Biała woda w akwarium, osad i nieprzyjemny zapach to sytuacje, których każdy akwarysta wolałby uniknąć. Niestety, wielu właścicieli zbiorników mierzy się z takim problemem. Jeżeli dotknął on także ciebie, musisz zacząć działać jak najszybciej. Takie środowisko wpływa na rozwój glonów i innych pierwotniaków, które zabierają rybom tlen. Czasami wystarczy kilka zmian w codziennej pielęgnacji, aby mętna woda w akwarium stała się czystsza.
Dlaczego woda w akwarium jest mętna?
Aby skutecznie zwalczyć mętną wodę w akwarium, trzeba najpierw poznać przyczynę takiego stanu rzeczy. W większości przypadków problem wynika albo z zaniedbań, albo z działań spowodowanych niedostateczną wiedzą o akwarystyce. Dlaczego woda w akwarium jest mętna? Oto kilka potencjalnych przyczyn:
- przekarmianie ryb – każdy doświadczony akwarysta wie, że lepiej karmić ryby rzadziej niż częściej. Niezjedzony pokarm zalega na dnie i prowadzi do rozwoju pierwotniaków;
- niedojrzały zbiornik – od momentu założenia zbiornika do jego dojrzenia mija nieco czasu; dopiero potem można wpuścić do akwarium ryby;
- zła jakość podłoża – w niektórych jego rodzajach szybko dochodzi do procesów gnilnych;
- źle dobrany filtr lub jego brak – z wody nie są usuwane resztki pożywienia czy odchody, przez co namnażają się bakterie;
- zbyt rzadkie odmulanie podłoża i podmiany wody – produkty przemiany materii ryb i inne zanieczyszczenia prowadzą do zmętnienia;
- nieprawidłowo dobrane dekoracje – na przykład zbyt świeży lub niedostatecznie spreparowany kawałek drewna.
Jak wyklarować wodę w akwarium?
Metodę radzenia sobie z mętną wodą w akwarium trzeba dobrać stosownie do przyczyny pojawienia się problemu. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek dotyczących, w jaki sposób możesz zadziałać w pilnych sytuacjach. Jak wyklarować wodę w akwarium bez sięgania po środki specjalistyczne?
Mętna woda w akwarium – domowe sposoby radzenia sobie z problemem:
- dokonuj regularnych podmian wody – ich częstotliwość oraz procent zmienianej wody powinny być uzależnione od gatunków ryb zamieszkujących akwarium;
- wpuszczaj ryby tylko do w pełni dojrzałego akwarium – od zalania wodą do wpuszczenia obsady powinny upłynąć minimum dwa tygodnie. Mętna woda w akwarium po założeniu zbiornika jest czymś normalnym;
- zawsze dobieraj rodzaj filtra do wielkości akwarium i potrzeb jego obsady. Pamiętaj o regularnym czyszczeniu wkładów filtrujących;
- nigdy nie przekarmiaj ryb – staraj się dostosować ilość pokarmu do ich możliwości przerobowych. Lepszy będzie jeden dzień głodówki niż zalegający na dnie i gnijący niezjedzony pokarm;
- wyrzucaj obumarłe części roślin i regularnie sprawdzaj kondycję drewnianych elementów, które znajdują się w akwarium.
Mętna woda w akwarium – zaawansowane metody
Czasami do odpowiedniego wyklarowania wody niezbędny będzie konkretny sprzęt. Aby woda w akwarium stała się wyraźnie czystsza, konieczna jest likwidacja pierwotniaków. Jeżeli na mętną wodę w akwarium domowe sposoby nie pomogły, możesz rozważyć zakup sterylizatora UV z diodami LED.
Na każde 100 l wody przypada sterylizator o mocy 5 W. To stosunkowo niedrogie i kompaktowe narzędzie, które pozwoli na bardzo szybkie usunięcie zmętnienia z wody w twoim zbiorniku. Zanim jednak zdecydujesz się na jego zakup, postępuj zgodnie z krokami wymienionymi wyżej. Być może przyczyna mętnienia wody jest banalna, a do zwalczenia problemu nie potrzebujesz żadnych dodatkowych urządzeń.
Mętna woda w nowym akwarium
Mętna woda w akwarium po wymianie jego całej zawartości to stosunkowo częsta sytuacja. Tak samo dzieje się tuż po tym, kiedy zalewasz wodą świeży zbiornik. Wszystko ze względu na brak równowagi biologicznej.
Czym jest dojrzałość biologiczna akwarium?
O co dokładnie chodzi? Ryby i inne stworzenia wodne można wpuszczać do akwarium dopiero wtedy, kiedy jest ono w pełni dojrzałe. O dojrzałości mówi się natomiast wtedy, gdy jego wnętrze opanowują dobroczynne bakterie. Ich obecność ułatwia usuwanie z wody nieczystości i pomaga rozkładać naturalne produkty przemiany materii ryb i roślin.
Mętna woda w akwarium zniknie, jeśli zadbasz o jego dobrą kondycję. Jednakże, potrzebne bakterie również mogą zginąć, jeśli:
- w zbiorniku znajdzie się świeżo nalana woda;
- włożysz do akwarium sterylny filtr;
- będziesz zbyt często zmieniał elementy wystroju.
Równowaga biologiczna zostanie wówczas zaburzona. W wodzie bardzo szybko zaczną namnażać się pierwotniaki, które sprawią, że stanie się ona nieestetyczna i mętna.
Przywracanie równowagi biologicznej
Niedojrzały zbiornik nie jest odpowiednim miejscem dla ryb. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby odczekać przynajmniej dwa tygodnie, aż zbiornik dojrzeje. W sklepach akwarystycznych znajdziesz specjalne środki, które przyspieszają proces namnażania się bakterii. Zazwyczaj zaleca się jednak przeczekanie tego kluczowego okresu.
Ważna jest także kwestia czyszczenia filtra. Nie możesz zaniedbać płukania jego warstw. Zawsze jednak rób to wodą, którą wylewasz z akwarium, na przykład w celu podmiany. Sterylizacja filtra to prosta droga do zaburzenia równowagi biologicznej.
Kolory mętnej wody w akwarium
Jeżeli woda w akwarium mętnieje, najczęściej przybiera charakterystyczny białawy kolor. W niektórych przypadkach jej barwa może jednak być zupełnie inna. To też powinno cię zaniepokoić.
Brązowa woda w akwarium
Jeżeli mętna woda w akwarium zaczyna mieć brudnobrązowy kolor, to najpewniej oznacza, że pora na zmianę podłoża. W takim przypadku ypadkach musisz wykonać kilka ważnych kroków:
- zebrać wierzchnią warstwę podłoża;
- dokonać podmiany wody w odpowiednich proporcjach;
- zastosować filtr z waty filtracyjnej.
Zielona woda w akwarium
Jeżeli woda w twoim akwarium stała się zielona, możesz śmiało założyć, że doszło do jej zakwitnięcia. Oznacza to, że w zbiorniku wodnym pojawiła się zbyt duża ilość jednokomórkowych glonów.
Za taki stan rzeczy najczęściej odpowiada nadmierne oświetlenie akwarium. Mowa tu nie tylko o lampie w pokrywie, ale także o promieniach słońca, która padają na wodę. Możliwe, że akwarium trzeba będzie przestawić dalej od okna.
Drugą częstą przyczyną zielonej, mętnej wody w akwarium są, niestety, niedobory w pracach porządkowych wokół zbiornika i nieodpowiedni dobór filtracji. Ta ostatnia jest szczególnie ważna w sytuacji zakwitu, ponieważ glony zabierają tlen rybom i innym mieszkańcom akwarium.
W takich przypadkach mogą pomóc:
- zastosowanie węgla aktywnego z przepływem wody;
- ograniczenie naświetlania;
- podmiana wody;
- intensywniejsza filtracja biologiczna;
- wkłady do filtra, które eliminują glony;
- generator ozonu (w skrajnie trudnych przypadkach)
Mętna woda w akwarium – podsumowanie
Z mętną wodą w zbiorniku prędzej czy później zetknie się każdy akwarysta. Przyczyn takiej sytuacji może być bardzo dużo. Najczęściej problem wynika z drobnych błędów, jednak czasami jest efektem dużych zaniedbań.
Niezależnie od przyczyny, warto działać. Pierwotniaki i glony, które namnażają się w zbiorniku, zabierają tlen jej mieszkańcom. Mętna woda w akwarium jest więc nie tylko problemem estetycznym, ale także może zagrażać życiu twoich ulubionych ryb. Sposób zwalczania mętnej wody w akwarium powinien być dostosowany do przyczyn problemu. Najczęściej wystarczą domowe sposoby. Jeśli nie, w sklepie akwarystycznym na pewno znajdziesz gotowe preparaty, idealne na trudne przypadki.