Ryby i inne zwierzęta wodne potrzebują odpowiedniego środowiska życia. Do jego stworzenia niezbędna jest zieleń. Nie wszystkie rośliny akwariowe są tak samo łatwe w uprawie. Rogatek to jeden z nielicznych wyjątków, który nie tylko nie ma dużych wymagań, ale i świetnie radzi sobie w większości zbiorników. Jak sadzić rogatka? Jak wygląda rogatek wodny? Przekonaj się!
Rogatek sztywny – pochodzenie
Rogatek to roślina występująca powszechnie w klimacie umiarkowanym. W naturze spotyka się go również w Polsce, przede wszystkim na obszarach nizinnych. Z tego powodu sprawdza się w oczkach wodnych. Szczególnie często rozrasta się w wodach stojących, o stosunkowo niezmiennych poziomie. Czasem można go spotkać również w rzekach i kanałach, w których prąd nie jest silny, a woda płynie powoli.
Co ważne, z uwagi na przystosowanie do życia w wodzie rogatek może stanowić zagrożenie dla innych gatunków roślin. Rozrasta się bardzo szybko i świetnie dostosowuje do wzrostu w każdej partii zbiornika. Jeśli znajduje się przy tafli wody, może skutecznie odcinać innym gatunkom roślin dostęp do promieni słonecznych. Sam rogatek, nawet przy zacienieniu dolnych partii, nadal rośnie.
Rogatek wodny – wygląd
Jako roślina akwariowa rogatek ma charakterystyczny wygląd. Rośnie w tak zwanych łanach, przede wszystkim tam, gdzie ruch wody jest niewielki, a prądy nie występują. Z tego powodu świetnie sprawdza się w sztucznych, stojących zbiornikach.
Rogatek przyjmuje formę bardzo długich łodyg, które mogą liczyć nawet ponad metr długości – w warunkach naturalnych. W akwariach zwykle nie dorastają do takich rozmiarów z uwagi na brak możliwości i miejsca, a także kontrolę akwarysty. Pędy są bardzo silnie rozgałęzione, a liście ułożone promieniście i widlasto rozdzielone. Z uwagi na znaczną sztywność pędów gatunek ten znany jest również jako rogatek sztywny.
Rogatek ma zielony kolor, zwykle o nieco mniej intensywnym odcieniu. Liście na końcach są lekko ostre, zakończone jakby kolcami. Trudno zauważyć to gołymi okiem, jednak w dotyku rogatek jest nieco chropowaty.
Rogatek – akwarium na nim skorzysta
Ceratophyllum demersum często jest gatunkiem wybieranym z uwagi na swoje oddziaływanie na resztę organizmów wodnych. Roślina ta świetnie sprawdza się w zbiornikach, które mają tendencje do rozwoju glonów. Dzieje się tak z uwagi na to, że rogatek konkuruje o składniki odżywcze, które są niezbędne glonom do wzrostu. Co więcej, wraz ze swoim rozkrzewianiem się wydziela związki, które są dla nich szkodliwe.
Jednakże, w przypadku zbiorników o bardzo dużej zawartości nawozów i składników odżywczych, rogatek stanowi pożywkę dla glonów nitkowatych. Mogą go wówczas porastać, co daje nieestetyczny efekt. Regularnie badaj parametry wody, aby uniknąć podobnych problemów.
Bardzo często rogatek wodny polecany jest również do zbiornika wielogatunkowego, z obsadą o zróżnicowanych rozmiarach. Z uwagi na swoją charakterystyczną budowę w widlastych liściach rogatka kryją się drobniejsze zwierzęta. Są tam świetnie chronione przed ewentualnymi agresorami. Z tego samego powodu w rogatku schronienie znajduje również drobny narybek.
Rogatek w akwarium – uprawa
Z uwagi na swój charakter rogatek doskonale radzi sobie w zbiornikach słodkowodnych. Nadaje się do zagospodarowania zarówno tła, jak i pierwszego planu. Szybko się rozrasta, w związku z czym musisz dbać o jego regularne podcinanie. Nadmierny wzrost, zwłaszcza przy tafli wody, może prowadzić do osłabienia innych roślin oraz zmniejszenia natlenienia wody.
Rogatek – jak sadzić?
W zasadzie rogatek w akwarium nie wymaga posadzenia. Roślina ta nie wytwarza korzeni. Dolne pędy mają jednak właściwości chwytne, bo są wyposażone w tak zwane ryzoidy. Dzięki temu łapią się okolicznych przedmiotów, na przykład korzeni czy dużych kamieni. Równie dobrze jednak rogatek może po prostu pływać w wodzie – zwykle na samej górze.
Jak sadzić rogatek, jeśli chcesz, aby rósł w jednym miejscu? Najlepiej po prostu unieruchomić część dolnego pędu pod dużym przedmiotem, np. kamieniem.
Rogatek – rozmnażanie
Jeśli chodzi o rozmnażanie, rogatek jest zupełnie bezproblemowy. Sam bardzo szybko się rozkrzewia, tworząc duże skupiska. Dodatkowo, możesz rozmnażać go wegetatywnie, czyli przez podział łodygi. Wystarczy uszczknąć ją w odpowiednim miejscu, a następnie pozostawić pływającą w wodzie lub zamocować w dnie tak, jak zostało opisane powyżej.
Rogatek – przystosowanie do życia w wodzie a warunki
Z uwagi na fakt, że jest to roślina kosmopolityczna, świetnie radzi sobie w różnych warunkach w akwarium. Rogatek będzie idealnym wyborem dla początkujących akwarystów. Szybko rośnie, jest bardzo wytrzymały i odporny na nieprawidłowe warunki uprawy, a przy okazji efektowny. Może tworzyć całe ściany zieleni, dlatego poleca się go przede wszystkim do zbiorników ze zróżnicowaną obsadą, w tym ławicami małych, łagodnych gatunków ryb.
Rogatek – do jakiego akwarium?
Rogatek to roślina akwariowa, która sprawdzi się w praktycznie każdym zbiorniku. W dużym będzie gwarantowała nie tylko szybki wzrost roślinności, ale również wiele kryjówek. W mniejszym, zwłaszcza dla początkujących akwarystów, nie sprawia wielu problemów. Łatwo się rozmnaża i jest stosunkowo odporna na działanie chwilowych, niekorzystnych czynników.
Szczególnie poleca się rogatka dla ryb labiryntowych. Gatunki takie jak np. gurami czy prętniki, na czas tarła tworzą coś, co nazywa się pienistym gniazdem. Rogatek stwarza doskonałe warunki do jego utrzymania. Dodatkowo, na następnych etapach gwarantuje również ochronę narybku.
Rogatek to roślina wodna występująca w klimacie umiarkowanym. Świetnie sprawdzi się do oczka wodnego i akwarium, również w przypadku początkujących akwarystów. Dzięki łatwemu rozmnażaniu i szybkiemu wzrostowi rogatek wybacza wiele błędów. Jednocześnie, tworzy zielony raj dla ryb i innych zwierząt wodnych