W artykule opowiemy o tym, jak królik okazuje miłość oraz opiszemy inne wysyłane przez niego sygnały. Przeczytaj i naucz się komunikować ze swoim podopiecznym!
Jak królik okazuje miłość?
Większość osób wie, po czym rozpoznać wesołego psa czy przyjaznego kota. Te czworonogi zazwyczaj są wtedy energiczne, często z radości wykonują różne piruety oraz akrobacje. Jednak króliczki nie cieszą się dużą popularnością i niewiele osób ma z nimi do czynienia, w związku z czym ich zachowania nie zostały jeszcze tak dokładnie zbadane, jak kotów czy psów. Niemniej wiadomo już, jak królik okazuje miłość oraz inne emocje, co znacznie ułatwia porozumienie się z nim.
Królicze zgrzytanie zębami oznacza miłość!
Twój pupil zaczął zgrzytać zębami? Na szczęście zwierzaki tego gatunku nie cierpią na dokuczliwy bruksizm, a sama czynność nie oznacza ścierania ich uzębienia. Dźwięki wydawane przez królika jedynie przypominają odgłosy zgrzytania. Czy zauważyłeś, kiedy najczęściej je słyszysz? Prawdopodobnie ma to miejsce w sytuacji, w której trzymasz królika na kolanach i go przytulasz. Ten wtedy od razu staje się zrelaksowany, co wyraża właśnie w ten sposób. Nierzadko zwierzak zasypia w takiej pozycji, ponieważ jest wtedy bardzo rozluźniony.
Królik liże? To znaczy, że lubi opiekuna!
Jak królik okazuje miłość? Nie tylko poprzez dźwięki. Podczas waszych pieszczot możesz zauważyć, że pupil przybliża swój pyszczek do twojej twarzy i próbuje cię lizać? To oznacza, że akceptuje cię jako swojego opiekuna, a twoja obecność daje mu poczucie bezpieczeństwa. Co ciekawe właśnie w taki sposób króliczki okazują sobie miłość w naturalnym środowisku, kiedy dobierają się w pary. Jeśli odwzajemnisz jego czułości, z pewnością będzie zachwycony!
Leżenie na plecach tylko przy najbliższych
W trakcie zabawy lub pieszczot twój królik nagle przewrócił się na plecy? Nie przejmuj się, to nie powód do zmartwień, a wręcz przeciwnie! W ten sposób zwierzak manifestuje swoje zadowolenie oraz szczęście. Jeśli zależy ci na tym, by czuł radość jak najczęściej, nie szczędź czasu na zabawę z nim i pamiętaj, by czasem rozpieścić go jakimś przysmakiem.
Mowa królika – co jeszcze warto wiedzieć?
Już wiesz, jak królik okazuje miłość, ale czy potrafisz odczytywać inne wysyłane przez niego sygnały? Często są one dosyć subtelne, jednak jeśli będziesz uważnie obserwować swojego pupila, z pewnością, je dostrzeżesz. W dalszej części artykułu opiszemy inne zachowania, poprzez które twój podopieczny stara się z tobą komunikować!
Tupanie – co oznacza takie zachowanie królika?
Tupanie to jedno z najbardziej charakterystycznych zachowań królików, ale co w rzeczywistości oznacza? Istnieje kilka potencjalnych przyczyn takich działań. Niekiedy zwierzak w ten sposób chce pokazać, że jest zazdrosny lub obrażony na ciebie. Czasem to sygnał ostrzegawczy wysyłany w momencie, w którym królik bardzo się przestraszy.
Jednak jeśli królik tupie często, a w dodatku towarzyszy temu zgrzytanie zębami czy kulenie się, należy jak najszybciej zabrać go do weterynarza. Takie objawy mogą wskazywać na silne bóle brzucha występujące przy wielu poważnych chorobach.
Zamieranie w bezruchu – co wtedy czuje twój pupil?
Już wiesz, że leżenie na boku to sposób, w jaki królik okazuje miłość, a co oznacza zamieranie w bezruchu? Zupełnie co innego. Jeśli twój pupil nagle przestał się ruszać, jest na tyle przestraszony, że nie wierzy w swoje szanse ucieczki przed zagrożeniem. Przywiera wtedy do podłoża, kładzie uszy na plecach, chcąc pokazać swoją bezbronność przed drapieżnikiem.
Jako odpowiedzialny opiekun powinieneś czym prędzej usunąć źródło jego strachu. Obawy są wytłumaczalne, jeśli dopiero zamieszkaliście razem lub jesteście w trakcie przeprowadzki Jednak w przypadku, gdy takie zachowania przedłużają się, należy jak najszybciej zareagować. Przewlekły stres może prowadzić nie tylko do problemów behawioralnych, ale i zdrowotnych.
Bezwładne rzucanie się na bok – niepokojący objaw czy naturalne zachowanie?
Nagłe rzucenie się na bok może wzbudzić niepokój u wielu opiekunów, ale czy powinno? Zdecydowanie nie! Czy wiesz, jak królik okazuje miłość? Między innymi w taki sposób. Kiedy jest zmęczony po zabawie, od razu czuje się znacznie szczęśliwszy. Jeżeli ma przy tobie poczucie bezpieczeństwa, wie, że może po prostu przerzucić się na bok i zasnąć, by zregenerować siły przed kolejną zabawą.
Co oznaczają ruchy nosem?
Ruchy nosem w przypadku psów oznaczają zazwyczaj ciekawość spowodowaną wyczuciem jakiegoś ciekawego zapachu. Jak sytuacja wygląda w przypadku królików? U tych zajęczaków najczęściej jest to oznaka niewystarczającego zainteresowania z twojej strony. Zwierzak trąca nosem swojego opiekuna, bo chce, by ten zwrócił na niego uwagę i spędził z nim trochę czasu.
Jednak to nie jedyny sygnał wysyłany w trakcie ruszania noskiem. Może to wskazywać także na odczuwany przez zwierzaka niepokój. Jeśli twój podopieczny robi to bardzo szybko, prawdopodobnie nie czuje się komfortowo. W ten sposób jest bardziej czujny i przygotowany na ewentualne zagrożenia z zewnątrz.
Króliki to wyjątkowo wylewne zwierzaki! Część osób może uważać, że zajęczaki nie są w stanie okazywać uczuć, jednak w rzeczywistości nie ma to nic wspólnego z prawdą. Zwierzaki te nie tylko odczuwają emocje, ale są w stanie także wysyłać swoim opiekunom jasne komunikaty. Po lekturze naszego poradnika już wiesz, jak królik okazuje miłość, strach oraz wiele innych emocji. Uważnie obserwuj jego zachowanie, a wasza relacja z pewnością się pogłębi!