Konie, o których mowa, cieszą się ogromną popularnością na całym świecie. Ich ojczyzną są Stany Zjednoczone, na których ziemiach te zwierzęta o wyjątkowym umaszczeniu były wykorzystywane jeszcze przez rdzennych mieszkańców kraju, przede wszystkim Komanczów. Związki zrzeszające hodowców tych ras znajdują się obecnie na całym świecie. Są popularne i niezwykle rentowne.
Quarter horse – charakter
Konie rasy Quarter, w tym także odmiana american Paint Horse, słyną z bardzo stabilnego charakteru i dobrego nastawienia do człowieka. Są odważne, mają mocne nerwy i świetnie sprawdzają się zarówno na wyścigach, jak i w terenie.
Łaciate konie American Paint Horse – odmiany
American Paint Horse to zwierzę o atletycznej budowie ciała. Jego wysokość w kłębie wynosi od 150 do 160 centymetrów. Szeroka i głęboka pierś, stosunkowo nieduża głowa i szeroki kłąb dają wrażenie stabilności i siły. Nogi konia nie są szczególnie długie.
Tym, co najbardziej wyróżnia tę odmianę rasy Quarter, jest umaszczenie. Plamy w różnych kombinacjach kolorów mieszają się z bielą. Ze względu na kolor wyróżnia się trzy główne linie: tobiano, tover, overo.
Umaszczenie tobiano
U koni o umaszczeniu tobiano dominuje biel. Mają one cztery białe nogi, a plamy rozmieszczone na całym ciele mają owalne kształty. Głowę konia zdobi najczęściej wzór gwiazdki.
Umaszczenie tovero
Tovero to najpowszechniejsze umaszczenie koni American Paint Horse. Wyróżnia się nieregularnymi plamami, które rozmieszczone są na całym ciele zwierzęcia. Te na bokach są duże, a na klatce piersiowej drobniejsze i bardziej liczne. Co istotne, plamy znajdziemy także na ogonie.
W okolicach oczu i uszu konia tovero znajdują się ciemniejsze znaczenia, a przynajmniej jedno oko wzorcowo powinno być niebieskie.
Umaszczenie overo
Ta odmiana kolorystyczna wyróżnia się białymi plamami, które rozmieszczone są niesymetrycznie na całym ciele zwierzęcia. Plamy bardzo rzadko sięgają poniżej grzbietu. Co istotne, w tym umaszczeniu biel wcale nie musi być dominującą barwą, ciemne są także wszystkie cztery nogi.
Pozostałe rodzaje umaszczenia
Oprócz wymienionych powyżej trzech głównych linii wyróżnić możne wiele innych odmian barwnych. Spośród nich wymienić można między innymi:
- grullo,
- sorell,
- palominio,
- black,
- bay,
- roan,
- dun.
American Paint Horse – historia rasy
Historia koni w łaty na kontynencie północnoamerykańskim jest tak długa, jak jego nowożytne dzieje. Zakłada się, że współczesne American Paint Horse są potomkami koni przywiezionych z Europy przez Hiszpanów.
Zwierzęta z czasem zaczęły tworzyć dzikie stada, co wykorzystywali rdzenni mieszkańcy Ameryki. Komancze docenili znaczące walory tej odmiany konia – przede wszystkim jego szybkość, odporność i chęć do współpracy z człowiekiem. Niewątpliwą zaletą „malowanych koni” były także ich charakterystyczne plamy, które ułatwiały kamuflaż w terenie.
Równolegle konie hodowali także osadnicy z Europy. Z czasem rasę zaczęto „uszlachetniać” krwią koni angielskich. Dzięki temu jej przedstawiciele stawali się coraz silniejsi, odporniejsi i szybsi.
W stosunku do tej rasy koni na przestrzeni stuleci stosowało się bardzo różne nazwy. Były to między innymi:
- pinto,
- piebald,
- paint,
- skewbald.
Od lat pięćdziesiątych XX wieku jak grzyby po deszczu zaczęły powstawać tak zwane kluby miłośników American Paint Horse. W Stanach Zjednoczonych konie te uznano w końcu za odrębną rasę. American Paint Horse Association (APHA) jest obecnie drugim co do wielkości związkiem hodowców koni w USA.
Konie rasy pinto – użytkowość
Komancze wykorzystywali konie w łaty w roli środka transportu na wojnie i poza placem boju. Głównym przeznaczeniem tych zwierząt była jednak przede wszystkim praca z bydłem. Bardzo duża inteligencja i szybkość sprawiły, że były one bardzo użyteczne na ranczach i preriach.
Te łatwe w prowadzeniu zwierzęta wykorzystywano także w wyścigach. Sama nazwa – Quarter Horse, wzięła się od krótkich dystansów (dokładnie od ¼ mili, na której odbywał się wyścig).
American Paint Horse – cechy rasy
Aby koń mógł zostać zarejestrowany oficjalnie jako przedstawiciel tej odmiany rasy, musi spełniać kilka istotnych kryteriów. Bardzo ważny jest stosunek plam i łat do bieli na ciele konia. Dodatkowo jedno z rodziców musi być koniem łaciatym. Drugie może być innej odmiany, jednak bezwzględnie musi należeć do rasy Quarter Horse.
Związki hodowców uchodzą za wręcz elitarne. Ma to na celu utrzymanie rasy w absolutnej czystości. Wielu osobom może to wydawać się dosyć problematyczne. Z drugiej strony jednak ochrona linii hodowlanych przed pseudohodowcami wcale nie jest łatwym zadaniem.
American Paint Horse w Polsce
American Paint Horse Association powstało w Stanach Zjednoczonych w 1940 roku i ma swoje odziały w bardzo wielu krajach, w tym także w Polsce. Jeżeli chcesz kupić konia tej odmiany, najpewniej będziesz musiał sprowadzić go z Niemiec. W naszym kraju jej przedstawiciele wystawiani są na sprzedaż bardzo rzadko.
Łaciaty koń – cena
A ile trzeba zapłacić za konia tej rasy? Wszystko oczywiście zależy od cech osobniczych, wieku i doświadczeń danego zwierzęcia. Ceny zaczynają się od 25 tysięcy złotych, a kończą nawet na 50 tysiącach Euro.
American Paint Horse – podsumowanie
American Paint Horse jest odmianą rasy Quarter Horse. Występuje w bardzo różnych odmianach kolorystycznych, z których najpopularniejszymi są overo, tovero i tobiano. Historia tych nietypowych łaciatych koni jest bardzo długa. Na kontynencie amerykańskim sięga aż XVI wieku.
Konie APH są silne, szybkie i zwrotne. Biorą udział w wyścigach, rajdach, pracują na ranczach i niezwykle chętnie współpracują z człowiekiem. Nic dziwnego, że ta odmiana rasy jest ceniona i kochana przez hodowców i miłośników koni na całym świecie.