Szkolenie psa, czyli jego trening, polega na wyrobieniu w zwierzęciu odpowiednich, pożądanych nawyków. Dzięki trenowaniu można nauczyć swojego czworonoga tego, jak zachować się w danych sytuacjach i jak reagować na słowa wypowiadane przez właściciela. Sprawdź, jak wyszkolić psa i jak nauczyć go komend?

Przygotowanie do nauki komend u psa

Zanim zaczniesz prawdziwe szkolenie swojego czworonoga, musisz dobrze się do tego przygotować. Zasięgnij sprawdzonych informacji o tym, jak nauczyć psa komend. Najlepiej skontaktuj się z profesjonalnym trenerem, który da ci cenne rady. Możesz też przeczytać publikacje książkowe i internetowe traktujące o tym, jak wyszkolić psa i kiedy zacząć ten proces. Uzbrojony w wiedzę, będziesz mógł rozpocząć trening ze swoim czworonogiem.

Oprócz sprawdzonych informacji o tym, jak nauczyć psa komend, potrzebujesz jeszcze zapasu ulubionych smakołyków pupila, które będą traktowane jak nagroda za dobrze wykonaną pracę. Uzbrój się w cierpliwość i nie oczekuj efektów treningu od razu. Musi minąć trochę czasu, by czworonóg nauczył się właściwie reagować na słyszane hasła.

Kiedy zacząć tresować psa?

Czy zasada mówiąca o tym, że im wcześniej rozpoczyna się naukę, tym lepiej, obowiązuje również wśród psów? Jak najbardziej, choć wiedz też, że każdy czworonóg jest inny, ma inne predyspozycje do nauki, w wyniku czego uczy się w różnym tempie. Na początek szkolenie nie powinno być intensywne. Psa należy przyzwyczajać do komend stopniowo.

Jak tresować szczeniaka? Cierpliwie, systematycznie i z zaangażowaniem. Powinieneś okazać swojemu psu sympatię i potraktować trenowanie jak sposób na spędzanie wolnego czasu z pupilem. W przypadku szczeniaka na początek możesz go zacząć uczyć prostych komend jak:

  • siad;
  • chodź tu;
  • daj łapę;
  • idź przy nodze.

Jak nauczyć psa komend, kiedy ten chce się tylko bawić, co przecież leży w naturze szczeniąt? Nie możesz zniechęcać pupila do nauki. Trening nie może więc trwać zbyt długo i nie powinieneś zasypywać psa mnogością różnych komend. Rób krótkie sesje z małą liczbą powtórzeń w momencie, gdy pies jest już nieco zmęczony, ale jeszcze nie śpiący.

Jak nauczyć komend szczeniaka?

Szkolenie psa możesz rozpocząć mniej więcej w 2. miesiącu życia. Szczeniak powinien nauczyć się czystości, czyli m.in. załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych na spacerach. Możesz przyzwyczaić go do noszenia obroży i reagowania na swoje imię. Jeszcze nie czas na to, by chodził bez smyczy. Może uciec i zrobić sobie krzywdę.

Jak tresować szczeniaka trzymiesięcznego? Jak nauczyć psa komend na takim etapie życia? Możesz uczyć szczeniaka polecenia „nie wolno” oraz stopniowo wyrabiać w nim nawyk przychodzenia na przywołanie. Powinieneś też eliminować niepożądane zachowania i nawyki, jak np. gryzienie butów domowników. Pamiętaj, aby nie zabraniać psu gryzienia, tylko dać mu alternatywę, z której może skorzystać. Inaczej będzie narastać w nim frustracja.

W 4. miesiącu nauczysz szczeniaka komendy „zostań”, czy chodzenia przy nodze bez smyczy, a nieco później – aportowania na spacerach. Im wcześniej rozpocznie się nauka komend u psa, tym lepiej.

Jak wyszkolić psa metodą pozytywnych wzmocnień?

Jedną z najbardziej popularnych i często stosowanych metod trenowania psów, która pozwala na w miarę szybkie wyszkolenie pupila, jest metoda pozytywnych wzmocnień. Polega ona na nagradzaniu zwierzęcia za każdym razem, gdy wykona poprawnie komendę. Behawioryści wskazują, że pies przy wprowadzeniu w treningu systemu nagród, pozytywnie wzmacnia swoje zachowania. W ten sposób możesz zwiększyć prawdopodobieństwo tego, że zwierzę zachowa się w pożądany sposób również w przyszłości.

Realizowana jest przy tym idea nauki poprzez zabawę, która uznawana jest za najbardziej efektywną. Ważne, by podczas szkolenia psa panowała spokojna, pozytywna atmosfera.

Jak nauczyć psa komend – jakie hasła wykorzystywać?

Jak wyszkolić psa i od czego zacząć? Przygotuj zestaw komend, które ma opanować pies. Co istotne, powinny być one dopasowane twoich potrzeb oraz możliwości pupila. Podstawowe komendy obejmują:

  • naukę siadania;
  • naukę leżenia;
  • naukę chodzenia przy nodze;
  • rezygnację z czegoś w formie komendy „nie”;
  • naukę przywoływania;
  • naukę podawania łapy;
  • aportowanie.

Oprócz podstawowego zestawu komend dotyczących podstawowego posłuszeństwa, można również w dalszym etapie szkolenia nauczyć swojego pupila różnych sztuczek. Sprawdź, jak nauczyć psa komend, które będą przydatne dla was podczas wspólnych spacerów i nie tylko.

Jak nauczyć psa komendy „daj łapę”?

Jedną z podstawowych komend jest podawanie łapy na hasło opiekuna. Jak nauczyć psa komendy „daj łapę”? Nie zawsze chwytanie i podnoszenie kończyny zwierzęcia pozwoli mu zorientować się w tym, czego się od niego oczekuje. Dlatego być może lepszym pomysłem będzie podstawianie pod pysk zwierzęcia zamkniętej dłoni ze smakołykiem. Zwierzę najprawdopodobniej spróbuje otworzyć twoją dłoń swoją łapą. Każdą próbę dotknięcia ręki możesz nagrodzić. Zaleca się również przyzwyczajanie pupila do dotyku w okolicy łapy.

Jak nauczyć psa komendy „daj głos”?

Kolejną komendą, której często uczy się psy, jest polecenie daj głos. Czworonóg, w wyniku usłyszenia takiego hasła, powinien po prostu zaszczekać. Jak nauczyć psa komendy „daj głos”? Do tego celu wykorzystaj psi przysmak lub ulubioną zabawkę swojego pupila. Pokaż nagrodę i postaraj się zainteresować nią zwierzę. Nie jest to trudne. Później podnieś ją wysoko do góry, aby pies nie był w stanie jej dosięgnąć i wypowiedz komendę „daj głos”. Jeśli pies zaszczeka, zasłuży na nagrodę. 

Jednak bardzo często takie zachowanie właściciela w czasie szkolenia powoduje, że czworonóg siada, kładzie się czy stara się podać łapę. Nie osiągając zamierzonego efektu, zaczyna się frustrować i może zaszczekać. Odgłos ten powinien być nagrodzony smakołykiem lub krótką zabawą z właścicielem. Schemat ten trzeba powtarzać do czasu, gdy komenda „daj głos” będzie generować określone zachowanie u psa.

Jak nauczyć psa komendy „siad”?

Wbrew pozorom hasło „siad” jest bardzo przydatne dla zwierzęcia i właściciela. Chodzi tu nie tylko o to, że pupil jest posłuszny. Nauczenie go takiego zachowania pozwoli mu łatwiej panować nad emocjami, gdy zobaczy na spacerze coś ekscytującego. 

Jak nauczyć zwierzę komendy „siad”? Zacznij w bezpiecznym, spokojnym miejscu, gdzie pies poczuje się swobodnie i nie będzie atakowany zewsząd różnymi bodźcami. Zachęć go do siadania za pomocą smakołyku trzymanego w dłoni. Możesz lekko skierować w dół ciało zwierzęcia albo wodzić smakołykiem pomiędzy uszami w kierunku ogona. Takie ruchy naturalnie wymuszają na psie przyjęcie pozycji siedzącej. Gdy to się uda – nagródź go. Z czasem redukuj swoją aktywność przy nauce komendy „siad”, by czworonóg wykonywał ją samodzielnie.

Jak nauczyć psa komendy „leżeć”?

W podobny sposób, jak w przypadku hasła „siad”, możesz nauczyć psa komendy „leżeć”. Jak to wygląda w praktyce? Wystarczy, że po wydaniu komendy przyciśniesz lekko grzbiet zwierzęcia do podłoża. Ten położy się pod naciskiem, a wtedy powinien otrzymać pochwałę lub nagrodę. Jeśli zastanawiasz się, jak nauczyć psa komendy „leżeć”, zacznij od polecenia „siad”, wtedy zwierzęciu łatwiej przyjdzie opanować nową umiejętność.

Jak nauczyć psa komendy turlaj się”?

Sztuczką, której można nauczyć psa, jest turlanie się na komendę. Nie jest to być może niezbędne hasło w szkoleniu czworonoga, ale kiedy opanuje on już podstawowe komendy, możesz spróbować czegoś nowego.

Jak nauczyć psa komendy „turlaj się”? W pozycji leżącej wykonuj gesty rękoma, które skłonią pupila do przekręcenia się na grzbiet, a później z powrotem na brzuch. Jeśli umie już wykonać komendę „leżeć”, łatwiej przyjdzie ci nauka takiej sztuczki.

Zasady szkolenia psa

Szkolenie psa zacznij możliwie jak najwcześniej, kiedy twój pupil jest jeszcze szczeniakiem. Musisz stworzyć do niego spokojne warunki. Na początek weź w dłoń smakołyk i daj ją do powąchania psu. Z pewnością odkryje, że nagroda czeka wewnątrz. Naprowadź psa na pożądane zachowanie albo poczekaj, aż zaprezentuje je sam. Wówczas wypowiedz komendę i nagródź psa. Potrzeba czasu, aby czworonóg nauczył się poleceń, dlatego przygotuj się na to, że czeka cię jeszcze wiele porażek w szkoleniu.

Musisz wiedzieć, że pies może reagować nie tylko na hasła wypowiadane przez ciebie, ale również na gesty. Systematyczne i robione w przemyślany sposób treningi pozwolą na wychowanie zwierzęcia. Szkolenie czworonoga nie może powinno przypominać tresury – raczej zabawę, w której zwierzę chętnie weźmie udział.

Podsumowanie

Możesz trenować na spacerach, w domu czy na podwórku. Dostosuj poziom trudności i długość treningu do indywidualnych potrzeb czworonoga. Jest on w stanie nauczyć się zasad panujących w twoim domu, tylko potrzebuje na to czasu.

Archiwum: lipiec 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)