Z artykułu dowiesz się, czym wypełnić karmnik i w jakim okresie tego nie robić. Podpowiemy także czym karmić ptaki zimą, aby nie wyrządzić im krzywdy. Pamiętaj, że nie zawsze podawanie zwierzętom pokarmu w chłodne miesiące jest właściwe. Musisz wiedzieć, jak dokarmiać ptaki zimą, aby nie zaszkodziło to im w szerszej perspektywie.

Czy należy dokarmiać ptaki przez cały rok?

Często ludzie kierowani chęcią niesienia pomocy dokarmiają zwierzęta w okresie, w którym one wcale tego nie potrzebują. Przynosi to odwrotne do zamierzonych efektów. Ptaki się rozleniwiają i przestają szukać pożywienia. Bardzo często takie zachowanie prowadzi do zmiany przyzwyczajeń migracyjnych. Dobrym tego przykładem są ptaki wodne, np. łabędzie zimujące w miejskich zbiornikach wodnych, a nie odlatujące w cieplejsze rejony świata. Prawdziwy problem pojawia się, gdy przychodzą silne mrozy niezachęcające do spacerów na świeżym powietrzu, a zwierzęta pozostawione są same sobie.

Dokarmiać ptaki zimą czy nie?

Odpowiedź Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków jest jednoznaczna. Należy wspomagać zwierzęta w okresie zimowym, jednak trzeba robić to mądrze. Jeśli chcesz pomóc, sprawdź, czym karmić ptaki zimą. Zadbaj o pokarm zbliżony do ich naturalnego pożywienia, uwzględniając wymagania poszczególnych gatunków.

W kontekście tego, czym dokarmiać ptaki, pamiętaj, że podawać im pieczywa. Chleb szkodzi tym zwierzętom, ponieważ zawiera dużo soli, której nie mogą spożywać. Poza tym pokarm ten bardzo chłonie wodę i szybko pleśnieje. Zwierzęta karmione wypiekami mogą cierpieć na szereg różnych schorzeń wynikających z nieodpowiedniej diety.

Czym karmić ptaki zimą, a czego nie wybierać?

Gdy zaczynają się zimowe chłody i pada śnieg, wiele ptaków przylatuje do miejskich ogrodów, nawet z dużej odległości w poszukiwaniu pożywienia. W mieście można spodziewać się między innymi gołębi, sierpówek, wróbli, mazurków czy sikorek. Im dalej od zgiełku wielkiego miasta, tym więcej pojawi się gatunków, które stronią od towarzystwa ludzi między innymi dzięciołów, sójek, gili czy jemiołuszki. Wszystkie te zwierzęta zjawią się w poszukiwaniu nasion i owoców pozostałych na pędach drzew i krzewów, ale także owadów, larw i poczwarek.

To, czym karmić ptaki zimą? Dobór pokarmu musi być uzależniony od twojej lokalizacji oraz gatunków odwiedzających okolicę. Warto zbudować karmnik lub kilka stołówek, co pozwoli ci obserwować, jakie ptaki przylatują do nich w poszukiwaniu pożywienia. Budowa takiej małej stołówki jest bardzo prosta, wystarczy butelka i kawałek sznurka. Z dalszej części tekstu dowiesz się jakie pożywienie preferują najczęściej występujące w Polsce ptaki.

Czym dokarmiać wróble zimą?

Wróble to często spotykane ptaki w miejskich aglomeracjach. Są one bardzo związane z obecnością człowieka, do tego stopnia, że nie występują na terenach niezamieszkałych przez ludzi. Wróble to bardzo pożyteczne stworzenia, o czym przekonano się w Chinach. W ramach akcji zwalczania szkodników wybito wiele milionów przedstawicieli tego gatunku, co miało katastrofalne skutki. Likwidowano je, ponieważ podejrzewano, że zjadały ziarno, tymczasem wróble chroniły ziarno przed szkodnikami, a gdy ich zabrakło, namnożyła się szarańcza.

Wróble są ptakami wszystkożernymi, zjadają larwy i owady, ale dorosłe osobniki gustują także w ziarnach. Czym karmić ptaki zimą, jeśli twój ogród odwiedzają właśnie wróble? Możesz uzupełniać karmnik:

  • tłustymi, łuskanymi nasionami słonecznika;
  • płatkami owsianymi;
  • kaszami typu pęczak, gryczaną czy jęczmienna;
  • ziarnami roślin powszechnie uważanymi za chwasty, między innymi rdestu i komosy.

Jeśli masz wątpliwości czym karmić ptaki zimą, możesz zakupić w sklepie zoologicznym gotową mieszankę ziaren lub gotową karmę.

Sikorka – potrafi zjeść tyle, ile sama waży

Zimą to naprawdę spore wyzwanie, żeby znaleźć taką ilość pożywienia, jaką sikorka przyzwyczajona jest spożywać. Latem jej ulubione przysmaki to owady, pająki, chrząszcze i pozostałe bezkręgowce. W ciągu jednej minuty jest w stanie zjeść ponad 20 owadów. Jeśli chcesz wspomóc te pożyteczne zwierzęta, pamiętaj, że najważniejsza jest wysoka jakość karmy. Ptaki szybko się przyzwyczajają do ludzkiej pomocy, dlatego istotne jest, abyś regularnie uzupełniał karmnik.

Czym karmić ptaki zimą, gdy twój ogród odwiedzają sikory? Najlepsze są nasiona roślin oleistych, w szczególności ziarna słonecznik, które warto zmieszać z prosem, pszenicą i owsem. Można je zatopić w słoninie lub smalcu. Sikory lubią też czystą słoninę, pamiętaj jednak, że musi to być dobrej jakości wyrób, a nie resztki z obiadu czy wędliny.

W sklepach dostępne są specjalne kule tłuszczowe w pełni zbilansowane pod kątem składników odżywczych. Tego typu przysmaki nie mogą wisieć dłużej niż dwa tygodnie, ponieważ szybko się psują. Należy też je odpowiednio zabezpieczyć przed kotami, dla których będzie to łakomy kąsek.

Czym karmić ptaki zimą i jak przygotować karmnik dla ptaków?

Dla większości ptaków odpowiednią karmę możesz przygotować własnoręcznie lub kupić gotowe mieszanki zbóż, ziaren konopi, kukurydzy czy głogu. Ważne, aby dobrze dobrać pożywienie do odwiedzających twoje okolice gatunków ptaków. Jeśli nadal zastanawiasz się czym karmić ptaki zimą, możesz o to dopytać w najbliższym sklepie zoologiczny lub sprawdzić, co jedzą zwierzęta przylatujące do twojego karmnika.

Jeśli własnoręcznie zbudowałeś zimową stołówkę, dobrze zabezpiecz znajdujący się w niej pokarm dla ptaków. Karmnik warto wyposażyć w daszek, który osłoni pożywienie przed deszczem, ale i same zwierzęta nie będą dzięki temu łatwym celem dla drapieżników. Należy też wyłożyć podłogę folią aluminiową i wymieniać ją regularnie, pomoże to uniknąć roznoszenia różnych ptasich chorób.

Często najprostsze rozwiązania są najlepsze i tak też jest w tym przypadku. Karmnik zbudowany z dużej plastikowej butelki po wodzie mineralnej uchroni pożywienie przed wilgocią i zapewni zwierzętom ochronę przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Z łatwością dostosujesz taką konstrukcję do wymagań konkretnego gatunku i nie wydasz na nią ani jednej złotówki.

Wiesz już, czym karmić ptaki zimą i w jaki sposób zapewnić im odpowiedni pojemnik, z którego będą pobierały pokarm. Pamiętaj, żeby unikać produktów szkodliwych dla zwierząt, jak na przykład pieczywo. Wybieraj tylko dobrej jakości produkty. Zimą ptaki mają problemy z dostępem do wody, dlatego warto przy karmniku zainstalować specjalne poidełko.

Archiwum: wrzesień 2022
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.