Rośliny potrzebują światła do fotosyntezy, a zwierzętom zapewnia ono dobre samopoczucie. Jednym i drugim pozwala na właściwy rozwój. Dlatego tak ważne jest prawidłowe dobranie świateł do domowego zbiornika. Czy świetlówki LED to akwarium to dobry pomysł? Odpowiednie żarówki do akwarium (a raczej – lampy) to podstawa dobrostanu zwierzątek. Sprawdź, jakie oświetlenie do akwarium warto wybrać, aby rybki właściwie się rozwijały. Przeczytaj nasz artykuł!
Do czego jest potrzebne oświetlenie akwarium?
Odpowiednie lampki do akwarium są potrzebne nie tylko ze względu na podświetlenie i wyeksponowanie flory i fauny, która znajduje się w zbiorniku. Dobre oświetlenie do akwarium jest niezbędne, aby rośliny i zwierzęta czuły się komfortowo i odpowiednio się rozwijały. Naturalne światło, chociaż pożądane, nie da rady zagwarantować właściwego środowiska w akwarium. Szczególnie trudno o to w okresie jesienno-zimowym, kiedy słońca z każdym dniem jest coraz mniej. Ponadto, podstawą jest oświetlenie o określonym natężeniu i składzie, a to może zagwarantować tylko prawidłowo dobrana lampka.
Podświetlenie akwarium – podstawowe kwestie
Jakie zatem oświetlenie wybrać i o czym należy pamiętać podczas zakupu? Zanim do tego przejdziemy warto poznać potrzeby akwariowej flory i fauny dotyczące dopływu światła.
Wymagania roślin i zwierząt
Różne gatunki ryb i roślin akwariowych wymagają innych rodzajów naświetlania. Zdarzają się organizmy, które nie potrzebują go dużo i najlepiej czują się w półcieniu (mchy akwariowe, czy ryby z gatunku sumowatych). Wówczas najlepiej poszukać światła przytłumionego. Inne gatunki mogą jednak wymagać bardziej intensywnych świetlówek. Zbyt małe natężenie oświetlenia do akwarium spowoduje, że będą rozwijały się wolniej lub wręcz zaczną zamierać. Przed zakupem warto zatem zastanowić się, jakie organizmy będą znajdowały się w twoim akwarium i na tej podstawie dobrać odpowiednie światło.
Ile czasu naświetlać akwarium?
Czas naświetlania akwarium zależy od jego rodzaju:
- od 10 do 14 h przy klasycznych zbiornikach;
- 14-16 h przy akwariach tropikalnych.
Zarówno zbyt mała ilość naświetlania, jak i przesadnie intensywne światło mogą przyczynić się do gorszego samopoczucia stworzeń i nieprawidłowego rozwoju roślin. Niemałą rolę odgrywa także typ zastosowanej świetlówki.
Oświetlenie do akwarium – jak zapobiegać utracie światła?
Aby naświetlanie akwarium przebiegało prawidłowo, należy zadbać o kilka ważnych aspektów. Przede wszystkim, powinieneś na bieżąco usuwać z wody wszelkie zanieczyszczenia. Równie ważne jest mycie samych świetlówek. Dlaczego? Z czasem stają się mocno zakurzone, a to ogranicza dopływ światła do zbiornika. Ponadto, świetlówki zużywają się, dlatego należy wymieniać raz na rok. Powinieneś też zadbać o odpowiednią odległość pomiędzy lampą, a powierzchnią wody. Zbyt duża „przerwa” sprawi, że światło nieodpowiednio się rozproszy i nie będzie docierać do dna akwarium.
Zabezpieczenie lampy do akwarium
Przed uruchomieniem oświetlenia do akwarium musisz upewnić się, czy cały sprzęt jest odpowiednio zabezpieczony przed zamoczeniem. Dotyczy to także wszelkich przewodów i włączników. Oprócz tego konieczna będzie specjalna osłona, która nie powinna jednak przeszkadzać np. przy karmieniu ryb.
Jakie oświetlenie do akwarium wybrać?
Szukasz oświetlenia do akwarium odpowiadającego wszystkim organizmom, które jednocześnie będzie zbliżone do światła naturalnego? Na pewno nie to będzie łatwe. Niemniej, jest to wysiłek konieczny, aby życie w domowym akwarium mogło rozwijać się prawidłowo.
Jakie są najpopularniejsze rodzaje oświetlenia do akwarium
Do najczęściej wykorzystywanych przez akwarystów lamp należą te fluorescencyjne:
- są one dostępne w wielu kolorach;
- dają równomierne oświetlenie;
- zużywają niewiele prądu.
Niektórych jednak odstraszają ich ceny, dlatego czasami stosuje się jeszcze światła wolframowe.
A może oświetlenie LED do akwarium?
Do coraz częściej polecanych rozwiązań należą światła do akwarium LED. Mają wiele zalet:
- występują w różnych barwach białego światła (ciepłej, zimnej i neutralnej);
- mogą być używane zarówno jako oświetlenie główne, jak i dodatkowe;
- nie nagrzewają się;
- zużywają mało prądu;
- wyróżniają się długą żywotnością.
Oświetlenie do akwarium powinieneś wybrać, mając na uwadze to, jakiego światła potrzebuje fauna i flora. Warto zapoznać się z ofertami sklepów akwarystycznych i skonsultować się z zaufanymi akwarystami, którzy pomogą dobrać do twojego wymarzonego zbiornika odpowiednie światło