Koń srokaty, inaczej łaciaty, to intrygujące zwierzę, którego nie sposób nie zauważyć. Zdecydowanie rzuca się w oczy i wyróżnia na tle innych koni, zwłaszcza tych o jednolitej maści. Na łaciate wzornictwo wpływa kilka różnych genów, dlatego srokacze prezentują na swoim ciele bardzo różne wzory – każdy koń srokaty jest inny i wyjątkowy! Konie te „robią karierę” w filmach, głównie w westernach amerykańskich, gdzie odgrywają rolę indiańskich wierzchowców. Co jeszcze musisz wiedzieć na ich temat? Sprawdź już teraz!

Jak wygląda koń srokaty?

W przypadku maści konia srokatej na ciele występują nieregularne łaty o dużym rozmiarze i w kolorze białym z płatami innego umaszczenia na ciemnej skórze bądź na odwrót – łaty ciemne na jasnej skórze. Grzywa i ogon srokatych koni najczęściej są dwukolorowe lub białawe. Podstawowe wzory maści srokatej to tobiano i overo.

Wzory tobiano

W tobiano występują wzory:

  • tobiano – za umaszczenie to odpowiada gen Tobiano, który tworzy białe łaty o dość gładkich brzegach. Najczęściej przechodzą one przez linię grzbietu. Maść zasadnicza, ciemniejsza, pozostaje na głowie, szyi, piersi oraz podbrzuszu. Kończyny zdobione są długimi odmianami, ogon i grzywa są jednolite lub dwukolorowe;
  • calico tobiano – za ten wzór odpowiada gen Cream. Plamy są białe i maściste, a ponadto występują plamy bez rozjaśnienia, przykładowo o barwie kasztanowatej lub czekoladowej.

Wzory overo

Z kolei w overo można wyróżnić m.in. takie wzory jak:

  • Frame overo – odpowiada za nie gen Frame. Plamy są maściste, cechują się postrzępionymi brzegami. Występują na bokach, podbrzuszu i szyi, ale nie przechodzą przez grzbiet (w odróżnieniu od tobiano). Głowa ozdobiona jest zazwyczaj dużymi odmianami, z kolei nogi mają maść zasadniczą.
  • Slash white – za wzór odpowiada gen Splash. Białe plamy mają regularne brzegi. Obejmują głowę, brzuch, nogi, dolną część tułowia. Maść zasadnicza występuje na uszach, szyi i grzbiecie, ciągnąć się aż do ogona. Koń srokaty dziedziczący ten wzór bardzo często ma oczy niebieskie lub cechuje go heterochromia, czyli różnobarwność tęczówek (każde oko w innym kolorze).
  • Sabino – wzór powstaje wskutek oddziaływania genu Sabino. Plamy są nieregularne, postrzępione. Obejmują swoim zasięgiem głowę, brzuch, nogi, boki. Mogą pokrywać niemal całe ciało. 

Konie o maści srokatej

Istnieje kilka bardzo popularnych i docenianych wierzchowców, które występują w omawianej maści. Należą do nich przede wszystkim koń huculski, pinto, tinker, curly horse. 

Koń huculski

Jest to rasa koni wywodząca się z terenów nazywanych Huculszczyzną, znajdujących się w Karpatach Wschodnich. Do dnia dzisiejszego można spotkać tam przedstawicieli rasy żyjących półdziko. Hucuły to niewielkie konie, które mierzą od 132 do zaledwie 145 cm, dlatego zaliczane są do kuców. Są one blisko spokrewnione z wymarłymi już tarpanami. To sympatyczne, inteligentne i cierpliwe konie o zrównoważonym, spokojnym charakterze. Często występują w roli koni do hipoterapii. Poza srokaczami można spotkać hucuły o maści gniadej, kasztanowatej i karej. 

Tinker

To koń pochodzący z Irlandii i Wielkiej Brytanii. Powstał stosunkowo niedawno temu, bo dopiero po drugiej wojnie światowej. To spokojne, zrównoważone, przyjacielskie i bardzo ufne konie. Ich charakterystycznymi cechami są: bardzo długi, bujny ogon i grzywa oraz obfite szczotki pęcinowe. Doskonale nadają się do jazdy wierzchem, sprawdzają się także w zaprzęgu. Ich maść zawsze jest wielobarwna, najczęściej właśnie srokata. 

Curly horse

Pochodzenie curly horse nie jest jasne. Już w starożytnych chińskich zapiskach znajdują się informacje o koniach z lokami. Nie ma jednak pewności, czy rzeczywiście chodzi o nie. Przypuszcza się, że mogą one pochodzić od koni baszkirskich wywodzących się z Rosji. Ich pierwsze hodowle powstały w Stanach Zjednoczonych w XIX wieku. Charakterystyczną cechą tych koni jest mocno kręcona sierść, tak samo gęste i kręcone są ogon i grzywa. Występują w różnych rodzajach umaszczenia, w tym w srokatym, maści siwej i kasztanowatej. 

Pinto

Pinto to nie tyle rasa koni, co właśnie maść – najczęściej srokata, rzadziej tarantowata. Do ich księgi stadnej wpisany może być ogier lub klacz różnych ras, ale pod jednym warunkiem – że jest to koń srokaty.

Każdy koń srokaty zwraca na siebie uwagę niebanalnym wyglądem. Większość koni tej maści to zwierzęta bardzo spokojne, zrównoważone, doskonale nadające się m.in. do pracy z dziećmi. 

Archiwum: czerwiec 2022
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.