Istnieją psy, które są prawdziwymi pieszczochami, wprost uwielbiają głaskanie i przytulanie. Co więcej, akceptują tego typu zachowania nawet wtedy, gdy dopuszczają się ich zupełnie obce osoby. Z drugiej strony są także takie psiaki, które nie przepadają za czułościami, nawet jeśli oferuje je ich opiekun. Wówczas najlepiej uszanować to i zapewnić czworonogowi wystarczającą przestrzeń osobistą. Czy można głaskać obce psy? Jak i gdzie głaskać psa, aby nie wywołać jego stresu i nie narazić się na gwałtowną reakcję z jego strony? Poznaj i zapamiętaj najważniejsze informacje!

Czy pies lubi głaskanie? Gdzie głaskać psa?

W większości przypadków psy lubią być głaskane, ale aby rzeczywiście tak było i aby dotyk człowieka był dla nich źródłem przyjemności, a nie stresu, musi być spełnionych kilka warunków, takich jak m.in.:

  • poczucie bezpieczeństwa i zaufanie – są co prawda psy, które pozwolą na to, aby pogłaskała je osoba zupełnie obca, zniosą to dzielnie i nie będą się przed tym szczególnie bronić, ale generalnie czworonogi są raczej nieufne wobec obcych. Większość z nich natomiast z chęcią odbierze pieszczoty od swoich najbliższych, których z żadnego powodu się nie obawiają;
  • właściwe podejście do psa – pogłaskanie przez obcą osobę nie musi być dla psa strasznym przeżyciem, o ile osoba ta wie, jak zachować się wobec czworonoga i gdzie głaskać psa – o tym, czego nie robić, piszemy poniżej. Najlepszym rozwiązaniem jest podchodzenie do psa po łuku, kucnięcie i zaczekanie na jego ruch;
  • bezpieczna przestrzeń – najlepszym rozwiązaniem jest „danie psu wolnej łapy”, co w praktyce oznacza, że nie zmuszasz go i nawet szczególnie nie zachęcasz, do tego, aby dał się pogłaskać, ale czekasz, aż sam podejdzie, pokazując w ten sposób, że chce wejść w interakcję. Jednocześnie, jeśli sytuacja go przerośnie, powinien mieć możliwość odejść na bezpieczną odległość w każdej chwili – pies, który poczuje się zagrożony i nie będzie mógł oddalić się, może nawet ugryźć, jeśli uzna, że musi się bronić;
  • dotykanie „dozwolonych” obszarów do głaskania – oczywiście każdy pies jest inny i może mieć swoje, być może nawet niecodzienne preferencje co do miejsc na ciele, których głaskanie sprawia mu przyjemność.

Gdzie głaskać psa – strefy dozwolone

Przyjmuje się, że akceptowalne miejsca do głaskania to m.in.:

  • okolice łopatek;
  • obszar pod i za uszami;
  • pod pyskiem i szyją;
  • na mostku;
  • przy nasadzie ogona;
  • na brzuchu.

Dwa ostatnie miejsca są tylko dla zaufanych, w których obecności pies czuje się bezpiecznie. Jeśli w trakcie głaskania pies jest zrelaksowany, nie ma napiętego ciała, nie obserwuje bacznie każdego twojego ruchu, możesz przyjąć, że wyświadczasz mu właśnie wielką przysługę!

Jak nie głaskać psa i czego jeszcze nie robić?

Wiesz już, gdzie głaskać psa, ale gdzie tego nie robić? Większość psów nie lubi głaskania, klepania czy drapania po głowie, łapach, ogonie, w okolicach genitaliów. To wrażliwe obszary, których może zechcieć bronić, jeśli poczuje się zagrożony.

W żadnym wypadku nie podchodź do czworonoga na wprost i unikaj wpatrywania się w jego oczy – może to być odebrane jako wyzwanie i chęć konfrontacji. „Nie naskakuj” na psa od góry, nie wymachuj rękami nad jego głową, bo może to być odebrane jako próba ataku – przede wszystkim dotyczy to psów obcych, które cię nie znają i nie wiedzą, czego mogą się spodziewać. Wszelkie energiczne, chaotyczne ruchy mogą wywołać stres u psa, podobnie jak okrzyki, piszczenie (co często robią dzieci, gdy widzą uroczego psiaka) etc.

Nie przytulaj psa na siłę, nie obejmuj go, nie doprowadzaj do sytuacji, w której jest unieruchomiony i nie może odejść na bezpieczną odległość, gdy ma dość. Nie próbuj głaskać psiaka, gdy ten akurat smacznie śpi na legowisku lub jest przy misce i je. Zwierzę, skupione na czymś zupełnie innym, może się wystraszyć i zareagować agresją. Obserwuj zachowanie czworonoga. Jeśli ewidentnie jest zestresowany, jego ciało jest napięte, ziewa, otrzepuje się, oblizuje nos, bacznie na ciebie spogląda, to znak, że nie podoba mu się to, że naruszasz jego strefę komfortu. 

Twój pies nie lubi się przytulać? Powiedz „nie”!

Jeśli twój pupil nie jest miłośnikiem głaskania i drapania, jeśli obserwujesz, że przy każdej próbie zachowanie psa wskazuje na odczuwany przez niego dyskomfort, nie zmuszaj go do czułości. Jako odpowiedzialny i troskliwy psi opiekun nie pozwalaj na to, aby obce osoby „obskakiwały” twojego czworonożnego przyjaciela. Gdy zauważysz, że ktoś zbliża się do niego w wiadomym celu, głośno powiedz „nie”! Dowiedz się więcej na temat inicjatywy Yellow Dog. Chroń swojego psa przed nagłymi, przykrymi doświadczeniami, bo może się przestraszyć na tyle, że zareaguje gwałtownie i „przy okazji” nabawi się fobii!

Choć większość psów lubi głaskanie (w określonych miejscach na ciele), niektóre psy nie tolerują kontaktu fizycznego, zwłaszcza z obcymi ludźmi. Pamiętaj, że pies ma do tego prawo, bo jest żywą istotą a nie maskotką! Szczególnie osoby, które nie mają własnego pupila, pragną kontaktu z psem, choćby chwilowego, choćby po to, aby raz dotknąć jego sierści i pogłaskać go. Wówczas wytłumacz im, jak i gdzie głaskać psa, tak by było to dla niego komfortowe. Jeśli jednak wiesz, że twój podopieczny wolałby tego uniknąć, zrób wszystko, aby tak właśnie było!

Archiwum: sierpień 2022
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.