W sklepach oferta korzeni do akwarium jest dość obszerna. Jednak jakie wybrać, by były bezpieczne dla ryb? Czy można je tak po prostu włożyć do akwarium? Korzenie jakich drzew wybierać? Po przeczytaniu naszego artykułu będziesz już wszystko wiedzieć!

Korzenie do akwarium: co znajdziesz w sklepie?

Sklepy zoologiczne, w szczególności akwarystyczne mają zwykle bogaty asortyment dekoracji, w tym oczywiście korzenie do akwarium. Najpopularniejsze i warte uwagi to korzenie:

  • mangrowca;
  • z wrzosowisk – red moor wood;
  • mopani – dwukolorowe korzenie z południowej Afryki.

Korzenie te pochodzą z rejonów tropikalnych i charakteryzują się dużą trwałością. Różnią się też kosztem. Zazwyczaj kupuje się je na wagę. Cena 1 kg korzeni mangrowca może wynosić nawet 100 zł. Znacznie taniej wychodzą mopani z drzew rosnących w południowej Afryce. To, które z nich wybierzesz, zależy od efektu, jaki chcesz uzyskać w swoim zbiorniku.

Naturalne korzenie z rzeki

Niektórych akwarystów nie zadowala oferta sklepów zoologicznych. Wybierają się oni na poszukiwanie korzeni do akwarium nad jeziora, rzeki i do lasów. Samodzielnie przygotowują je w domu, wygotowując w roztworze soli i dokładnie płucząc przed włożeniem do akwarium. Znalezione w ten sposób korzenie nie są wcale mniej dekoracyjne od korzeni mangrowca czy red moor wood. W odróżnieniu od nich są jednak zwykle mniej trwałe. Doświadczeni akwaryści polecają martwe już korzenie drzew liściastych, w szczególności dębu, ponieważ są najtrwalsze. Nie zaleca się z kolei drewna iglastego ze względu na wydzielane przez nie żywice.

Dekoracja korzenia w zbiorniku

Choć korzenie stanowią piękną i niezwykle naturalną ozdobę same w sobie, można je dekorować. Jak? Sadząc na nich rośliny! To doskonały sposób na większą ilość zieleni w niewielkiej wielkości akwarium, zwłaszcza w nano (10 l, 25 l i mniejsze). Taka aranżacja wygląda bardzo ciekawie i często stanowi świetne schronienie dla ryb. Szczególnie efektownie prezentują się na nich różne gatunki mchów, jak choćby mech jawajski, które z czasem porastają korzeń w całości i tworzą w akwarium niesamowity klimat. Odpowiednie będą również anubiasy. W jaki sposób jednak skłonić rośliny, by porosły korzeń? Sadzonki montuje się w sposób sztuczny – mocując do wybranych miejsc korzenia za pomocą cienkiej żyłki lub specjalnego, bezpiecznego kleju.

Czarne wody: królestwo korzeni

Zbiornik w stylu czarnych wód charakteryzuje się ciemną barwą wody. Nie wystarczy jej wlać, należy ją wcześniej specjalnie przygotować. Musi być miękka i kwaśna. Najczęściej w takim akwarium tworzy się biotop typowy dla rzek Ameryki Południowej, szczególnie Rio Negro. Nie ma tam roślin (z wyjątkiem pływających), woda jest przejrzysta, a na piaszczystym dnie zalegają resztki liści, owoców i butwiejącego drewna. Korzenie nadają się do takiego akwarium idealnie. Ba! Bez korzeni nie ma klimatu w czarnych wodach! Bardzo często akwaria takie stanowią prawdziwy gąszcz większych i mniejszych korzeni. W tej plątaninie bezpieczne schronienie znajdują żyjące tam rybki, takie jak neony. Czarne wody są również typowe dla Afryki oraz Azji.

Jak zatopić korzeń: instrukcja

Często kupiony lub znaleziony korzeń nie chce wcale zatonąć po włożeniu go do akwarium. Pieniądze w błoto? Niekoniecznie. Dzieje się tak dlatego, że korzeń taki jest suchy, przez co lekki i unosi się na wodzie. Lżejszy korzeń powinien zostać odpowiednio przygotowany do włożenia go do zbiornika, a wtedy z pewnością osiądzie spokojnie na dnie. Są na to dwa sposoby:

  • przed włożeniem do akwarium należy przez kilka godzin gotować korzeń w roztworze soli akwarystycznej (może być kuchenna, wówczas należy go później dokładnie wypłukać);
  • można też obciążyć go czymś ciężkim, np. kamieniem, który zabieramy po pewnym czasie, gdy korzeń już nasiąknie wodą i nie wypływa.

Korzenie mopani, w odróżnieniu od red moor wood i mangrowców, nie wymagają specjalnych zabiegów. Są cięższe i zwykle bardzo szybko toną.

Dlaczego korzenie do akwarium barwią wodę?

Bardzo często zdarza się, że wrzucony i zatopiony już korzeń zaczyna barwić wodę na żółty lub brązowy kolor. Dzieje się tak dlatego, że do wody przedostają się naturalne barwniki, garbniki i humusy. Nie zawsze wygląda to pięknie, zwłaszcza w dekoracyjnym akwarium roślinnym, ale jest pozytywnym zjawiskiem. Substancje te odkażają wodę i powstrzymują rozwój glonów, co ma szczególne znaczenie w takim zbiorniku. Niektóre korzenie do akwarium barwią wodę przez kilka tygodni, inne nawet rok lub dłużej. Nie jest to powodowane ich jakością, gdyż wszystko zależy od danego, niepowtarzalnego egzemplarza.

Woda w akwarium zmieniła kolor! Co robić?

Ciemniejsze zabarwienie wody, powodowane przez uwalniane przez korzeń substancje, nie przeszkadza rybom. Są biotopy, w których ciemniejszy kolor wody jest wręcz pożądany, jak wspomniane wcześniej czarne wody. Jednak choćby holenderskie akwarium wygląda najlepiej, gdy woda jest bezbarwna i przejrzysta. W końcu chodzi o to, by było ładnie. Korzenie do akwarium nie przekreślają krystalicznie czystej wody w zbiorniku. Rynek akwarystyczny oferuje wybór specjalnych preparatów, które sprawiają, że woda w akwarium traci kolor. W przypadku niewielkiego zabarwienia wystarczy na samym początku częściej podmieniać wodę.

Czy zatopiony korzeń może spleśnieć?

Na nowych, świeżo zatopionych korzeniach w akwarium pojawić się może szaro-białawy nalot. Przypomina on nieco watę cukrową i często wywołuję panikę. Czyżby korzeń spleśniał? Co robić? Spokojnie: nic! Ten nalot to śluzowce. Ich pojawienie się jest zupełnie naturalne. Są niegroźne dla ryb i roślin. Niektóre rybki, np. otoski, a także ślimaki i krewetki chętnie je jedzą. Śluzowce na korzeniach nie zmieniają parametrów wody i same znikają po jakimś czasie same. Jeśli bardzo ci przeszkadzają, możesz wyjąć korzeń (o ile nie jest wkopany w dno) i go wyszorować bez detergentów.

Czy odpowiednio przygotowane korzenie są bezpieczne dla ryb?

Korzenie do akwarium, odpowiednio spreparowane, nie stanowią zagrożenia dla ryb akwariowych. Mogą być wręcz przez nie lubiane: możesz wykorzystać korzeń do stworzenia dodatkowej, bezpiecznej kryjówki dla ryb. Problemem mogą być jednak korzenie w akwarium z rybami o długich, delikatnych płetwach. Wśród nich wymienia się zwłaszcza popularnego bojownika i welony. Ostro zakończone korzenie o różnych kształtach, wśród których ryby często przebywają, powodują często urazy i rozdarcia płetw. Jeśli masz takie ryby, wybieraj korzenie o jak najłagodniej zakończonych końcach.

Korzenie do akwarium sprawiają, że akwarium nabiera bardzo indywidualnego charakteru. Ich atutem jest to, że nie ma dwóch takich samych: każdy, niezależnie od gatunku drewna, jest jedyny w swoim rodzaju. To stwarza wiele możliwości ciekawych i łatwych aranżacji, zarówno biotopów Azji, jak i akwariów w stylu czarnych wód.

Archiwum: wrzesień 2022
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.