeciwwskazań do korzystania z wody kranowej, o ile jest ona zdatna do picia.
Królik miniaturka – żywienie
Bardzo popularną odmianą królika jest miniaturka. Ten mały, puchaty i sympatyczny zwierzak bardzo często wybierany jest na domowego pupila. Tym samym pojawia się pytanie – co jedzą króliki miniaturki? Odpowiedź jest bardzo prosta – to samo, co inne króliki. Sposób ich żywienia w zasadzie niczym się nie różni. Szczególną wagę należy jednak położyć na żywienie młodego króliczka, który jeszcze rośnie.
Warto zaznaczyć, że prawidłowy wiek odstawiania królika od matki to co najmniej ósmy tydzień życia. Niestety, bardzo często w sklepach zoologicznych obiektem sprzedaży stają się już trzytygodniowe maluchy. W tak skrajnych sytuacjach dietę należy ustalić z lekarzem weterynarii.
Do ukończenia czwartego miesiąca życia królik nie powinien otrzymywać żadnego „mokrego” jedzenia, czyli warzyw i owoców. Wprowadzanie ich do diety rozpoczynamy stopniowo, najlepiej od podawania suszonych warzyw i obserwowania jak reaguje na to organizm malucha.
Bardzo ważnym elementem diety młodego królika jest granulat. Kryteria wyboru są niemal takie same jak w przypadku dorosłych królików. Możesz jednak wybrać taki, w którym znajduje się nieco więcej białka. Niektóre firmy oferują karmy dedykowane specjalne dla młodych osobników.
Co jedzą króliki – podsumowanie
Dieta królika powinna opierać się przede wszystkim na sianie i ziołach. Uzupełnieniem jest dobrej jakości granulat oraz warzywa i owoce. Dobrze skomponowana dieta i wysokiej jakości jedzenie dla królika to klucz do jego długiego życia w zdrowiu.
źródło: https://okienkozycia.pl/zielnik-krolikow-i-gryzoni