Rzekotka to nieduży płaz, który powszechnie występuje w Polsce jako rzekotka drzewna (Hyla arborea). W hodowli domowej spotyka się jednak przede wszystkim rzekotkę szmaragdową, zwaną też australijską albo australorzekotką, a także rzekotkę zieloną. W okresie godowym samce rzekotek często wydają z siebie bardzo głośne dźwięki. Poznaj zasady ich hodowli i sprawdź, jak przygotować im idealne warunki.

Rzekotka – klasyfikacja i gatunki

Rzekotką nazywany jest płaz z rodziny rzekotkowatych (Hylidae). W Polsce w hodowlach zaobserwować można w sumie dwa gatunki, które zaliczają się do tej rodziny w taki albo inny sposób. Są to:

  • australorzekotka (Ranoidea caerulea) – zwana również rzekotką szmaragdową, australijską i litorią wielkopalcą. Wcześniej gatunek ten był znany pod łacińską nazwą taką jak m.in. Hyla cyanea;
  • rzekotka zielona (Dryophytes cinereus).

W Polsce w naturze występuje również rzekotka drzewna, którą niekiedy hoduje się w domach. Spotykana jest jednak rzadziej niż np. rzekotka szmaragdowa. Jej cechą charakterystyczną jest to, że może zmieniać barwę skóry. Zmiana koloru zazwyczaj nie zajmuje jej dłużej niż pół godziny, a mowa o kolorach od zielonego aż do głębokiej czerni.

Rzekotka zielona – charakterystyka

Rzekotka zielona to niewielki płaz, który żyje nawet do 7 lat. Osiąga rozmiary średnio od 3 do 6 cm długości. Ma intensywnie zielone ubarwienie, rzadziej występujące w odcieniach np. kolorów niebieskich. Niekiedy widoczne są na jej skórze plamki w białym albo żółtym kolorze. Cechą charakterystyczną jest charakterystyczny pas po boku ciała, obramowany z dwóch stron ciemniejszymi liniami. Na palcach rzekotki zielonej widnieją przylgi, dzięki którym żaba nie spada z liści czy pionowych ścian.

Terrarium i warunki życia

Rzekotka zielona powinna mieć terrarium o rozmiarze przynajmniej 40x40x50 cm, gdy hodujesz samca z kilkoma samicami. Zbiornik powinien być szklany, wyższy niż szerszy, z licznymi dekoracjami, roślinami z dużymi liśćmi, gałązkami. Podłoże zwykle stanowi torf z włóknem kokosowym, co automatycznie pomaga zadbać o wysoką wilgotność powietrza, która wynosi zwykle ok. 70%. Optymalna temperatura to ok. 24 stopni, przy czym w dzień powinna być wyższa niż nocą.

Żywienie żaby

Rzekotka zielona zazwyczaj żywiona jest:

  • świerszczami;
  • konikami polnymi;
  • motylami;
  • szarańczą;
  • muchami;
  • pająkami;
  • larwami mącznika.

Duża żarłoczność sprawia, że dostępność pokarmu powinna być ściśle kontrolowana. W ten sposób zapobiegniesz otyłości u swojej żaby. Pożywienie powinno być żywe, najlepiej wpuszczane do zbiornika tak, aby rzekotka mogła polować. Żaby karmi się nawet raz w tygodniu w przypadku dorosłych osobników i kilka razy częściej w przypadku młodych.

Rozmnażanie

Rzekotka zielona rozmnaża się w chwili, gdy ma zapewnione odpowiednie warunki, m.in. wyższą wilgotność, wyższą temperaturę oraz dodatkowy zbiornik wodny z gęstą roślinnością. Skrzek składany jest ok. 10 cm pod wodą i zawiera do 400 jajek. Ich lepka otoczka sprawia, że przyklejają się one do roślin i są zapładniane przez samca rzekotki. Kijanki są widoczne już po tygodniu, a młode żaby po przeobrażeniu po ok. 8 tygodniach. Rzekotki dojrzałość płciową osiągają dopiero w wieku ok. 3 lat.

Rzekotka australijska – charakterystyka

Rzekotka australijska to niewielki nadrzewny płaz, który osiąga długość do 15 cm, przy czym samice sa większe od samic, co często zdarza się u różnych gatunków płazów. Różnica w długości nie jest jednak duża. Jak na rzekotki gatunek ten jest raczej mało żwawy. Przednie i tylne kończyny mają palce z błoną pławną, podobnie jak wszystkie żaby z rodziny rzekotek. Żaby te prowadzą nadrzewny tryb życia i raczej nie zapadają w sen zimowy w przypadku hodowli w niewoli.

Terrarium dla australorzekotki

Żaba ta preferuje przede wszystkim pionowe zbiorniki, które są wyższe niż szersze oraz gęsto porośnięte. To gatunek ciepłolubny, który powinien mieć temperaturę nawet do 30 stopni w dzień w niektórych obszarach (dogrzewanych lampą na wyspie) i do 22 stopni nocą. Przez ok. 12 godzin w ciągu doby warto doświetlać żaby dzięki świetlówkom, niekoniecznie ze światłem UVB. Na ok. 3 osobników potrzeba zbiornika o rozmiarze 50x50x80 cm.

Żywienie austrolorzekotki

Rzekotka szmaragdowa je przede wszystkim rozmaite owady. W jej menu mogą się znaleźć:

  • muchy;
  • gąsienice;
  • pająki;
  • karaczany;
  • chrząszcze;
  • dżdżownice;
  • szarańcza;
  • larwy mącznika;
  • noworodki mysie.

Gatunek ten należy karmić do ok. 3 dni w przypadku dorosłych, a w przypadku młodych przypominających małą żabkę – codziennie, ale mniejszym pokarmem.

Rozmnażanie rzekotki australijskiej

Rzekotka szmaragdowa jest gotowa do rozmnażania po osiągnięciu roku, czasem dwóch lat. W niewoli rozmnaża się je jednak często po trzecim roku życia. Bez stymulacji hormonalnej niektóre jaja mogą zostać niezapłodnione. Hodowla w niewoli jest raczej wyzwaniem dla doświadczonych terrarystów, bo trudno jest sprowokować gody. Rozwój kijanek następuje po dwóch dniach od złożenia skrzeku i jego zapłodnienia, a po nawet trzech tygodniach dochodzi do przeobrażenia.

Rzekotka to płaz, który pod różnymi gatunkami występuje często w hodowli w Polsce. Zależnie od wybranych okazów, może być łatwiejsza albo trudniejsza w hodowli czy rozmnożeniu. Przed zakupem warto sprawdzić, czy jesteś w stanie stworzyć jej odpowiednie warunki.

Archiwum: lipiec 2022
Photo of author

Paulina Grzybowska

Z zawodu redaktorka, z pasji i wykształcenia – kynoedukatorka, instruktorka nose work, behawiorystka (in spe). Autorka bloga i licznych publikacji zoologicznych. Przez lata angażowała się w adopcje i prowadziła dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka dwóch żywiołowych terierów – JRT i irlanda.