W artykule wyjaśnimy, jak wygląda biegunka u królika oraz przedstawimy objawy, które często jej towarzyszą. Poznasz również przyczyny rozwolnienia i metody, które pomogą ci zmniejszyć ryzyko jego pojawienia się.
Biegunka u królika – jak wygląda?
O biegunce u królika można mówić w momencie, kiedy zwierzak oddaje rozwodnione i cuchnące stolce kilka razy w ciągu dnia. Najłatwiej zauważyć to obserwując odchody w klatce pupila, jednak w przypadku silnego rozwolnienia mogą pojawić się również zabrudzenia w okolicach odbytu.
W zależności od przyczyny biegunki u zwierzaka mogą pojawić się także inne objawy. W przypadku zatruć lub podrażnień układu pokarmowego często towarzyszy jej także brak apetytu, utrata masy ciała, apatia oraz brak chęci do zabaw.
Przyczyny rozwolnienia u królika
Jedną z najczęstszych przyczyn biegunki u królika jest nieodpowiednie żywienie. Pacjenci z kłopotami żołądkowo-jelitowymi pojawiają się w lecznicach weterynaryjnych najczęściej w trakcie miesięcy wiosennych. Dlaczego? To właśnie wtedy przyroda za oknem zaczyna rozkwitać, w związku z czym wielu opiekunów decyduje się na zebranie podczas spaceru świeżej trawy dla swojego pupila.
Niestety nagłe zmiany w diecie nie wpływają dobrze na procesy trawienne u królików. Biegunka często jest efektem całkowitej rezygnacji z suchego sianka. Należy pamiętać, by dbać o urozmaicony jadłospis przez cały rok i nie podawać tylko jednego rodzaju pożywienia.
Jednak to nie jedyny błąd opiekunów popełniany w trakcie komponowania diety swoich podopiecznych. Niekiedy rozwolnienie u królika jest skutkiem zatrucia np. spleśniałym siankiem lub trawą zanieczyszczoną toksynami. Jeśli chcesz ograniczyć ryzyko pojawienia się biegunki u twojego podopiecznego, korzystaj jedynie z pokarmów ze sprawdzonego źródła i regularnie usuwaj z klatki z niezjedzoną przez pupila żywność.
Kolejną częstą przyczyną rozwolnień u królika są różnego rodzaju infekcje. Dlaczego dochodzi do ich rozwoju? Wpływa na to kilka czynników. Jednym z nich jest niedostateczna higiena, przez co zwierzak ma kontakt z drobnoustrojami chorobotwórczymi. Istotną rolę odgrywa także temperatura panująca w pomieszczeniu. Pamiętaj, by klatka była umieszczona w ogrzewanym i dobrze wentylowanym pokoju. Oczywiście w ten sposób nie da się całkowicie wyeliminować ryzyka infekcji, ale można znacznie zmniejszyć jej prawdopodobieństwo.
Najpoważniejszą i niestety wcale nie najrzadszą przyczyną biegunki u królika jest kokcydioza – choroba zakaźna wywoływana przez pierwotniaki. Najczęściej występuje wśród zwierząt żyjących w dużych skupiskach, na przykład w sklepach zoologicznych lub hodowlach, ponieważ ma tam doskonałe warunki do rozprzestrzeniania się.
Najlepszą metodą jej zapobiegania jest regularne i dokładne czyszczenie klatki zwierzaków oraz stosowanie okresu izolacji dla nowoprzybyłych królików. Niestety jej leczenie jest znacznie trudniejsze, ponieważ towarzysząca jej biegunka zazwyczaj ma ostry przebieg, w wyniku czego organizm króliczka szybko się odwadnia.
Królik ma biegunkę – co robić?
Pamiętaj, że biegunka u królika bardzo osłabia jego organizm, dlatego twoje działanie powinno być natychmiastowe. Jeśli zauważyłeś ją u swojego podopiecznego, od razu zabierz go do kliniki weterynaryjnej wraz z próbką jego kału. Sam nie zdiagnozujesz zwierzaka, a wprowadzając domowe metody leczenia, możesz tylko znacznie pogorszyć jego stan. Absolutnie nie należy podawać środków hamujących rozwolnienie u królika bez kontaktu z weterynarzem. W takim wypadku nagromadzony w jelitach kał może zacząć w nich zalegać, co jest bardzo niebezpieczne.
Po powrocie z gabinetu weterynaryjnego powinieneś zadbać o odpowiednie warunki do rekonwalescencji w domu. Jeśli opiekujesz się również innymi królikami, jak najszybciej odizoluj je od chorego zwierzęcia. Jak wiesz, wirusy odpowiedzialne za infekcję i pierwotniaki wywołujące kokcydię przenoszą się na inne osobniki w zaskakująco szybkim tempie. Następnie przejdź do usunięcia drobnoustrojów z klatki oraz przedmiotów, które się w niej znajdują. To czynności, które powinieneś wykonać niezależnie od diagnozy postawionej przez lekarza weterynarii.
By organizm mógł zwalczać chorobę i skutecznie się regenerować, niezbędne jest wprowadzenie właściwej diety. O wskazówki żywieniowe najlepiej zapytać lekarza weterynarii, ponieważ każdy przypadek wymaga stosowania innych metod. Zwierzakom po zatruciach zaleca się podawanie siana oraz suchych gałązek do gryzienia. Pamiętaj, by nigdy nie podawać leków przeciwbiegunkowych bez konsultacji ze specjalistą.
Biegunka u królika może być efektem stosunkowo niegroźnego zatrucia, jednak towarzyszy także wyjątkowo niebezpiecznej kokcydiozie. Jeśli zauważysz ją u swojego podopiecznego, od razu zabierz go do lekarza weterynarii. Na co dzień dbaj o jego zbilansowaną dietę oraz zachowanie czystości w klatce.