Rzekotka to nieduży płaz, który powszechnie występuje w Polsce jako rzekotka drzewna (Hyla arborea). W hodowli domowej spotyka się jednak przede wszystkim rzekotkę szmaragdową, zwaną też australijską albo australorzekotką, a także rzekotkę zieloną. W okresie godowym samce rzekotek często wydają z siebie bardzo głośne dźwięki. Poznaj zasady ich hodowli i sprawdź, jak przygotować im idealne warunki.

Rzekotka – klasyfikacja i gatunki

Rzekotką nazywany jest płaz z rodziny rzekotkowatych (Hylidae). W Polsce w hodowlach zaobserwować można w sumie dwa gatunki, które zaliczają się do tej rodziny w taki albo inny sposób. Są to:

 • australorzekotka (Ranoidea caerulea) – zwana również rzekotką szmaragdową, australijską i litorią wielkopalcą. Wcześniej gatunek ten był znany pod łacińską nazwą taką jak m.in. Hyla cyanea;
 • rzekotka zielona (Dryophytes cinereus).

W Polsce w naturze występuje również rzekotka drzewna, którą niekiedy hoduje się w domach. Spotykana jest jednak rzadziej niż np. rzekotka szmaragdowa. Jej cechą charakterystyczną jest to, że może zmieniać barwę skóry. Zmiana koloru zazwyczaj nie zajmuje jej dłużej niż pół godziny, a mowa o kolorach od zielonego aż do głębokiej czerni.

Rzekotka zielona – charakterystyka

Rzekotka zielona to niewielki płaz, który żyje nawet do 7 lat. Osiąga rozmiary średnio od 3 do 6 cm długości. Ma intensywnie zielone ubarwienie, rzadziej występujące w odcieniach np. kolorów niebieskich. Niekiedy widoczne są na jej skórze plamki w białym albo żółtym kolorze. Cechą charakterystyczną jest charakterystyczny pas po boku ciała, obramowany z dwóch stron ciemniejszymi liniami. Na palcach rzekotki zielonej widnieją przylgi, dzięki którym żaba nie spada z liści czy pionowych ścian.

Kliknij!
Karlik szponiasty (Hymenochirus boettgeri) – mała żaba do akwarium. Jak o nią dbać?

Terrarium i warunki życia

Rzekotka zielona powinna mieć terrarium o rozmiarze przynajmniej 40x40x50 cm, gdy hodujesz samca z kilkoma samicami. Zbiornik powinien być szklany, wyższy niż szerszy, z licznymi dekoracjami, roślinami z dużymi liśćmi, gałązkami. Podłoże zwykle stanowi torf z włóknem kokosowym, co automatycznie pomaga zadbać o wysoką wilgotność powietrza, która wynosi zwykle ok. 70%. Optymalna temperatura to ok. 24 stopni, przy czym w dzień powinna być wyższa niż nocą.

Żywienie żaby

Rzekotka zielona zazwyczaj żywiona jest:

 • świerszczami;
 • konikami polnymi;
 • motylami;
 • szarańczą;
 • muchami;
 • pająkami;
 • larwami mącznika.

Duża żarłoczność sprawia, że dostępność pokarmu powinna być ściśle kontrolowana. W ten sposób zapobiegniesz otyłości u swojej żaby. Pożywienie powinno być żywe, najlepiej wpuszczane do zbiornika tak, aby rzekotka mogła polować. Żaby karmi się nawet raz w tygodniu w przypadku dorosłych osobników i kilka razy częściej w przypadku młodych.

Rozmnażanie

Rzekotka zielona rozmnaża się w chwili, gdy ma zapewnione odpowiednie warunki, m.in. wyższą wilgotność, wyższą temperaturę oraz dodatkowy zbiornik wodny z gęstą roślinnością. Skrzek składany jest ok. 10 cm pod wodą i zawiera do 400 jajek. Ich lepka otoczka sprawia, że przyklejają się one do roślin i są zapładniane przez samca rzekotki. Kijanki są widoczne już po tygodniu, a młode żaby po przeobrażeniu po ok. 8 tygodniach. Rzekotki dojrzałość płciową osiągają dopiero w wieku ok. 3 lat.

Rzekotka australijska – charakterystyka

Rzekotka australijska to niewielki nadrzewny płaz, który osiąga długość do 15 cm, przy czym samice sa większe od samic, co często zdarza się u różnych gatunków płazów. Różnica w długości nie jest jednak duża. Jak na rzekotki gatunek ten jest raczej mało żwawy. Przednie i tylne kończyny mają palce z błoną pławną, podobnie jak wszystkie żaby z rodziny rzekotek. Żaby te prowadzą nadrzewny tryb życia i raczej nie zapadają w sen zimowy w przypadku hodowli w niewoli.

Kliknij!
Drzewołaz (Dendrobatidae) – niewielka żaba do terarrium. Poznaj różne gatunki!

Terrarium dla australorzekotki

Żaba ta preferuje przede wszystkim pionowe zbiorniki, które są wyższe niż szersze oraz gęsto porośnięte. To gatunek ciepłolubny, który powinien mieć temperaturę nawet do 30 stopni w dzień w niektórych obszarach (dogrzewanych lampą na wyspie) i do 22 stopni nocą. Przez ok. 12 godzin w ciągu doby warto doświetlać żaby dzięki świetlówkom, niekoniecznie ze światłem UVB. Na ok. 3 osobników potrzeba zbiornika o rozmiarze 50x50x80 cm.

Żywienie austrolorzekotki

Rzekotka szmaragdowa je przede wszystkim rozmaite owady. W jej menu mogą się znaleźć:

 • muchy;
 • gąsienice;
 • pająki;
 • karaczany;
 • chrząszcze;
 • dżdżownice;
 • szarańcza;
 • larwy mącznika;
 • noworodki mysie.

Gatunek ten należy karmić do ok. 3 dni w przypadku dorosłych, a w przypadku młodych przypominających małą żabkę – codziennie, ale mniejszym pokarmem.

Rozmnażanie rzekotki australijskiej

Rzekotka szmaragdowa jest gotowa do rozmnażania po osiągnięciu roku, czasem dwóch lat. W niewoli rozmnaża się je jednak często po trzecim roku życia. Bez stymulacji hormonalnej niektóre jaja mogą zostać niezapłodnione. Hodowla w niewoli jest raczej wyzwaniem dla doświadczonych terrarystów, bo trudno jest sprowokować gody. Rozwój kijanek następuje po dwóch dniach od złożenia skrzeku i jego zapłodnienia, a po nawet trzech tygodniach dochodzi do przeobrażenia.

Rzekotka to płaz, który pod różnymi gatunkami występuje często w hodowli w Polsce. Zależnie od wybranych okazów, może być łatwiejsza albo trudniejsza w hodowli czy rozmnożeniu. Przed zakupem warto sprawdzić, czy jesteś w stanie stworzyć jej odpowiednie warunki.