Konie dereszowate są pięknymi zwierzętami. Ich umaszczenie znacząco wyróżnia się na tle innych. Jak się okazuje, rozpoznanie go może przysporzyć trudności. Dereszowatość ma kilka ciekawych wariantów, które są uzależnione w głównej mierze od maści podstawowej.

Największy odsetek dereszowatych zwierząt występuje u kuców i koni zimnokrwistych. W przypadku koni gorącokrwistych także się pojawia, ale zdecydowanie rzadziej. Sprawdź, jak wyglądają konie tej maści i poznaj najważniejsze informacje w pigułce!

Koń dereszowaty – jak powstaje umaszczenie?

Dereszowatość u koni jest uwarunkowana genem dominującym Rn, który powoduje zmieszanie koloru podstawowego (bazowego) z białymi włosami znajdującymi się na szyi, tułowiu i górnych fragmentach nóg. Zarówno łeb konia, pozostałe dolne części kończyn, ogon i grzywa występują w umaszczeniu bazowym.

Chcąc bez wątpliwości rozpoznać dereszowatego konia, warto dokładnie przyjrzeć się kończynom. Pojawia się na nich bowiem charakterystyczna odwrócona litera V, która stanowi rozgraniczenie pomiędzy ciemną sierścią na dole i jasną powyżej.

Co istotne, w poszczególnych porach roku zmienia się proporcja białych włosów. W okresie wiosny i lata sierść jest jaśniejsza, natomiast jesienią i zimą ciemnieje. 

Dereszowate maści koni – odcienie 

Wygląd dereszowatego konia uzależniony jest od podstawowego umaszczenia, czyli od tego, czy zwierzę ma podstawową maść karą, gniadą bądź kasztanowatą. Wyróżnia się następujące odcienie:

  • gniadodereszowaty – tułów pokryty jest sierścią w barwie brązowej w różnych proporcjach wymieszanej z bielą; kończyny i głowa są poryte ciemniejszą sierścią, grzywa i ogon najczęściej czarne, choć mogą mieć niewielką domieszkę białych włosów;
  • karodereszowaty – tułów pokryty jest sierścią w barwie czarnej w różnych proporcjach wymieszanej z bielą; grzywa, ogon i kończyny są czarne;
  • kasztanowatodereszowaty – tułów pokryty jest sierścią w barwie rdzawo-brązowej w różnych proporcjach wymieszanej z białą sierścią, na nogach i głowie występuje sierść kasztanowata.

Deresz występuje najczęściej na bazie maści podstawowej (wspomnianej karej, gniadej lub kasztanowatej), ale konie dereszowate z maścią rozjaśnioną (będącą w tym przypadku umaszczeniem bazowym) także nie są rzadkością. W wyniku tych połączeń mogą powstać zwierzęta m.in. izabelowato-dereszowate, bułano-dereszowate czy myszato-dereszowate

Dereszowate umaszczenie koni – rasy 

Konie tej maści wyglądają wyjątkowo interesująco. Oto kilka ras, które warto bliżej poznać.

Dutch draft

Jest to masywny koń zimnokrwisty, który może osiągać do 170 cm wysokości w kłębie. Pochodzi z Holandii, a historia jego hodowli rozpoczyna się dopiero po pierwszej wojnie światowej. To doskonały koń zaprzęgowy i służący rekreacji.

Jest silny, wytrzymały, bardzo spokojny i cierpliwy. Chętnie prezentuje się go na rozmaitych pokazach i wystawach, gdzie zawsze robi ogromne wrażenie.

Koń belgijski

Duży koń dereszowaty pochodzący z Belgii. Bywa nazywany także koniem flandryjskim i brabanckim. Jego charakterystyczną cechą są bardzo obfite szczotki pęcinowe. To piękne, spokojne, posłuszne i cierpliwe zwierzę.

Jego ogromną zaletą jest pracowitość. Może wykonywać trudne zadania przez wiele godzin bez większych oznak zmęczenia. To doskonały koń zaprzęgowy, do prac polowych, a także do rekreacji, pokazów, turniejów rycerskich i wielu innych przedsięwzięć.

Koń bretoński

Zwierzę pochodzące z Francji, z górzystych terenów Bretanii. Jak na konia zimnokrwistego jest wyjątkowo energiczny. Nie powinien zmylić również jego masywny wygląd – koń ten porusza się z wyjątkową gracją, niesamowicie zwinnie i lekko.

Odznacza się ogromną siłą i wytrzymałością. Wykorzystywany jest zarówno do rekreacji, jak i prac polowych. To posłuszne, przyjazne i zrównoważone zwierzę.

Włoski koń zimnokrwisty

Jak sama nazwa wskazuje, koń ten ma włoskie korzenie. Jego hodowla rozpoczęła się w XIX wieku. Jak na konia zimnokrwistego jest stosunkowo nieduży i bardzo żywiołowy. Jednocześnie potrafi zachować spokój, cechuje się zrównoważonym usposobieniem, jest łagodny, cierpliwy i przyjazny. Nie boi się nawet najcięższej pracy.

Noriker

Ten dereszowaty koń pochodzi z terenów współczesnej Austrii. Dawniej wykorzystywany był m.in. przez legiony rzymskie. To zwierzę bardzo silne, wytrzymałe, idealne do zaprzęgu i ciężkich prac w trudnym terenie. Świetnie radzi sobie np. w przemierzaniu gór.

Podsumowanie

Umaszczenie dereszowate jest niezwykle ciekawe. Poszczególne jego odcienie bardzo się od siebie różnią w zależności od tego, czy koń jest bazowej maści gniadej, kasztanowatej czy maści karej. Ten typ umaszczenia można rozpoznać po odwróconej literze V na kończynach. 

Archiwum: czerwiec 2022
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.